AvrupaDestinasyonlarGezi Rehberi

Paris’te Gezilecek Yerler

Paris MÖ 200 ve ya 250 yıllarında keşfedildiği rivayet edilir. Paris aynı zamanda Fransa’nın başkentidir. Paris iki kıtadan oluşur ve bu kıtaları ahşaptan yapılan köprüler bağlar. Dünyanın en büyük müzeleri Paris’te bulunur. Paris’te Gezilecek Yerlere genel olarak bakıldığında Paris’te gezmek coğrafi bir gezintiden çok, kültürel bir gezintidir. Türkiye’de Beyoğlu sokaklarına benzettiğimiz bu yerin tarihte Romalılarca önemi oldukça fazladır. Paris’in en önemli yapıtı ise Notre Dame Katedralidir.

paris'te gezilecek yerler: notre dame katedrali
notre dame katedrali

Paris’te en çok gezilen yerler olarak da adından sıkça söz ettirir. Ancak yol güzergâhınız iyi değil ise biraz vaktinizi alabilir. Bu yüzden sizi vaktinizden gitmeden tatili keyifli bir halde yaşamanız için Paris’te gezilecek yerlerin listesini yaptık.

Paris’te Gezilecek Yerler: Eyfel Kulesi

Eyfel kulesi Fransız devriminin yüzüncü yıl kutlamalarında 1887 ile 1889 yıllarında yapılmıştır. Ancak halk bunu bir utanç yapıtı olarak görür. Bunun sebebi ise edebiyatçılar ve sanat severler için onu bir fabrika bacasına benzetmeleridir. Doğaya zarar verdiği düşünülür. Bu nedenle birçok boykot ortaya çıkmıştır. Ancak zamanla bu durum değişmiş ve şuanda çok güzel bir yapıt olduğu söylenmektedir. Çünkü zaman artık insanlarda onlar için bir tarihi eser imajı vermiştir.

Eyfel yapılırken 20 yıl kalması planlanıyordu, daha sonra sökülecekti ancak iyi bir iletişim ağı olacağı düşünüldü ve günümüze kadar gelmeyi başardı.

Yüksekliği 300 metre olan bu kulede her sene intihar vakaları görülür. Yaklaşık olarak 400 kişinin burada hayatına son verdiği söylenir. Bu nedenle alt bölümlere demir parmaklık yapılmıştır.

Buraya gelmek için M6 ve M9 metrolarına binerek Eyfel kulesine ulaşabilirsiniz.

paris'te gezilecek yerler: eyfel kulesi
eyfel kulesi

Paris’te Gezilecek Yerler: Şanzelize’ de Yürüyüş

Buraya metroyla geldiğinizde ilk göreceğiniz şey yol üstünde olan Zafer takıdır. Eğer vaktiniz varsa Zafer takının üstüne çıkarak Şanzelize’ye tepeden bakma fırsatı bulabilirsiniz. Eğer çıkmak istemiyorsanız Zafer takından aşağı doğru yürüyerek gezmeye başlayabilirsiniz.

Paris’e gelindiğinde yapılacak en keyifli aktivitelerden biri Şanzelize’de gezmektir. Burası İstanbul’da Taksimi anımsatır. Sağlı sollu dükkânlar vardır. Ve insanlar genelde buralarda gezerler. Buralarda alışveriş yapabilir ve ya değişik mimariye sahip yapıtları inceleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Buradan Concorde’ a kadar yürüyebilirsiniz, dilerseniz de 73 metro hattıyla da gidebilirsiniz. Tavsiyemiz yürüyerek keyfini sürerek devam etmenizdir.

paris'te gezilecek yerler: şanzelize
şanzelize

Paris’te Gezilecek Yerler: Tuileries Bahçesi

Burası mola vermek için ideal bir yerdir.  Eğer gezinin keyfini yaşamak istiyorsanız buraya kadar yürüyerek ve etrafı seyrederek gelmeniz gerekiyor. Bu bahçede havuz var ve etrafında sandalyeler bulunur. Burada biraz dinlenip daha sonra yanındaki Orangerie müzesini gezmenizi tavsiye ederiz. Yine burada biraz daha yürüyerek Louvre müzesine doğru geçeceğiz. Bahçeye geldiğinizde de fark edeceksiniz sanki merkez gibidir, nedeni ise etrafındaki bütün yollar önemli bir yere doğru çıkar.

Bahçenin sol kısmındaki düz yoldan gidildiğinde ve sağa dönüldüğünde Orsey müzesi karşınıza çıkar. Ancak düz baktığınızda burada restoranlar mevcut. Buralarda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

paris'te gezilecek yerler: tuileries garden
tuileries garden

Paris’te Gezilecek Yerler: Louvre Müzesi

Louvre müzesi ziyaretçisi çok olan bir müzedir. Buraya gelmeden bir iki hafta öncesinden giriş biletinizi almalısınız. Burası oldukça büyük bir müzedir. Zaten dünyanın en büyük sanat müzesi olarak tarihte yerini alır. İçerisinde tam 35 bin tarihi eser bulunur. Aynı zamanda burası dünyanın en çok ziyaretçisi olan müzesidir. Gezmek için yarım gün belki de günlerinizi alabilecek bir müze diyebiliriz. Müzenin içinde tarihten kalıntılar, mozaikler, heykeller bulunur. Daha çok dönemin heykelleriyle tarih anlatılmaya çalışılmıştır. Müzeyi gezdikten sonra hemen yanından Seine nehrine doğru inmelisiniz.

Müze ilk olarak 1204 yılında Philippe Auguste nin emriyle saray olarak yapılmıştır. 14. Yüzyıl tam bir altın çağı olmuş ve kraliyet noktası haline gelmiş. Yapı 1793 yılında müze olarak sergilenmeye başlamıştır. Dönem dönem restorasyonlardan geçen yapı, en son olarak 1932’ de bugün ki halini almıştır.

paris'te gezilecek yerler: louvre müzesi
louvre müzesi

Paris’te Gezilecek Yerler: Aşıklar Köprüsü

Aşıklar köprüsü Louvre sarayının hemen yanında bulunuyor. Buraya gelip kıyıdan köprüyle birlikte nehri izlemek muhteşem bir manzara diyebiliriz.

Kısa zaman önce bu köprünün kenarlarında asma kilitler bulunurdu. Ancak güvenlik sebebiyle bu kilitler belediyeler tarafından söküldü ve yerine cam korkuluklar konuldu.

paris'te gezilecek yerler: aşıklar köprüsü eski hali
aşıklar köprüsü eski hali

Neden kilit takıldığına gelecek olursak, bu köprü sadece karşıdan karşıya geçmek için yapılmıştı. Ancak halk aşklarının ölümsüzleşmesi niyetiyle buraya kilit takmaya başladılar. Ancak zamanla bu kilitler çoğaldı ve artık kilit takılacak yer kalmadı. Tabi kilitlerin verdiği ağırlıkta köprüye zarar verebilirdi. Bu nedenle bu kilitler belediye tarafından söküldü.

paris'te gezilecek yerler: aşıklar köprüsü
aşıklar köprüsü

Tekne Turu

Seine nehri üzerinden yapılan bu turun bilet fiyatı 15 Euro’dur. Tekne iki katlı ve üzerinde düz alan üzerine tahtadan oturmalar yapılmıştır. Tur başlarken Eyfel’den başlar ve yine Eyfel’de biter.

Tekne turu yaparken aslında yukarıdaki bölgeleri dışarıdan keşfetme zevkini yakalamış olacağız.

Seine nehrinden geçerken bütün köprülerin altından geçer ve daha sonra yol ikiye ayrılır. Bu nehir turunda Paris’teki tüm önemli yapıtları uzaktan gezerek öğrenmiş oluyorsunuz. Bilmeyenler için ilk turu bir rehberle gezmek en iyisi olacaktır.

paris'te gezilecek yerler: seine nehri
seine nehri
Maldivler’de Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu