KaradenizTürkiye

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Herkesin büyük bir ilgi ile bakmakta olduğu yeşilin her tonunu içerisinde barındırmakta olan ve lezzetleri ile de dillerden dile dolaşmakta olan bir şehirdir Trabzon. Trabzon’da gezilecek yerler denildiğinde gelgitli havası, yüksek yaylaları, sonsuz yeşillikle bezenmiş olan harika görüntüleri ile herkesin ömründe bir kere de olsa gidip görmesi gereken bir yer olduğu ilk akla gelen olması gerekir.

Trabzon, dört mevsim yağış alan bir bölgede yer alıyor olsa bile yerli veya yabancı turistlerin hiç eksik olmadığı bir şehirdir. Bu şehrin her bir yanında eşsiz güzellikleri ve tertemiz havası ile yaylalarının var olduğu görülüyor. Bu yaylalara turistler tarafından yoğun bir ilgi görülmektedir.

Trabzon’un meşhur yaylaları denilince direk olarak akla gelen bol çeşitli serpme kahvaltı sofraları olmaktadır. Yeşilliklerin içerisinde ve bol oksijeni ve temiz havası ile manzaraya karşı sıcacık çay eşliğinde yapılan o kahvaltılar… Bu yönü ile Trabzon herkesin beğenisini kazanmıştır. Bunun yanı sıra eşsiz mimariye sahip olan yapıları, manastırları ile de bir o kadar göz kamaştırıcı özelliğe sahiptir.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin hemen hemen her yerinden ulaşım sağlanabilecek olan Trabzon’da hem kara yolu hem de hava yolu ile ulaşım mümkündür. Yeşillikler ve güzellikleri ile ünlü olan bu şehre Batı, Marmara veya Akdeniz bölgelerinden gelmek isteyenlerin hava yolunu kullanmaları tavsiye edilir. Bu bölgeler harici gelecek olan kişilerin aktarmalı hava yolu veya kara yollarını tercih etmeleri öneriliyor.

Trabzon’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu fazlalık çeşitliliği ortaya koyarak her kesimden insanın dikkatini çekmeyi sağlıyor. Bu nedenle turist çekme oranları da bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Trabzon’a hava yolu ile gitmek isteyen kişilerin Ortahisar’da yer almakta olan Türkiye’nin en büyük ve en işlek hava yollarından biri olan havalimanını kullanacaklardır. Bu havalimanına yılda 3,5 milyon kişinin ulaşım sağladığı biliniyor.

Trabzon’da Nereye Gidilir?

Trabzon denilince akla ilk gelen yaylalar oluyor doğal olarak. Eşsiz güzelliği, yeşilin benzersiz tonları ve ferah havası ile bu yaylalar turistlerin ilk adresi olmaktadır. Bu bölgelerde farklı turistik alanların var olduğu da görülmektedir. Yaylalarda sunulmakta olan serpme kahvaltı fırsatları ile de keyfe keyif katılıyor. Bu bölgelerde oksijenden zengin olmasının yanı sıra içilen taze ve sıcacık çayların tadının da bir farklı olduğu bilinmelidir. En çok tercih edilmekte olan yaylaların Sultan Murat Yaylası ve Sis Dağı Yaylası olduğu bilinmektedir.

Trabzon’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen bir diğer yer ise eşi ve benzeri olmayan mimarisi ile bezenmiş olan manastırlardır. Trabzon denilince akla gelen ilk yer alan Sümela Manastırı bu mimariler arasında en çok dikkat çeken ve en çok ziyaret edilmekte olan turistik alanlardan bir tanesidir.

Trabzon’un İncisi Sümela Manastırı

Filmlere dahi konu olmuş olan bu manastırın çok eski bir yapı olduğu biliniyor. Trabzon’un gözdesi ve en önemli sembollerinden bir tanesidir. Bu yapının Türkiye içerisinde yer alan en eski yapı olduğu biliniyor. Bu eski yapının tarihinin 365-395 yıllarına kadar uzanıyor olduğu söyleniyor.

Bu manastırın hakkında söylenen birçok hikayenin var olduğu görülüyor. Halkın dilden dile anlatmakta olduğu en yaygın hikaye ise Atinalı iki rahibin aynı geçe tamamı ile aynı rüyaları görmesidir. Bu rüyada Hz. Meryem ve Hz. İsa onlara bir manastır yapmalarını söyler bunun üzerine bu ikili rüyada tarif edilmekte olan bölgeye doğru yol alırlar. Her ikisinin de geldikleri yer günümüzde Sümela Manastırının yer aldığı bölgedir.

14. yüzyıla kadar aynı hali ile kalmış olan bu manastır. Dönemin imparatoru olan III. Aleksios tarafından restore edilmiştir. Bu işlem sırasında kendi resimlerine de yaygın bir şekilde yer vermiştir.

Trabzon’da gezilecek yerler arasında en başta yer alan ve Hristiyan aleminin en önemli kutsal mekanlarından birisi olan bu mekanın kış aylarında 08.00-16.00 saatleri arası, yaz aylarında da 09.00-19.00 saatleri arasında açık olduğu biliniyor.

Trabzon’da Piknik Yapılabilecek Alanlar

Trabzon ilinin en güzel yerlerinden birisi olan Altındere Vadisi Milli Parkı Trabzon piknik alanları arasında en çok tercih edilmekte olan yerler arasında bulunur. Bu alanın Trabzon şehir merkezine olan uzaklığının 48 km iken, Maçka ilçesine olan uzaklığı 18 km’dir.

Bu alanda pikniklerin yapılabildiği gibi bunun yanı sıra da doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı ve bunun yanı sıra da bisiklet sürme gibi farklı aktiviteler de yerine getirilebilmektedir.

trabzon'da gezilecek yerler: zağnos parkı
Trabzon’da Gezilecek Yerler: Zağnos Parkı

Zağnos Vadi Parkı, Trabzon’da yer alan ve herkes tarafından sevilerek tercih edilmekte olan bir turistik alanıdır. Bu alanın Trabzon’un eşsiz yeşilliklerinden oluşan benzersiz güzelliğinin var olduğu da unutulmamalıdır. İsmini ise Fatih Sultan Mehmet dönemi paşalarından birisi olan Zağnos Paşa’dan almıştır.

Trabzon’un Neyi Meşhur?

Trabzon’un neyi meşhur denilince akla ilk gelen ürünlerinden birisi tereyağıdır. Enfes kokusu ile yapılmış olan yemeklerin tadı dillere destan denilecek kadar güzelliğe sahiptir. Birçok turist tarafından da hediye olarak alınmakta olan ve çevre illerden özel istek olacak şekilde temin edildiği de biliniyor.

Trabzon’un meşhur pidesini de atlamamak gerek. Çıtır çıtır oluşu ile ağızları sulandıran ve bir tarafından tutulunca hepsi kalkmakta olan bu pidenin farklı çeşitlerinin de var olduğu bilinmektedir. Bu durumun en önemli sırrının ise pişirilen fırında, fındık kabuklarının yakılıyor olmasıdır. Bu pidenin ayrı özelliklerinden birisi ise pidenin yanında tereyağı ile servis edilmesidir. Bunların yanı sıra hamsi buğulama, hamsi çıtlama, hamsi kuşu gibi farklı yemeklerinin de meşhur olduğu biliniyor.

Trabzon’da Nerede Kalınır?

Herkes tarafından sevilmekte olan bu ilimizin konaklamak isteyen kişilerin Trabzon’da nerede kalınır sorusunu merak ettikleri görülmektedir. Konaklanacak alanın seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurun gezilmek istenilen alanlara yakın olan ve bütçenize uygun olan alanların olması gerekmektedir. Bu unsurlar dikkate alındığında aradığınız özelliklere uygun birden fazla otel ve konaklama alanı bulabilirsiniz.

Trabzon ilinin yaylalarında butik otellerin de yer almakta olduğu bilinmektedir. Bu otellerde konaklamak isteyen kişilerin sayısının da oldukça fazla olduğu söylenmektedir.

Trabzon’un En Sevilen Turistik Alanları

Trabzon ilinin doğasının güzel yeşilliği ve temiz havası ile herkes tarafından sevilen ve tercih edilmekte olan bir il olduğu biliniyor. Her mevsim yağış alan bir yer olsa dahi turistlerin yaz kış uğrak alanıdır.

Trabzon’da gezilecek yerler arasında yer alan en önemli mekanlardan birisi de Uzun Göl’dür. Türkiye’nin en turistik yeri unvanı almış olan bu bölgenin yaz kış en çok yağış alan bölge olduğu söylenebilir. Bu bölgenin genellikle nisan ve mayıs aylarında yoğun bir turist çekme potansiyeli olduğu görülmektedir.

Trabzon’a Hangi Mevsim Gidilmelidir?

Trabzon’da gezilecek yerler bitmiyorken herkesin aklında aynı soru bulunuyor. Bu ile hangi mevsim gidilmelidir? Trabzon ile her mevsim yağış alan ve her an havası değişebilecek olan bir ildir. Bu nedenle genellikle yerli veya yabancı turistlerin ferahlamak için yaz aylarını tercih ederek Trabzon’un eşsiz yaylalarında konaklamak istedikleri görülüyor.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Eğer Trabzon’a Yakın bölgeden gidecekseniz , hemen hemen tüm şehirlerden otobüs seferleri mevcuttur. Şayet Uzak bölgeden gidecekseniz. Uçak seyahatini tercih etmelisiniz.

Trabzon’da Nerede Kalınır?

1-) Radisson Blu Hotel
2-) Ramada Plaza Trabzon
3-) DoubleTree by Hilton Trabzon
4-) Önder Hotel & Spa
5-) TS Gold Otel
6-) Grand Uzungöl Hotel
7-) Yıldız Life Hotel
😎 Hanzade Park Hotel
9-) Uzer Otel

Trabzon’da Ne Yenir?

1) Karpi Pide
2) Cemilusta
3) Bordo Mavi Balık Restaurant
4) Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı
5) Bozo Pide
6) Sümer Restoran
7) Balıklama Balık Lokantası
8) Beton Helva
9) Nihat Usta
10) Niyazi Usta Hamsiköy Sütlacı

Eski Foça’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Trabzonluyum ama ne yazik ki gercekten gezilmesi gereken birinci yer olan Sumela Manastirinin yanindan dahi geçmedim bunun cok buyuk bir kayip oldugunu düşünüyorum kendim için. Aklima soktugunuz icin sagolun. Yasaklardan sonra ilk işim oraya gitmek olacak. Aklima gelmisken Grand Uzungöl Hotelde kalın.

  2. Ben TR’ye yeni taşındım daha hiçbir yere gitmedim. Arkadaşlarım Ege, Akdeniz Turu öneriyor ama ben nedense daha çok Karadeniz’i merak ediyorum. Karadeniz turuma ekleyeceğim Trabzon’u ve seneye yapacağım şu Korona biterse. Yazı ve bilgiler için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu