ListelerTürkiye

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri

Ülkemiz her yıl yerli ve yabancı bir sürü turiste kapılarını açar. Eşsiz güzelliği olan harika yerler ve yapılar vardır. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken 10 tarihi yeri nden detaylıca bahsedeceğiz.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri

 • Efes Ören Yeri
 • Hierapolis Ören Yeri
 • Göreme Ören Yeri
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Troya Ören Yeri
 • Ihlara Vadisi
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Göbeklitepe Ören Yeri
 • Aspendos Ören Yeri
 • Zelve Paşabağlar Ören Yeri

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Efes Ören Yeri

Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Efes Antik Kentinde Yunan, Roma ve Türklerin geleneklerinden esinlenmeler vardır. Milattan önce kurulmuş olup, hala ayakta durmakta ve her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu antik kent içerisinde kütüphaneler, uzun yollar, tapınaklar ve konaklamak için yapılar vardır.

türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken 10 tarihi yeri: efes
efes

Kuruluşuna bakarsak MÖ. 6000’li yıllara dayanan Efes Antik Kenti içerisinde, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı ve Ashab-ı Kehf gibi yapılara yer vermektedir. Türkiye’nin en çok turist alan yerlerinden biri olan bu kent, Helenistik ve Roma dönemlerinde en güzel zamanlarını yaşamıştır. Efes o zamanlar önemli bir liman kenti olarak bilinirdi.

Kentin kuruluşunun kadın savaşçılar tarafından olduğu düşünülmektedir. O zamanlar bu kadın savaşçılara Amazon adı verilirdi. Antik kent, cilalı taş devrine uyan en güzel örneklerden biridir ve dünya mirasları arasında önemli bir yerdedir. Bu eşsiz güzellikte olan kentin mimarisine verilen isim ise ızgara planıdır.

O zamanki döneme kıyasla mimarisi en son teknoloji ile yapılmıştır ve içerisinde 200 bin civarı insan yaşıyordu. Bu 200 binde o zamana göre çok kalabalık bir kent olarak görülüyordu. Ama ne yazık ki bir dönem Efes limanı dolmaya başlamıştır ve bu nedenle liman özelliğini kaybederek gerilemiştir. Dönemin imparatoru olan Hadrian, limanı eski haline getirebilmek için uğraşmış ve bir kaç defa boşaltmaya çalışmıştır.  Ama bu uğraşlar sonuç vermemiştir sonucunda ise Efes, limanını kaybetmiştir.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Hierapolis Ören Yeri

Hierapolis, Denizli’de yer alan bir antik kenttir. Bu kentin adı Yunancada kutsal şehir anlamına gelmektedir. Hierapolis kentinin kuruluşu hakkında bilgiler her ne kadar kısıtlı olsa da, 2. Eumenes tarafından MÖ. 2. Yüzyıl başlarında kurulduğu bilinir.

türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken 10 tarihi yeri: hierapolis ören yeri
hierapolis ören yeri

Adını ise Amazonlar kraliçesi olan Heira’dan dolayı almıştır.  Bu kent deprem bölgesinde yer aldığından dolayı büyük depremler yaşamış ve çok zararlar almıştır. Bu depremlerden aldığı zararlar yüzünden bütün özelliğini kaybedip, normal bir kente dönmüştür.

Hierapolis antik kenti içerisinde, Nekropol, Domitiyan yolu ve kapısı, su kanalları, tiyatro, Roma hamamı kalıntıları hala vardır. Şehrin giriş kapısına işledikleri Medusa figürü, tanrıça olan Medusa’dan korunmak amacıyla yapılmıştır.

Onların bu inancı Türk kültürüne ise, nazar boncuğu olarak geçmiş olabileceği düşünülüyor. Hierapolis Antik Kenti 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine eklenmiştir. O zamanlardan bu zamanlara gelen bu eser hala her yıl çok fazla sayıda ziyaretçi almaktadır.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Göreme Ören Yeri

Göreme, Nevşehir’e bağlı bir turizm beldesidir. Kapadokya’yı içerisinde

türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken 10 tarihi yeri: göreme ören yeri
göreme ören yeri

barındıran bu belde, her yıl milyonlarca turist almaktadır. Kapadokya’nın en önemli özelliği peri bacalarıdır. Peri bacalarına doğal oluşum diyebiliriz ve 60 milyon yıl önce oluştukları bilinmektedir. Kapadokya’da ilk zamanlar iç deniz vardı. Fakat çevresinde yer alan, Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllüdağ’ın milyonlarca yıl evvel püskürttükleri lav ve tüfler yüzünden deniz kurumuştur. Daha sonralarda ise kuruyan deniz yerinde lav ve tüflerden oluşan yeni taşlar yani tüflerden oluşan yapılar meydana gelmiştir. Bu oluşan tüfler milyonlarca yıl boyunca yağmur, rüzgar ve erozyonların verdiği zararlardan aşınarak şuan herkesin bildiği haline almıştır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Göreme Milli Parkı sınırlarında peribacalarının en popüler olanları da yer almaktadır.
Göreme’de bulunan bir diğer turistik yer ise, Göreme Açık Hava Müzesidir. Bu müze içerisinde, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Azize Barbara Şapeli, Elmalı Kilisesi gibi birçok yapı yer almaktadır.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Kaymaklı Yer Altı Şehri

"türkiye’nin

Kaymaklı Yer Altı Şehri, Kapadokya’da yer almaktadır. Bu yer altı şehri tüflü arazinin aşağıya doğru oyulmasıyla meydana gelmiştir. Bu şehrin yapılma sebebi ise tarihte Kapadokya’nın çok fazla işgal ve savaşlara maruz kalmasından dolayı saklanma ve barınmadır. Şehrin mimarisi ağaç köklerini andırır. Kaymaklı Yer Altı şehrinde çok sayıda insanın barınmasını sağlayacak sığınaklar, ibadethaneler, hava bacaları, erzak depoları gibi bölümler vardır. O zamanki şartlarla böyle bir mimaride yapının olması adeta insanı şaşkınlığa uğratmadan bırakmıyor.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Troya Ören Yeri

troya ören yeri
troya ören yeri

Farklı dillere göre değişim gösteren Troya, 19. Yüzyıldan beri Truva olarak bilinmektedir. Dünyanın en ünlü ve önemli antik kentlerinden olan Troya, Homeros’un İlyada ve Odyseia destanlarında geçmektedir. Ve Troya önemi bu destanlarda adından bahsedilmesinden dolayıdır. Bu iki destan batının yazılı ilk edebiyatları arasında yer almaktadır. Çanakkale il sınırları içinde yer almaktadır. Troya adını tüm dünyaya duyurmuştur ve birçok filme konu olmuştur.  Troya Savaşının burada gerçekleştiğine inanılıyor ve İlyada destanında bu savaşın anlatılması da bu antik kente çok büyük önem katıyor.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Ihlara Vadisi

ihlara vadisi
ihlara vadisi

Aksaray’da bulunan Ihlara vadisi dünyadaki kanyonlar arasında çok önemli bir yerdedir. Uzunluğu 18 kilometreye varan,  150 metre derinliğinde ve genişliği ise 200 metredir. İnsanların yaşam sürdürdüğü dünyanın en büyük kanyonu olarak bilinir. Melendiz Nehri buradaki en önemli yaşam kaynağıdır. Vadide bulunan kayaçların kolayca yontulmasıyla birçok kilise ve oyma mekânlar bu yapıyı dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezi halin getirmiştir. Günümüzde bile hala birçok turist buraya akın etmektedir.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte MÖ.3000li yıllar olarak tahmin edilen Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’da yer almaktadır. En yoğun olarak Bizans Döneminde kullanılmıştır. Roma zulmünden kaçan ilk Hristiyanlarında buraya sığındığı düşünülmektedir. Tesadüfen 1963 yılında bulunmuş ve 1967

derinkuyu yeraltı şehri
derinkuyu yeraltı şehri

yılında ziyarete açılmıştır. İçerisinde erzak depoları, misyoner okulları, kiliseler, barınma alanları, ibadethaneler gibi birçok alan vardır.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Göbeklitepe Ören Yeri

göbeklitepe ören yeri
göbeklitepe ören yeri

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, 12000 yıl öncesine dayanan bir kültür merkezi olduğu bilinmektedir. Dünyada bilinen en eski mimarilerden biridir ve bu eser daha insanların avcılık toplayıcılık yaptığı zamanlardan kalmadır. O zamanki şartlarda bu şekilde ileri düzeylerde mimarlık gerektiren bir yapının yapılmasını dünyanın tüm ilgisini üzerine çekmesine yetmiştir.

Bu kadar eski bir yapı olması sebebi ile o çağlardaki yaşam hakkında çok önemli bilgiler edinilmesine sebep olmuştur. Son zamanların en önemli arkeolojik keşfi olarak anılıyor ve insanların çok dikkatini çekmesi sebebiyle birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Aspendos Ören Yeri

aspendos ören yeri
aspendos ören yeri

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri: Zelve – Paşabağlar Ören Yeri

Kapadokya’da bulunan Zelve, Paşabağları’na 1 kilometre uzaklıktadır. Üç vadiden oluşur ve peri bacalarının en yoğun olduğu bölgedir. Eski zamanlarda önemli bir yerleşim yeriydi ve papazlara ilk dini eğitimler burada verildi. Vadideki kiliselerden en önemlileri aşağıdaki gibidir;

 • Balıklı
 • Üzümlü
 • Geyikli

Bu kiliselerden ziyade tünel, değirmen ve cam gibi yapılar görülmektedir.

zelve paşabağlar ören yeri
zelve paşabağlar ören yeri
Sinop’ta Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu