Karadeniz

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Trabzon’un göz bebeği ilçelerinden biri olan Sürmene ilçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile doludur. Gemi, bıçak gibi ticari alanların geniş olduğu bu ilçede Sürmene’de gezilecek yerler denilince akla ilk gelen temiz havası ve doğal güzellikleridir.

Sürmene ilçesinin tarih boyunca ilk ismi Humurgan’dır. Daha sonraki dönemlerde doğal güzellikleri ve havasının, suyunun temiz olmasıyla Sürmene ismini almıştır. Karadeniz severlerin gittiği en çok duraklarından bir olan Sürmene çay, fındık ve bıçaklarıyla ünlüdür.

Sürmene Trabzon ilçesine bağlı olup Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Trabzon’a 38 kilometre uzaklıkta yer alan bu güzel ilçeye sevdikleriniz ile keyifli turlar yapabilirsiniz. Yaz aylarının hareketli geçtiği bu ilçe için size kısa bir gezi rotası oluşturduk.

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Sürmene Kalesi

sürmene'de gezilecek yerler: sürmene kalesi
sürmene kalesi

M.Ö. 2000 ile 3000 yılarına dayanan bu eşsiz yapı, 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Depo ve sığınak olarak Cenevizli denizciler tarafından kullanılıyordu. Sürmene kalesinin en tepe noktasına ulaşmak isteyenler için dik yoldan ve eşsiz ağaçların arasından yürümeniz gerekmektedir.

Rivayete göre kalenin içinden aşağıya sandık yuvarlanıp bir evin önüne inmiş. Kaynana ne olduğunu anlamak için gelinine sandığın kapağını açtırmış. Kapağı açan gelen bir anda yanmaya başlamış içi altın dolu sandıkta kaynanasına kalmıştır.

Sürmene Kalesi Seyir Tepesi

Sürmene kalesi’ ni daha iyi görmenizi sağlayacak setir tepesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sürmene Orta Mahalle’de yer alan bu güzel tepede cam seyir terası projesi ile Sürmene’nin etkileyecek güzelliğini seyredebilirsiniz.

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Memiş Ağa Konağı

Sürmene’de gezilecek yerler denilince etkileyici yapısıyla Memiş Ağa Konağı gelmektedir. Yörede hüküm sürmüş bir ağanın evi olan bu konak 2 katlı olacak şekilde inşa edilmiştir. Duvarları yontma taştan yapılmış işlemeler bulunmaktadır. Dış taraf saçmış saçaklar ile yağmur yağdığında oluşabilecek olumsuz etkiden korumaktadır.

sürmene'de gezilecek yerler: memişağa konağı
memişağa konağı

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Hacı Yakup Ağa Konağı

Yörede bulunan tarihi yapılardan biri olan bu konak, butik otel olarak çalışmaktadır. Hacı Yakup ağa 4 erkek evlada sahiptir. Çocuklarının ismi Ahmet Ağa, Memiş Ağa, Ali Ağa, Tayyar Ağa’dır. Memiş Ağa ve Hacı Yakup Ağa birbirine komşu olacak şekilde konaklar yaptırarak güçlerini göstermek istemişlerdir. Trabzon Sürmene’de gezilecek yerler denilince bu eşsiz yapıyı mutlaka görmeniz gerekir.

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Cumbalı Sürmene Evleri

Sürmene’de gezilecek yerler arasında olan bu yapı Türk-İslam mesken mimarisine en güzel örnekler arasında yer alır. Denize bakan kısmı ile geçmişi bir film şeridi gibi yaşamanız mümkündür. bu evlerde en güzel anılarınızı geçirebilir, sevdiklerinizle eşsiz ir zaman dilimi yaşayabilirsiniz.

sürmene'de gezilecek yerler: cumbalı evler
cumbalı evler

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Zarha Mahallesi

Sürmene ilçesinde yer alan bu mahallede, çay ocakları, kahvehaneler, bakkal market gibi sessiz sokaklarıyla adeta bir köy hayatı yaşamanızı sağlamaktadır. Çay severler için çay fabrikası olan bu mahallede temiz köy havası alabilir, stresli şehir hayatından uzaklaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Sultan Murat Yaylası

Trabzon Sürmene’de gezilecek yerler arasında olan bu yayla, çaykara’ ya 25 kilometre uzaklıktadır. Trabzon ve Rize’nin tam ortasında yer alan bu eşsiz doğa manzarasını mutlaka ziyaret etmeli, güzel anılar biriktirebilirsiniz.

sürmene'de gezilecek yerler: sultan murat yaylası
sultan murat yaylası

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Çamburnu

Sürmene’nin eşsiz beldeleri arasında yer alan Çamburnu doğal güzellikleri adına koruma altına alınmıştır. Yörede olan seyrek yapılaşma ile sakin ve sessiz bir beldedir. Doğaseverlerin odağı olan bu yerleşim yerinde çay ve fındık bahçeleri bulunmaktadır.

sürmene'de gezilecek yerler: çamburnu
çamburnu

Sürmene’de Gezilecek Yerler: Sürmene Ağaçbaşı Yaylası

Sürmene Ağaçbaşı Yaylası Türkiye’nin en büyük yaylasıdır. Ülkede çok nadir olan turbalık bitki türü bu bölgede yetişmektedir. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için eşsiz bir doğa harikası olan bu yaylada sevdikleriniz ile beraber hoş vakitler geçirebilirsiniz.

sürmene'de gezilecek yerler: ağaçbaşı yaylası
ağaçbaşı yaylası
Halfeti Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu