KaradenizTürkiye

Sinop’ta Gezilecek Yerler

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini sunan Sinop’ta gezilecek yerler arasında, farklı tarihi ve kültürel dokuları da bir arada bulabilirsiniz. Sıcakkanlı insanları ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan Sinop, eşsiz doğa güzelliklerine sahiptir.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: İnaltı Mağarası

sinop'ta gezilecek yerler: i̇naltı mağarası
i̇naltı mağarası

Yapılan yol ve çevre çalışmaları sonrasında tam olarak 2004 yılında ziyarete açılan İnaltı Mağarası, şehirdeki mağaralar arasında sarkıt ve dikitleri ile en dikkat çekici doğal oluşumlardan biridir.

Akgöl

sinop'ta gezilecek yerler: akgöl
akgöl

Yapay bir göl olmasına rağmen bulunduğu konum itibarıyla gezginlerin Sinop gezi rehberi listelerinde yer verdikleri Akgöl, Ayancık ilçesinde 1200 metre yüksekte bulunmaktadır. Etrafı ormanlar ile kaplı olan yapay göl, iki çay ile beslenmektedir. Toplamda 3 dönümlük bir zemin üzerinde bulunan Akgöl çevresindeki ormanlarda, bölgenin doğal güzelliğine katkı sunmaktadır.

Erfelek Şelaleleri

sinop'ta gezilecek yerler: erfelek şelaleleri
erfelek şelaleleri

Eşsiz Karadeniz manzarasının yemyeşil güzelliklerine eşlik eden Erfelek Şelaleleri, 45 metre yükseklikteki kayalıklardan süzülen suyu ile ziyaretçilerine ayrı bir gezi deneyimi yaşatmaktadır.

Merdiven basamakları şeklinde bulunan kayalıklardan akan Erfelek Şelaleleri, çevresindeki kamp alanları ile de özellikle gençlerin önem verdiği keşif noktaları arasında yer alır.

İnceburun Feneri

sinop'ta gezilecek yerler: i̇nceburun feneri
i̇nceburun feneri

Türkiye’nin en kuzey noktası da yer alan fener, Sinop il merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunur. 12 metre kule yüksekliğine sahip olan İnceburun Feneri, Osmanlılar zamanında 1863 yılında yaptırılmıştır. Karadeniz’in hırçın dalgalarına komşu olan İnceburun Feneri, uzun bir süre gemilere yol göstermek amacıyla kullanılmış ve günümüzde de turistik amaçlı ziyaretlere açılmıştır.

Sinop Gezilecek Yerler: Tarihi Cezaevi

sinop'ta gezilecek yerler: tarihi cezaevi
tarihi cezaevi

Burhan Felek, Refik Halit Karay, Kırım Hanı Devlet Giray ve Sabahattin Ali gibi ünlü isimlerinde cezalarını çekmek için yaptıkları tarihi Sinop Cezaevi, köklü tarihi ile gezginlerin Sinop gezilecek yerler listelerindeki vazgeçilmez yapılardan biridir.

Milattan önce yaptırılan Sinop Kalesinin içerisindeki eski Sinop Cezaevi, 1999 yılına kadar hizmet vermiş ve sonrasında kapatılarak müzeye çevrilmiştir.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Hamsilos Koyu

sinop'ta gezilecek yerler: hamsilos koyu
hamsilos koyu

Fil kafasına benzeyen bir görüntüye sahip olan Hamsilos Koyu, ülkemizin en kuzey ucunda bulunmaktadır. Bu koyun en önemli özelliği, dünya genelinde kendiliğinden oluşmuş tek koy olmasıdır.

Sinop Gezilecek Yerler: Karakum Plajı

sinop'ta gezilecek yerler: karakum plajı
karakum plajı

Duş, şemsiye ve şezlong gibi hizmetlerden yararlanabileceğiniz Karakum Plajı, Sinop’ta denize girmek için en ideal plajlardan biridir. İl merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunması nedeniyle, kolay bir ulaşıma sahiptir.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Sinop Kalesi

sinop'ta gezilecek yerler: sinop kalesi
sinop kalesi

Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında övgüyle bahsettiği Sinop Kalesi, Sinop’un girişinde yer almaktadır. Milattan önce 7. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen kalenin oldukça eski olması, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken en önemli özelliği olmaktadır.

Dış surlar ile uzunluğu 2 kilometreyi aşan Sinop Kalesi, yaklaşık 25 metreyi bulan yüksekliğe sahiptir. Evliya Çelebi kalenin toplam 6 giriş kapısının olduğundan bahsetmiş olsa da, günümüzde sadece iki kapısı kullanılabilmektedir. Osmanlı, Bizans ve Roma medeniyetleri tarafından da kullanılan kaleye, bu medeniyetler tarafından farklı eklemeler yapılmıştır.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Balatlar Kilisesi

sinop'ta gezilecek yerler: balatlar kilisesi
balatlar kilisesi
  1. Yüzyılda genç Roma İmparatorluğu zamanında yaptırılan hamam, daha sonra kilise çevrilerek Hıristiyanların ibadet amacıyla kullandıkları bir yapı olmuştur. Hamamın kiliseye çevrilmesi Bizans döneminde gerçekleşmiş olup, içerisinde bir mezar odasının bulunduğu bilinmektedir.

Osmanlı zamanında da çok Rum vatandaşların hizmeti için kullanılan Balatlar Kilisesi, 2000 yıla yaklaşan köklü tarihi ile Sinop’ta gezilecek yerler arasında yer alır.

 Sinop Gezilecek Yerler: Etnografya Müzesi

sinop'ta gezilecek yerler: etnografya müzesi
etnografya müzesi

İçerisinde Sinop’a özgü yöresel kıyafetler ve araç gereçleri bulabileceğiniz etnografya müzesi, binlerce etnografik esere ev sahipliği yapmaktadır. Sinop’un yöresel geçmişi hakkında bilgi almak istiyorsanız, Sinop Etnografya Müzesi ziyaret edebileceğiniz alanlardan biridir.

Sinop Yarımadası

sinop'ta gezilecek yerler: sinop yarımadası
sinop yarımadası

Vadilerin oluşturduğu derinlikler ile ayrı bir güzellik sunan Sinop Yarımadası, Gerze ve Ayancık ilçeleri arasında bulunmaktadır. Karadeniz’in doğal güzelliklerini cömertçe sergileyen yarımada, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırır.

Sinop Gezilecek Yerler: Arkeoloji Müzesi

sinop'ta gezilecek yerler: sinop arkeoloji müzesi
sinop arkeoloji müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde, birçok sergi salonu bulunmaktadır. Sikke bölümü, amphorae salonu, taş eserler ve küçük buluntular salonu gibi farklı salonlara ev sahipliği yapan Sinop Arkeoloji Müzesi, 1941 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

1921 yılından beri şehirde bulunan arkeolojik eserler biriktirilerek, nihayetinde il merkezine açılan Sinop Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenmeye başlanmıştır. Binlerce tarihi eseri bir arada görmek ve bölgenin köklü tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Sinop Arkeoloji Müzesini gezebilirsiniz.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Şahin Tepesi

sinop'ta gezilecek yerler: sinop şahin tepesi
sinop şahin tepesi

Şahin Tepesi’ne çıkarak, şehriye en iyi konumdan seyretme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bir yarımada niteliği taşıyan Şahin Tepesi, sunduğu manzara nedeniyle İstanbul’daki Pierre Loti tepesi ile kıyaslanmaktadır.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Boyabat Kalesi

sinop'ta gezilecek yerler: sinop boyabat kalesi
sinop boyabat kalesi

Kimler tarafından ne zaman yaptırıldığı bilinmeyen Boyabat Kalesi, tarihi yapılar arasında estetik duruşu ile bir hayli dikkat çekmektedir. Kalenin altında yeraltı şehirlerinin bulunması nedeniyle, Sinop gezilecek yerler arasındaki kale daha fazla ilgi görmektedir.

Sinop’ta Gezilecek Yerler: Babaçay Kanyonu

sinop'ta gezilecek yerler: sinop babaçay kanyonu
sinop babaçay kanyonu

Birbirinden farklı şekillerle oluşmuş birçok mağaraya ev sahipliği yapan Babaçay Kanyonu, Sinop’un doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. İçerisinde şelalelerinde yer aldığı Babaçay Kanyonu, doğa yürüyüş yapmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir.

Sinop’a gitmişken Kayseri mantısından farklı görüntü ve lezzete sahip olan Sinop mantısı ve nokul gibi lezzetleri tatmanızı da tavsiye ederiz.

Halfeti Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu