İç AnadoluTürkiye

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

nevşehirde gezilecek yerler
nevşehirde gezilecek yerler

Nevşehir’de gezilecek yerler sayesinde hem kültürel hem de tarihi gezilere ulaşılabilmektedir. Kapadokya’nın kalbi olarak anılan bu şehir, köklü bir tarihe sahiptir. Kilise, açık hava müzesi, sıcak hava balonu ve daha fazlasını bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde bu şehrin güzelliği ile karşılaşmak mümkündür. Geleneksel tatları tadarak yeni yerler keşfetmek isteyen herkes, bu şehri ziyaret etmelidir. Böylelikle kültüre ve doğaya doyulacaktır.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi: Göreme

nevşehir'de gezilecek yerler: göreme
göreme

Nevşehir’de gezilecek yerler haritası için Göreme ilk sıradadır. Göreme, Ürgüp’ün 5 kilometre batısında, Nevşehir’in 12 kilometre doğusunda ve Kapadokya’nın kalbidir. Yüzyıllardır gizli tutulan Göreme, 6. yüzyılda ‘Korama’ adıyla anılmaktaydı. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu yer, eşsiz manzarası ve tarihi yapıları ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. Peribacaları arasında balonların uçtuğu yerlerden biri olan Göreme, etrafı vadilerle çevrili olup kilise ve türbe gibi daha birçok tarihi mekana sahiptir. Göreme Açık Hava Müzesi, Zemi Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Paşabağ Vadisi, Aşk Vadisi, Güllüdere Vadisi ve kiliseler mutlaka ziyaret edilmelidir.

Avanos

nevşehir'de gezilecek yerler: avanos
avanos

Avanos, Aksaray ve Kayseri kervan yolu üzerindeki Nevşehir’e 17 km uzaklıktadır. Avanos, Kızılırmak Nehri’nin iki yakasında bulunan bölgede şirin bir kasabadır. MÖ 2000’li yıllara kadar uzanan bu yer, tarihi ve doğal manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Hitit döneminde Zu-vinasa, bazı tarihçilere göre ise Nenassa olarak anılmıştır. Antik Yunan ve Bizans’ta Venessa, Osmanlı edebiyatında Enes ve Evenes olarak adlandırılmıştır. Halı dokumacılığı ve seramik gibi el sanatları bu bölgede çok popülerdir. Avanos’a gelindiğinde Paşabağı Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehri, Zelve Vadisi, Lahit Mezarları, Sarukhan Kervansarayı, Dereyamanlı Kilise, Belha Manastırı, Güllüdere Kilisesi ve tarihi Avanos evleri ve daha fazlası ziyaret edilmelidir.

Ürgüp

nevşehir'de gezilecek yerler: ürgüp
ürgüp

Nevşehir’de gece gezilecek yerler içinde bulunan Ürgüp, Nevşehir’e 20 kilometre uzaklıkta, Kapadokya’nın en büyük bölgelerinden biridir. Ürgüp binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir ve birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Herkesin ilgisini çeken restoranlar, şarap imalathaneleri ve rock barları ile gece hayatı da oldukça renklidir. Ürgüp’ün kafeleri, otelleri ve mağazaları da oldukça popülerdir. Aynı zamanda eski evlerden oluşan pansiyonlar veya mağara oteller de bulunmaktadır. Bu açıdan, Üç Güzeller, Gomeda Vadisi, Temenni Tepesi, Ürgüp Müzesi, Mazi Yeraltı Şehri, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Kızılçukur Vadisi, Kadı Kalesi ve Altıkapı Mezarları gibi yerler ziyaret edilmelidir.

Nevşehir Kalesi

nevşehir'de gezilecek yerler: nevşehir kalesi
nevşehir kalesi

Nevşehir’de görülecek yerler arasında bulunan Nevşehir Kalesi, 12. yüzyılda ve Selçuklular Dönemi’nde inşa edilmiştir. Ardından Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından Osmanlı Dönemi’nde onarılmıştır. Cumhuriyet Dönemi’ne gelindiğinde ise çeşitli malzemeler ile desteklenerek restore edilmiştir. Kervan yolunu korumak amacıyla inşa edilen bu kale, tarihsel açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Güray Müze

nevşehir'de gezilecek yerler: güray müze
güray müze

Güray Müzesi, bölgede ve dünyada öncü bir müzedir. Müze, yaklaşık 5.000 yıl öncesine ait eserlerin sergilendiği Türkiye’nin ilk seramik müzesidir. Müze antik çağlardan günümüze seramiklerin nasıl yapıldığını ve aralarındaki farkların neler olduğunu göstermektedir. Müzenin ilk bölümü, antik çağlardan günümüze orijinal seramiklerin yer aldığı antik oda adı verilen bir bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm seramik içeren ‘Çağdaş Eserler Salonu’ olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde seramik, fotoğraf, resim ve heykel gibi sanat eserleri yer almaktadır. Ayrıca kütüphane, sergi odası, kafeterya, müzik köşesi ve şömineli oturma odası bulunmaktadır.

Peri Bacaları

nevşehir'de gezilecek yerler: peri bacaları
peri bacaları

Nevşehir gezilecek doğal yerler arasında bulunan Peri Bacaları, Nevşehir’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Volkanik lav oluşumu, bölgenin coğrafi ortamında önemli bir rol oynar ve nehir ve rüzgar erozyonunun sonucu Peri Bacaları oluşmuştur. Peri Bacaları’nın üst katmanları erozyona dayanacak kadar serttir. Görsel bir ziyafete sahip olan bu yer, Nevşehir’in en önemli simgelerinden biridir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikası arasında yer alan Peri Bacaları, yabancı ve yerli turistleri sıklıkla ağırlamaktadır.

Üç Güzeller

nevşehir'de gezilecek yerler: üç güzeller
üç güzeller

Nevşehir Ürgüp gezilecek yerler arasında olan Üç Güzeller, Kapadokya’nın sembolü haline gelmiştir. 3 adet peri bacasından oluşan bu yer, arka planı nedeniyle turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Özellikle özel günler için tercih edilen bu yer, arkasında Erciyes Dağı’nı bulundurmaktadır. Böylelikle Nevşehir’de akşam gezilecek yerler listesinde yerini almaktadır. Çünkü buranın gün batımı pek çok kişiyi etkilemektedir. UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde bulunan Üç Güzeller, birçok efsaneyi de içerisinde barındırmaktadır.

Temenni Tepesi

nevşehir'de gezilecek yerler: temenni tepesi
temenni tepesi

Temenni Tepesi, Ürgüp’ün merkezinde, 80 metre yüksekliğinde ve şehrin panoramik manzarasını sunmaktadır. 30 metre uzunluğunda bir taş duvardan oluşmaktadır. Panoramik balkona 80-100 m uzunluğundaki bir tünelden ulaşım sağlanmaktadır. Bu rüzgarlı tepe, Ürgüp ve Erciyes zirvelerinin manzarasını sunmaktadır.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler: Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: hacı bektaş veli türbesi
hacı bektaş veli türbesi

Nevşehir’de gezilecek yerler arasında bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi, yüksek oranda ziyaretçi sayısına sahiptir. Hacı Bektaşi Müzesi olarak da bilinen bu yer, Hacıbektaş bölgesinde Nevşehir’e 45 km uzaklıkta Nevşehir-Kırşehir Yolu üzerinde yer almaktadır. Bölgenin himayesi nedeniyle İslam tarihinin en büyük düşünürlerinden biri olan Hacı Bektaş Veli, çok önemli olan Hıristiyan keşiflerin ve filozofların yayılmasıyla bölgeye tarihi bilgiyi yaymıştır. Böylelikle bölge, buradan ismini almıştır. Bu yersadece mimarisine ve sanatına değil, aynı zamanda ev eşyalarına, hat örneklerine ve Bektaşi ile ilgili eşyaları da barındırmaktadır. Nadal Avlusu, ‘Altın Avlu’ anlamına gelen ve Osmanlı mimari tarzında inşa edilmiş Çatal Kapı bölgesi tarafından ulaşılan ilk avludur. Bunun dışında ise tarihi anlamda görülebilecek pek çok inşayı içerisinde bulundurmaktadır.

 • Adres: Savat, Dikilitaş Sk. No:13, 50800 Hacıbektaş/Nevşehir
 • Ziyaret Saatler: 08.00 – 19.00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • İnternet Sitesi: https://www.hacibektas.com/index.php?id=hacibektas_veli_muze

Ihlara Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: ihlara vadisi
ihlara vadisi

Nevşehir gezilecek yerler Kapadokya listesinde yer alan Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en ünlü yerlerinden biridir. Aksaray İline bağlı Ihlara Vadisi, 18 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük kanyonu olarak bilinmektedir. Yüzlerce yıl önce yanardağ patladığında Hasan Dağı’ndan lav püskürtülmüş ve bu vadi oluşmaya başlamıştır. Bu yerin alanı çok geniş olduğundan Ihlara köyünden çıkan vadi Selime köyüne kadar uzanır ve orada bitmektedir. Bu güzel doğal yer, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde, Nevşehir’e 80 kilometre ve Niğde’ye sadece 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ihlara Vadisi, profesyonel yürüyüşler için eşsiz koşullar sağlamaktadır. Ihlara Vadisi turu için iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi, Kapadokya bölgesinde kiralanabilen sıcak hava balonu ile havada güzel karanın tadını çıkarabilir; ikincisi, baştan sona harika bir macera yaşayabilmektir.

Sunset View Point

nevşehir'de gezilecek yerler: sunset view point
sunset view point

Göreme’deki gün batımı izleme platformu, Nevşehir ve Kapadokya’nın en güzel manzaralarından biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle gün doğumunda çok erken varılırsa, balonun içinde yer alan ve havada süzülen insanlardan biri olunabilmekte veya balonun kalktığını ve olağanüstü bir manzara ile karşılaşılabilmektedir.

Avanos Saç Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: avanos saç müzesi
avanos saç müzesi

Nevşehir gezilecek yerler Avanos bölgesinde bulunan ve Galip Körükçü tarafından açılan Avanos Saç Modeli Müzesi, Türkiye’nin ve hatta dünyanın tek saç müzesi özelliğini taşımaktadır. Müze, dünyanın en ilginç 15 müzesi arasında altıncı sırada yer almakta ve 1998 Guinness Dünya Rekorları’na da dahil edilmiştir. Aynı zamanda müzeyi ziyaret eden çoğu kişi kendi saçını kesmekte ve bir tutam saç bırakmaktadır. Ardından Galip Körükçü, buraya saçlarını bırakan kişilerden 20 tanesini çekiliş ile seçerek Kapadokya’ya davet etmektedir. Aynı zamanda davet ettiği kişilerin bütün masraflarını karşılamaktadır. Üstelik çömlek yapmayı öğretmekte ve at sırtında vadilerde dolaştırmaktadır. Ayrıca bu müzede el emeği ile yapılan birçok hediyelik eşya bulunmaktadır.

Turasan Şarap Mahzeni

nevşehir'de gezilecek yerler: turasan şarap maseni
turasan şarap maseni

Bölgenin en ünlü özelliklerinden biri şüphesiz zanaatkar şarabıdır. Kaliteli ve lezzetli şarapları tatmak için Turasan şarap mahzeni ziyaret edilmektedir. Hasan Turasan tarafından açılan bu yer, bugüne kadar kaliteli şaraplar ile hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler: Ürgüp Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: ürgüp müzesi
ürgüp müzesi

Ürgüp’ün Temenni Tepesi’nde bulunan Ürgüp Müzesi, Nevşehir’de gezilecek en güzel yerler arasında bulunmak ve tek kubbeli bir yapıya sahiptir. 1965 yılından itibaren müzede sergilenen kıymetli eserler toplanmaya başlanmıştır. 1971 senesinde hizmete oluşturulan bu müze, arkeolojik ve etnografik olmak suretiyle iki bölümden oluşmaktadır. Müzenin giriş kısmındaki merdivenler taş veya pişmiş olan topraktan elde edilmiş eserlerden, giriş kısmı ise, Mustafapaşa bölgesinden elde edilmiş mamut dişi fosillerinden oluşmaktadır. Teşhir salonunda ise Acıgöl ve çevresinden elde edilmiş deniz mahsulü fosilleri yer almaktadır. Bunlara ek olarak Eski Tunç Çağı, Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ilişkin el yapımı eşyalar, cam, metal ve seramik eserler sergilenmektedir. Aynı zamanda Bizans, Roma, Grek Osmanlı ve Beylikler dönemlerine ilişkin gümüş ile bronz sikkeler ve madalyalar da yer almaktadır.

 • Adres: İmran, Atatürk Blv. No:41, 50400 Ürgüp/Nevşehir
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 17.00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • İnternet Sitesi: https://www.urgup.bel.tr/kesfedin/urgup-muzesi

Taş Köprü

nevşehir'de gezilecek yerler: taşköprü
nevşehir’de gezilecek yerler: taşköprütaşköprü

Nevşehir’de gezilmesi gereken yerler içerisinde bulunan Taş Köprü’nün yapımına Abdülhamid döneminde Avanoslu Kurena Arif Bey’in katkıları olmuştur. Ardından 1990 yılında Macar ustalar tarafından tamamlanmıştır. Köprüde kullanılan Avanos taşının bugüne kadar hasar almadan hep var olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Ayrıca zaman geçtikçe taş köprü yenilenmiş ve genişletilmiştir. Tarihi yapısı ile kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan bu köprü, resmi olarak tarihi bir anıttır.

Asmalı Konak

nevşehir'de gezilecek yerler: asmalı konak
asmalı konak

Nevşehir’de gezilecek yerler Asmalı Konak ile devam etmektedir. Kapadokya’nın en fotojenik yerinin neresi olduğunu merak edenler için ilk önce Asmalı Konak cevabı verilmektedir. 2000’li yılların başında herkesin merakla takip ettiği ‘Asmalı Konak’ dizisi, burada çekilmiştir. Asmalı Konak’ın muhteşem mimarisi, devasa iç avlusu ve otantik misafir odaları her zaman herkesin hayallerini süslemiştir. Hemen hemen herkes bir gün Asmalı Konak’ta yaşamayı dilemiştir. Kapadokya’ya seyahat ettiğinizde bu hayali kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bu açıdan Kapadokya’ya seyahat ederken Asmalı Konak’ta mola verilebilir.

Güllüdere Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: güllüdere vadisi
güllüdere vadisi

Güllüdere Vadisi adını mevsimlere ve havaya göre değişen ve güneşte kırmızı güllere dönüşen kayalardan almaktadır. Büyülü bacaları görmek için en güzel yerlerden biridir. Çavuşin ve Göreme köyleri arasındaki Güllüdere vadisi, tarihi mimarisi ile oldukça popülerdir. 5 kiliseli Güllüdere Vadisi iki kola ayrılmaktadır. Güllüdere 1 hattında gidilirse, birçok manastır hücresi ile karşılaşılmaktadır Yaklaşık 10 dakika sonra Yovakim-Anna Kilisesi’ne ulaşılmaktadır. Kilisenin Güllüdere 2 adlı ikinci kolunda Ayvalı, Üç Haçlı ve Haçlı Kilise görülmektedir. Üzüm bağları ve badem ağaçlarından çıkan üç haçlı kilise, adını tavana oyulmuş üç haç motifinden almaktadır.

Nevşehir Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: nevşehir müzesi
nevşehir müzesi

Nevşehir’de gezilecek yerler listesi içinde bulunan Nevşehir Müzesi, şehir tarafından 1967’de yaptırılan ilk müze çalışmasının sonucudur. Müzede 1997 yılındaki sayım kapsamında 2854 arkeolojik, 6.914 sikke, 3.210 etnografik, 2 tablet, 93 mühür, 87 el yazması kitap. Bulunmaktadır. El yazmaları, silahlar, yerel giysiler, aydınlatma ekipmanları, halılar ve diğer eşyalar ziyaretçileri keyifli bir tarihi yolculuğa çıkarmaktadır. Sergide Kalkolitik, Neolitik, Tunç Çağı, Frig, Urartu, Antik Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinin yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemlerine ait pek çok eser sergilenmektedir.

 • Adres: 350 Evler Mahallesi, Milli İrade Caddesi, Türbe Sokak, No:1 Merkez/ NEVŞEHİR
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 17.00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • İnternet Sitesi: https://www.kapadokyaweb.com/inceleme/nevsehir-muzesi

Atatürk Evi Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: atatürk evi müzesi
atatürk evi müzesi

Gazi Mustafa Kemal Paşa, bölgenin merkezindeki bir evde 22-23 Aralık 1919 tarihleri ​​arasında Hacıbektaş’a gelerek burada konaklamıştır. Kamulaştırmadan sonra 2001 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden yapılarak müze olarak açılmıştır. Müze etnografik eserler sergilemektedir. Aynı zamanda müze pazartesi günü hariç her gün açıktır ve ücretsizdir. Atatürk Evi Müzesi, Nevşehir’de gezilecek görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

Soğanlı Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: soğanlı vadisi
soğanlı vadisi

Soğanlı Vadisi, kubbeli kiliseleri ile Kayseri sınırındaki Yeşilhisar bölgesinin en önemli yerlerinden biridir. Vadi 25 kilometre uzunluğundadır. Vadinin en önemli özelliklerinden biri de bez bebeklerin kaynağı olmasıdır. Vadinin kuzeyindeki kubbeli kilise, bölgedeki en ünlü ve eşsiz turistik yerlerden biridir. Burası devasa bir peribacası şeklinde oyulmuş bir kiliseye dönüşmüş, kayaya oyulmuş tünelleri, merdivenleri ve koridorları oldukça gizemli bulunmaktadır.

Göreme Milli Parkı

nevşehir'de gezilecek yerler: göreme milli parkı
göreme milli parkı

Nevşehir Göreme’de gezilecek yerler listesinin ilk başında gelen bu yer, yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda ve her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Parkın derin bir tarihi mirası ve güzel bir doğal manzarası vardır. Manastırlar, kiliseler ve şarap yapım tesisleri gibi birçok mimari yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Göreme Milli Parkı 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne yazılmıştır. Derinkuyu Yeraltı Şehri, Karlık Kilisesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Karain Güvercinlikleri, St. Theodore Kilisesi ile Soğanlı Arkeolojik Alanı dahil yedi bölümden oluşmaktadır.

Paşabağ Rahipler Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: paşabağ rahipleri vadisi
paşabağ rahipleri vadisi

Nevşehir’de gezilecek yerler arasında bulunan Paşabağ Rahipler Vadisi, Pastor Vadisi olarak da bilinmektedir. Nevşehir ve Göre Amerikan Parkı’nda yer alan bu yer, bölgenin en karakteristik parçası olarak kabul edilmektedir. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan vadi çok geniş bir alanı kapsamadır. Vadinin bir diğer adı da ‘Keşiş Vadisi’ olarak anılmaktadır. Çünkü geçmişte keşişler bölgede inzivaya çekilmiştir. Peri bacalarının eşsiz manzarasının seyredilebildiği bu yer, en güzel noktalardan biridir.

Kızılçukur Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: kızılçukur
kızılçukur

Nevşehir’de gezilecek güzel yerler arasında yer alan bu yere, Nevşehir-Ürgüp karayolunu takip ederek Ürgüp bölgesi kenarından ulaşılabilmektedir. Kavşaktan sağa dönüldüğünde Üç Güzeller’e yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta olan bu yer, Ürgüp Yolu üzerinde bulunmaktadır. Kızılçukur vadisi, Kapadokya’nın en ünlü yerlerinden biridir. Konuklara eşsiz bir panoramik manzara sunmaktadır. Eşsiz konumu ile iç içe, çok güzel bir rotaya sahiptir. Yürüyüş sırasında Sütunlu Kilise, Üzümlü Kilise ve Haç Kilisesi gibi birçok antik yapıyı görme fırsatı elde edilebilmektedir.

Hayal Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: hayal vadisi
hayal vadisi

Nevşehir’de günübirlik gezilecek yerler arasında olan Hayal Vadisi’ni benzersiz kılan ana özelliği sihirli bacanın şeklidir. Buradaki ziyaretçiler peribacalarını hayvan ve insan biçimleriyle karşılaştırmakta ve başka bir dünyada insanların peri masallarını yazmasına izin vermektedir. Vadinin adı ‘çukur, derin uçurum’ anlamına gelmektedir. Vadinin adı kadar derin değil ama şekli bir plato gibidir. Devret Vadisi adı da verilen bu vadi, eşsiz manzaralara sahiptir. Gün içerisinde ziyaretçilere yükselen ayın en güzel halini sunmakta ve geceleri burada birkaç saniyede bir güzel fotoğraflar çekilebilmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

nevşehir'de gezilecek yerler: derinkuyu yeraltı şehri
derinkuyu yeraltı şehri

Nevşehir’de gezilecek yer listesinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın tarihte en aktif yerlerinden biridir ve M.Ö.3000 yılında inşa edilmiştir. Hititler tarafından kurulan bu yer, 1967 yılında başlayan ve turistlere açık olan bir yer haline gelmiştir. Derinkuyu’nun adı derinliği 60 ila 70 metre olan 52 kuyudan gelmektedir. 12 katlı yeraltı şehri olan bu yer, 50 metre derinliğe sahip ve şehre girebilmek için 5 metre uzunluğunda bir koridora çıkmaktadır. Şehrin birinci katı, ahır, mutfak, yatak odası ve bodrum katından oluşan şehrin en üst katıdır.

Derinkuyu yeraltı şehrinin en ayırt edici özelliği, şehrin yukarı ve aşağı havalandırılmasıdır. Zemin, havalandırma sisteminin merkezidir. Kutsal alan, kuyu ve mezarlıklar ise Derinkuyu’nun dördüncü katında bulunmaktadır. Bu katta havalandırma sistemi bulunmakta olup, merdivenler diğer katlara bağlanmaktadır. Şehrin en büyük meydanı yedinci kattır. Kilise, toplantı odası, mezarlık ve kuyu ikinci katta bulunmaktadır. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin kalan katları ise henüz ziyarete açık değildir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

nevşehir'de gezilecek yerler: kaymaklı yeraltı şehri
kaymaklı yeraltı şehri

Kışın Nevşehir’de gezilecek yerler arasında bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın en büyük yer altı şehirlerinden biridir. Şehrin dördüncü katına çıkıldığında, çok yüksek ve yerin altında olan 20 metreye inilmektedir. Şehrin bu katı aynı anda 5.000 kişiyi ağırlayabilmektedir. İkinci katta ahır, kilise ve mezarlık vardır. 9-10 metre uzunluğunda bir tünel yeraltı şehri Derinkuyu’ya çıkmaktadır. Katta şarap mahzeni, depo ve yemek alanı bulunmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri, MS 3000 yılında inşa edilmiş olup Hititler, Frigler, Asurlular ve Bizanslılar gibi uygarlıkların izlerini taşımaktadır.

Gomeda Vadisi

nevşehir'de gezilecek yerler: gomeda vadisi
gomeda vadisi

Gomeda Vadisi, Ayvalı’nın kuzeyinde, Ürgüp’te Mustafapaşa’nın batısında yer alır ve adını Gomeda Vadisi bölgesinden almaktadır. Vadiye gidildiğinde, kelebekler ve dallarla dolu meyve ağaçlarının eşlik ettiği Körfez Deresi’ni görülmektedir. Ardından tüneller ve asfalt karadeliklerle Gomeda Vadisi’ne gelinmektedir. Buraya gidecekler için vadiye biraz uzak olan Üzengi İçmecesi’ni tatmaları önerilmektedir.

Özkonak Yeraltı Şehri

nevşehir'de gezilecek yerler: özkonak yeraltı şehri
özkonak yeraltı şehri

Özkonak Yeraltı Şehri, Ovanos’taki Özkonak şehrinin doğusunda, katları birbirine bağlayan dar açıklıklar ile yer almaktadır. Dört katlı yeraltı şehri 1972’de turistlere açılmış, ancak henüz tamamen temizlenmemiştir. Giriş bölümü ahır için ayrılmış ve bir alt kata inilirse yuvarlak oda şarap mahzeni ve saklanma yeri ile karşılaşılmaktadır. 8 kuyu, 3 havalandırma deliği, 4 mezar, şarap ve su için sürahi kapları vardır. Giriş, şehrin bodrum katında sadece bir kişinin kalabileceği bir tünelden geçmektedir. Bu kat bir hapishanedir.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

nevşehir'de gezilecek yerler: damat i̇brahim paşa külliyesi
damat i̇brahim paşa külliyesi

Nevşehir merkezde gezilecek yerler arasında bulunan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, 18. yüzyılda Lale Devri’nin ünlü büyük büyük Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Böylelikle Nevşehir hareketli bir kültür semti haline gelmiştir. Caminin ortasında, camiye bitişik olan Kurşunlu Camii’nde külliyeye ait İslami okullar, kütüphaneler, hayvan barınakları ve hamamlar bulunmaktadır. Lale devri yapı ve motiflerle süslü, İstanbul’dan getirilen malzemelerinden yapılan bu cami, Osmanlı İmparatorluğu Külliyesi’nin klasik planının son uygulamalarından biridir. Bu caminin yapım tarzı o dönemki İstanbul’unkine çok yakındır ve büyük kare bir kubbe ile örtülüdür.

Çavuşin Köyü

nevşehir'de gezilecek yerler: çavuşin köyü
çavuşin köyü

Çavuşin Köyü, Göreme’ye 2 km uzaklıkta bulunan Göreme-Avanos yolu üzerinde, bölgenin en eski köylerden biridir. Bu köy, çok küçük bir yerleşim yeridir. Çok ünlü olmasa da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Burası farklı medeniyetlerin memleketi olduğu için tarihe daha yakından bakabilir ve bu kalıntılara hayran kalınabilmektedir. Her kiliseyi ve manastırı ayrı ayrı ziyaret etmeli ve daha fazlasını öğrenilmelidir. Bu açıdan görülmeye değer olduğu düşünülmektedir.

Ortahisar Etnografya Müzesi

nevşehir'de gezilecek yerler: ortahisar etnografya müzesi
ortahisar etnografya müzesi

Nevşehir’de gezilecek yerler arasında bulunan ve Ortahisar Kültür Müzesi olarak da bilinen Ortahisar Etnografya Müzesi, Ortahisar İlçesi Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 1916 yılında inşa edilmiş olup uzun süredir 12 odası bulunmaktadır. Ortahisar bölgesinin ilk etnografya müzesi olan Ortahisar Etnografya Müzesi, Türk hamamı, kağnı arabası, kına gecesi, seyyar kuaför ve fırın gibi kareleri içerisinde barındırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu