EgeTürkiye
Trend

Afyonkarahisar GazlıGöl Gezilecek Yerler

Dört bir yanı güzelliklerle dolu olan ege bölgesinde bulunan Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı olan Gazlıgöl beldesi tarihi ve turistik yapısıyla öne çıkmaktadır.  Ülkemizde Afyonkarahisar Gazlıgöl gezilecek yerler arasında en çok ilgi görme özelliğine sahip olan bölgedir. Gazlıgöl beldesi termal bir Göl olduğu için bölgede termal otel turizmi yaygındır.

gazlıgöl gezilecek yerler
emre gölü gazlıgöl

Termal otellerin haricinde ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi ve turistik bölge vardır. İnsanların ilgisini fazlasıyla çeken Gazlıgöl ülkemiz kültüründe büyük öneme sahiptir. Gazlıgölün milattan önce 738 yıllarında keşfedildiği düşünülmektedir. Eski yıllardan günümüze kadar geldiği bilinmektedir. Efsaneye göre Gazlıgölün kral Midas’ın kızının hastalıklarını iyileştirmekte olduğu söylenir.

İlk kaplıcayı bu dönemlerde kral midas’ın inşa ettirdiği düşünülmektedir. Gazlıgöl çevresinde hala termal otel turizmi bulunmaktadır. Termal otellerde bulunan kaplıca suyunun tıpben de insan sağlığına iyi geldiği ispatlanmıştır. Kaplıca sularının iyi geldiği hastalıklar arasında eklem ve kas ağrıları, kemik erimesi, böbrek taşı rahatsızlıkları, cilt hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Gazlıgöl çevresinde gezebileceğiniz farklı turistik mekanlarda bulunmaktadır. Bu turistik alanlar şu şekildedir.

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Frig Vadisi

gazlıgöl gezilecek yerler
frig vadisi

Frig Vadisi Frigya’lılaların yaşamış olduğu vadidir. Vadide Frigya’lılardan kalma anıtlar ve kalıntılar bulunmaktadır. Vadinin tam ortasında bulunan Emre Gölü tatlı su Gölüdür. Balık avcılarının uğrak noktası olan bu Göl göç döneminde pelikanların uğrak noktası olmaktadır. Göl de tekne turları düzenlenmektedir. Pelikanların göç döneminde alana turistler ve yerel halk pelikanların oluşturmuş olduğu doğal şovu izlemek için Göle akın etmektedir.

 

 

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Ayaz İni kilisesi

gazlıgöl gezilecek yerler
ayaz i̇ni kilisesi

Hangi tarihte yapıldığı bilinmeyen Ayaz İni Kilisesi dağın içine oyulmuş olan kilisenin etrafında birçok ve mezarlık bulunmaktadır. Coğrafyamızda bulunan tarihe tanıklık eden bu kilisenin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olduğu düşünülmektedir.

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Üçler Kayası

gazlıgöl gezilecek yerler
ücler kayası gazlıgöl

Bu bölge büyük tarihi kayalar ve üç kralın mezarının arasına kurulmuş olan bir yerleşimdir. Bu yerleşim alanı birçok tarihi esere ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir alandır. Üçler Kayası bölgesinde görülmeye değer ziyaret edilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Aslankaya açık hava tapınağı
  • Kapı kaya 1 ve 2 açık hava tapınakları
  • Nallı kaya mezarları
  • Peri bacaları ve tescilli gelin mağarası
  • Asırlık leylek yuvası
  • Kral midas’ın hazine odaları
  • Kral mezarları
  • Mitolojik zindan

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Memeç Kayalıkları

gazlıgöl gezilecek yerler
memeç kayalıkları

Bizans ve Frigyalılar döneminden kalma yerleşim alanları bulunan bu bölgede tarihi bir kilise de bulunmaktadır.

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Aslanlı Taş

gazlıgöl gezilecek yerler
aslanlı taş

Aslanlı taş olarak bilinen mağaranın ön yüzünde kükreyen ve karşılıklı şaha kalkmış iki adet aslan kabartması bulunmaktadır. Mezarın bir krala ait olduğu ve Hititler döneminden kalmış olduğu düşünülmektedir.

Gazlıgöl Gezilecek Yerler: Emre Tekkesi

gazlıgöl gezilecek yerler
emre tekkesi

Emre tekkesi 18.yüzyılda Osmanlı tarafından yapıldığı düşünülen tekke dikdörtgen kesme taşlardan yapılmıştır. Bazı kaynaklarda Yunus Emre’nin mezarının burada olduğu söylenmektedir. İsmini buradan aldığı bilinen tekke günümüzde doğa şartlarından dolayı çok fazla tahribat görmüştür.

Döğer Kervansarayı

gazlıgöl gezilecek yerler
döğer kervansarayı

4.murat tarafından inşa edilmiş olan kervanların dinlenme tesisi olarak kullanılan tesistir. En büyük mimari özelliği ise 2 odasında kubbe 2 odasında ise kemer motiflerinin bulunmasıdır. Günümüze ışık tutan mimarisi görülmeye değer eserler arasında yer almaktadır.

Maltaş Anıtı

gazlıgöl gezilecek yerler
maltaş anıtı

Milattan önce 7. yüzyıldan kaldığı düşünülen ve toprağa gömülmüş şekilde bulunan Maltaş anıtı, kayanın yüzeyine geniş bir kapı boşluğu açılmış ve kapının üzerinde üçgen çatıya benzeyen ahşap bir ev formu yer almaktadır. Anıtın içerisinde tanrıça Kybele ’sunulan hediyelerin bulunduğu bir odada bulunmaktadır.

Bursa’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu