AvrupaDestinasyonlarGezi Rehberi

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler makalemizin başında sizlere biraz Roma tarihinden bahsetmek istiyoruz.Dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan Roma, MÖ Birinci yüzyılda Augustos tarafından kurulmuştur. 375 senelerin Kavimler göçü olarak bilinen dünya çapındaki karışıklıktan Roma’da nasibini almış ve ikiye ayrılan bir devlet olmuştur. Bunlar Doğu Roma ve Batı Roma olarak isimlendirilmiştir. Ancak daha sonraları Batı Roma Germen savaşları sebebiyle çökmüş, Doğu Roma olan yani bizim bildiğimiz Bizans İmparatorluğu 1453 teki Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle hükmünü kaybetmiştir.

Roma İtalya’nın başkentidir. Her yıl milyonlarca turisti bünyesinde misafir eden Romanın tarihi çok zengindir. Bu nedenle gerek gezmek için gerekse kültürel bilgi için gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerden birisidir.

Roma’da Gezilecek Yerler: Kolezyum

Romanın simgelerinden biri olan Kolezyum, bu nedenle de en kalabalık semtler arasında yer alır. Çünkü bu meşhur ve eşsiz yapıyı turistler merakla gezmeyi arzular. Kolezyum 55 Bin kişiyi kolaylıkla içine alabilen ve aynı zamanda 80 kapılı bir yapıdır. Görünümü âdeta gladyatörü andırır.

roma'da gezilecek yerler: kolezyum
kolezyum

MS 72 yılında inşaatına başlanan Kolezyonun 10 yıl yapımı sürdüğü rivayet edilir. Kolezyon aynı zamanda hayvan arenası olarak kullanıldığından önceden kum zeminle örtülüymüş. Burada oynatılan arena dövüşleri sonrasında kanlar toprakla kolayca örtülür ve temizliği bu şekilde sağlanırmış.

Kolezyum ilk önceleri eğlence yeri olarak kum savaşları, hayvan ve insan dövüşleri gibi aktiviteler için kullanılmış. Âdeta gladyatörlerin savaştığı bir arenaydı. Ancak zamanın ilerlemesiyle bir sığınak, dini alanlar, iş yerleri olarak kullanılmıştır.

Roma’da Gezilecek Yerler: Fore İmperial

Roma’da en gezilmesi gereken yerlerden birisi de Fore İmrerial caddesidir. Buraya geldiğinizde Kolezyum hemen arkanızda kalır. Yer olarak trafiğe kapalı bir alandır. Bu nedenle çok fazla kalabalık alanlardan birisidir.

Cadde üzeri çok renkli ve eğlenceli sahnelere konu oluyor. Caddede gezerken bir yandan müzik çalan kimseleri görebilir, bir yandan ise tablolu resim yapanlar, kılıktan kılığa giren eğlenceli figürler görebilirsiniz.

roma'da gezilecek yerler: fore i̇mperial
fore i̇mperial

Burada sprey boyalarla pratik bir şekilde resim yapanlarda görülmeye değerdir. Sadece bu da değil, isteyen herkes hangi yeteneğini göstermek istiyorsa burada sergileyebiliyorlar.

Roma’da Gezilecek Yerler: Vatikan

Dünyanın en küçük ülkesi aynı zamanda söz sahibi olan Vatikan, Romanın sınırları içerisinde yer alsa da bağımsız bir ülkedir. Papa burada çok önemli bir konuma sahiptir. Öyle ki ülkenin hem ruhani lideri, hem de devlet başkanıdır. Bu nedenle bu ülkenin Hristiyanlarda Katolikler tarafından önemi büyüktür.

roma'da gezilecek yerler: vatikan
vatikan

Vatikan’da en göze çarpan bina hiç şüphesiz Vatikan meydanında bulunan Katedraldir. Burası dünyada en çok turist çeken yerlerden biri. Dünyanın en güçlü ülkesi olarak da anılan Vatikan zengin bir tarihe sahiplik yapar.

İnanılmaz bir o kadarda muhteşem bir mimariye sahip olan katedral Roma’da Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler insanlar tarafından sabah erkenden ziyaretçi akımına uğruyor. Vatikan’ın hem küçük olması, hem de katedralin kubbesinin büyük olması bu ihtişamı yaşamanıza daha da imkân sağlıyor.

Vatikan Türkiye’ye vize uygulamıyor. Ancak buraya giriş ne hava yoluyla ne de deniz yoluyla mümkündür. Sadece kara yoluyla buraya gelebilirsiniz. Oda İtalya’dan Vatikan’a olması gerekiyor. Buraya gelmek için Şengel vizesi almak gerekiyor. Yani vize almamasının sebebi sembolik diyebiliriz.

Roma’da Gezilecek Yerler: Zafer Takı

Burası yine bahsettiğimiz Kolezyonun hemen yanında yer alıyor. Antik Roma zamanında savaş sonrası zafer kazanlığında asker ve komutanlar eşliğinde ordu buradan geçiş yaparmış. Günümüzde ise tıpkı o zamanlardaki gibi turistler âdeta buraya akın ediyor ve zafer takının hemen altından geçiyorlar.

Zafer takı sadece Roma’da değil Hristiyan dünyanın hemen hemen her önemli ülkesinde bu taktan görmek mümkün. Buralarda turistler selfi ve normal fotoğraflarla ânı ölümsüzleştirmek istiyorlar.

Roma’da Gezilecek Yerler: Rotonda Meydanı

Roma sokaklarında meydanlar çok fazladır. Bu meydanları farklı kılan içerisinde tarihi yapıtlarında olmasıdır. Meydan en eski antik meydanlardandır. Burada tarihi bir tapınak yer alır. Mimarisi antik bir mimaridir. Aynı zamanda tarihte tüm tanrıların evi diye geçer. 7. Yüzyıldan beri burada kilise olarak işlemeye devam ediyor. Roma’da en eski yapı ve hâlâ da kullanılıyor olması da dikkatlerden kaçmıyor.

roma'da gezilecek yerler: rotonda meydanı
rotonda meydanı

Meydanda bulunan kilisenin bir diğer özelliği de betondan tek kubbeye sahip olan kilise olması. Mimarisi meydana ayrı bir hava katıyor diyebiliriz. Burası günümüzde ibadethane olarak da kullanılsa da aynı zamanda bir müze görevi yapıyor. Aynı zaman dünyada eski olmasına rağmen en uzun süre dayanan yapıdır. Giriş ücretsizdir.

Roma’da Gezilecek Yerler: Sen Nikola Terası

Burası muhteşem bir seyir terasıdır. Roma’yı havadan ayaklarınızın altında görebileceğiniz nadir yerlerden birisidir.

Romanın 4 milyon nüfusu vardır. İtalya’nın en kalabalık kenti olan Roma Avrupa’nın da yüzeyi en geniş kentleri arasındadır. Akdeniz bölgesinde olan Roma her mevsim gezilebilecek bir şehirdir.

Roma’da Gezilecek Yerler: Sen Encona Kalesi

MS 130 139 tarihleri arasında imparator Hadrian için yapılan bu kale Roma’nın kuzey kesimini korumak amaçlı kullanılmıştır. Görüntüsü gerçekten çok ihtişamlı olan kalede papanın nevi ve hapishanelerde vardır.

Rivayete göre hapishanede Fatih Sultanın oğlu Cem Sultanında kaldığı söylenir. Bu kalenin altından Vatikan’a kadar uzanan dehlizler olduğu da söylenir. Sen Encona kalesi gezilmesi en güzel gezi rotalarındandır.

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

2 Yorum

  1. Ya abi roma ya gitmeyi en istediğim şehir tarih kokuyor resmen . Futbol takımına bile bayılıyorum Roma’nın. AŞK 1 İSTANBULDA 2 ROMADA yaşanır bence. Bükreşden selamlar

  2. Roma gerçekten ilgimi çeken harika bir yer bir gün ziyaret etmeyi çok istiyorum, bu makale iyice iştahımı açtı diyebilirim ama işte korona dönemi olmasaydı iyidi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu