EgeTürkiye

Muğla’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en önemli tatil noktalarından biri olan Muğla, pek çok kişinin ilgi odağında olan konumlar arasında yer almaktadır. Muğla’da gezilecek yerler başlığı da bahsi geçen bu şehir hakkında sorulmaktadır.

Turizm açısından önemli bir şehir olan Muğla hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Muğla kapsamında bilmeniz gerekenler ve görmeniz tavsiye edilen yerler detaylı bir şekilde aşağıdaki başlıklar altında örneklendirme yapılarak anlatılmıştır.

Cadde ve Meydanlar

Muğla’da hangi caddeye gidilir şeklinde yapılacak olan ufak bir araştırmada karşınıza yalnızca bir seçenek çıkacaktır. Birden fazla cadde ve meydan olsa da Muğla’ya gelip mutlaka görmeniz tavsiye edilen konum özellikle vurgulanmaktadır.

muğla'da gezilecek yerler: saburhane
saburhane

Muğla halkı tarafından mahalle olarak adlandırılan Saburhane, Muğla’nın geçmişini en iyi yansıtan yapıya sahiptir. Eski dönemde Rum azınlığı ve Türklerin birlikte yaşadığı bu evler, Muğla’nın eski evleri olarak tanımlanmaktadır.

Kaplıcalar

Hemen hemen her şehirde bulunabilen ve insanların şifa niyetine ziyaret ettiği kaplıcalar, Muğla’da bulunmaktadır. Muğla’nın kaplıcaları denildiği zaman karşınıza tek bir isim çıkacaktır. Sultaniye Kaplıcaları, Muğla’yı ziyaret edecek olan kişilerin mutlaka görmesi gereken konumlar arasında yer almaktadır.

muğla'da gezilecek yerler: sultaniye kaplıcaları
sultaniye kaplıcaları

Çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmesi ile bilinen bu kaplıcaya ulaşmak için de farklı imkanları deneyebilirsiniz. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi belirli duraklardan kalkan otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda pek çok teknenin burada mola verdiği de bilinmektedir.

Müzeler

Müzeler, bahsi geçen şehirlerin bir nevi sahip olduğu miras olarak değerlendirilmektedir. Çünkü istisna bir durum olmadığı sürece bölge üzerinde bulunan her bir bulgu bu tip müzelerde sergilenmektedir. Muğla’da görülmesi gereken müzeler de bu nedenle ziyaretçiler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Muğla’yı ziyaret edeceğiniz zaman karşınıza çıkabilecek müzelerin listesini yapmanız gerekmektedir. Başlıca müzeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Muğla Müzesi
 • Marmaris Müzesi
 • Zeki Müren Sanat Müzesi
 • Osman Hamdi Bey Konağı

Muğla Müzesi

muğla'da gezilecek yerler: muğla müzesi
muğla müzesi

Muğla’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Muğla Müzesi, daha önceki yıllarda cezaevi binası olarak kullanılmaktaydı. Müze içerisinde sergilenen pek çok eşyanın yanı sıra başlıca öne çıkanlar da bulunmaktadır. Arkeolojik kalıntılar ve Muğla’ya ait olan eski kıyafetler başlıca sergilenen detaylardır.

muğla'da gezilecek yerler: marmaris müzesi
marmaris müzesi

Birbirinden farklı odalara sahip olan Muğla Müzesi, her bir odasında birbirinden farklı detaylara ev sahipliği yapmaktadır. Muğla’nın turistik yanından ziyade tarihi ile de ilgilenen kişiler bu konumu ziyaret etmeyi tercih etmektedir.

Osman Hamdi Bey Konağı

muğla'da gezilecek yerler: osman hamdibey konağı
osman hamdibey konağı

Muğla müzeleri arasında yer alan ve çoğunuzun aşina olduğu bir isim olan Osman Hamdi Bey Konağı, Muğla sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında değerlendirilmektedir. Kaplumbağa Terbiyecisi adlı çalışması ile günümüze kadar ulaşan Osman Hamdi Bey’in bir dönem bu konakta yaşadığı söylenmektedir.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde yer alan bu konak, Muğla Valiliği kapsamında düzenlenmiş ve yenilenmiş hali ile gelen misafirleri ağırlamaktadır. Siz de bu konağı görmek istiyorsanız mutlaka bahsi geçen ilçeyi ziyaret etmelisiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

muğla'da gezilecek yerler: zeki müren sanat müzesi
zeki müren sanat müzesi

Geçmiş zamanın unutulmaz sanatçılarından biri olan Zeki Müren, bilindiği kadarıyla hayatının son zamanlarını Muğla ilinde geçirmiştir. Bahsi geçen bu sanat müzesi de Zeki Müren’in yaşadığı bir evdir.

Tatil yapacak olan kişilerin Muğla’da hangi müzeyi ziyaret etmeliyim sorusunu sorduğu bilinmektedir. Bu kapsamda önerilen müzeler arasında Zeki Müren Sanat Müzesi de yer almaktadır.

Yeşil Alanlar ve Parklar

Doğa düşkünü olan ve aynı zamanda Muğla’yı ziyaret edecek olan kişiler için bazı önemli konumlar sunulabilir.  Muğla’da gezilmesi gereken doğal alanlar denildiği zaman pek çok kişinin aklına yeşil alanlar gelmektedir.

Doğal alanlar arasında mutlaka görülmesi tavsiye edilen konumlardan birisi de Bodrum Tuzla Kuş Cennetidir. Bu alanda gelen ziyaretçileri 125 farklı kuş türü beklemektedir. Çevresi ve manzarası açısından da oldukça hoş olan bu konum, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

muğla'da gezilecek yerler: tuzla kuş cenneti
tuzla kuş cenneti

Plajlar

Muğla’nın turistik bir şehir olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Muğla plajları, başlıca araştırılan ve yakından takip edilen konular arasında yer almaktadır. Muğla ziyaretinde bulunan her bir bireyin önceden plajlar hakkında bilgi sahibi olmasında fayda olacaktır.

Muğla bünyesinde bulunan pek çok plaj olsa da başlıca görülmesi gereken plajlar vardır. Bunlar;

 • Zeytinlikuyu Plajı
 • Ölüdeniz
 • İçmeler Halk Plajı
 • Sarıgerme Plajı

Sıralanan bu plajların detaylı açıklamaları ise aşağıdaki başlıkların altında sırasıyla açıklanmıştır.

Zeytinlikuyu Plajı

muğla'da gezilecek yerler: zeytinli koyu plajı
zeytinli koyu plajı

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Zeytinlikuyu Plajı, Muğla’yı tatil noktası olarak seçen bireylerin başlıca uğrak noktaları arasında görülmektedir. Muğla’da gidilmesi gereken plajlar başlığı altında ilk sırada görülen bu plaj, sakin ortamlardan hoşlananlar için oldukça idealdir.

Aynı zamanda ormanlık alan ile bütünleşen bu plaj, diğer plajlara kıyasla daha farklı bir atmosfer sunmaktadır. Temiz kumsalı ve bir o kadar da parlak suları sayesinde gelen ziyaretçileri adeta kendisine hayran bırakmaktadır. Bunun yanı sıra plajın çevresinde bulunan kafeteryalar da göz atabileceğiniz detaylar arasındadır.

Ölüdeniz

muğla'da gezilecek yerler: ölü deniz
ölü deniz

Muğla denildiği zaman akla ilk gelen, şüphesiz, Ölüdenizdir. Muğla’nın simgesi haline gelen ve her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turist ağırlayan bu nokta, ziyaretçilere birbirinden farklı deneyim sunmaktadır. Örneğin,

 • Yamaç paraşütü
 • Yüzme
 • Kumsalda gezme
 • Tekne turu

Başlıca yapılan aktiviteler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bahsi geçen bu plajda kafeler ve barlar da bulunmaktadır. Buraları da ziyaret ederek tatilinizi daha eğlenceli ve unutulmaz yapabilirsiniz.

İçmeler Halk Plajı

muğla'da gezilecek yerler: i̇çmeler halk plajı
i̇çmeler halk plajı

Hem konaklama hem de yüzme aktivitelerinin bir arada yapılabileceği İçmeler Plajı, Muğla’nın görülmeye değer yerleri arasında yer almaktadır. Halk plajı olarak tanımlanan bu alan, diğer plajlara göre çok daha uygun görülmektedir.

Bu plajda, su sporları yapabilmek için de çeşitli avantajlar bulabilirsiniz. Örneğin,

 • Deniz paraşütü
 • Kano
 • Muz

Gibi pek çok imkan bu plajda sizler için sunulmaktadır. Eşsiz manzarası ve temiz çevresi ile ziyaretçilerin memnun kalmasını sağlayan İçmeler Halk Plajı, Muğla’nın Marmaris ilçesine gelecek olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Sarıgerme Plajı

muğla'da gezilecek yerler: sarı germe plajı
sarı germe plajı

Muğla’nın ünlü plajları arasında yer alan Sarıgerme Plajı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan bir diğer alandır. Çoğu kişi tarafından bilinmese de oldukça ünlü olan bu plaj, temiz suyu ve altın sarısı kumları ile ön plana çıkmaktadır.

Sessiz ve sakin bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka Sarıgerme Plajı’nı ziyaret etmelisiniz.

Dağlar

Muğla’nın tarihi yerleri kapsamında önerilen bir diğer konum ise Asar Dağıdır. Muğla halkı tarafından Masadağ olarak da adlandırılan bu konum, Saburhane’nin üst kısmında yer almaktadır. Dağa çıkmak isteyen kişiler, ortalama 1 saat yürüdükten sonra görülmesi gereken alana ulaşmış olacaktır.

muğla'da gezilecek yerler: masadağ
masadağ

1 saatlik yürüyüş sonrasında ziyaretçileri bekleyen tarihi kalıntılar, binlerce yıl öncesine ait olması ile bilinmektedir. Bir rehber eşliğinde yapılacak olan bu gezi sayesinde Muğla’nın tarihi hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu nedenle bahsi geçen bu dağa gitmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Adalar

Denizleri ve sahilleri ile ünlü olan turizm şehri Muğla’nın görülmeye değer adaları da oldukça fazladır. Muğla ziyaretleri esnasında görülmesi gereken adaları Muğla adaları başlığı altında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu konuda mutlaka görmeniz tavsiye edilen iki ada bulunmaktadır. Bunlar;

 • Cennet Adası
 • Sedir Adası
 • Çatal Ada şeklindedir.

Her bir adanın kendi özel özellikleri ve eşsiz manzaraları bulunmaktadır. Adaların detaylı açıklamaları ise alt başlıklarda mevcuttur.

Cennet Adası

muğla'da gezilecek yerler: cennet adası
cennet adası

Muğla Cennet Adası’nı neden görmeliyim diyorsanız sizin için birçok neden sunulabilir. Bu nedenler arasında ilk sırada yer alan tekne turları imkanı olacaktır. Bahsi geçen bu ada tekne turları ile popüler hale gelmiştir. Bu nedenle ziyaretiniz esnasında mutlaka tekne turuna katılmanız tavsiye edilmektedir.

Yüzmek isteyen ve hatta dalış yapmak isteyen kişiler için de oldukça ideal olan Cennet Adası, sahip olduğu manzara sayesinde de ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Ada dahilinde yapılabilecek diğer aktiviteler arasında, aynı zamanda, doğa yürüyüşleri de görülebilmektedir. Her türlü imkanı bulunan bu ada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Sedir Adası

muğla'da gezilecek yerler: sedir adası
sedir adası

Muğla hakkında merak edilenler arasında Muğla’da bulunan adalar da yer almaktadır. Bu adalardan biri olan Sedir Adası, pek çok imkan tanımaktadır. Bu imkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kleopatra Plajı’nda yüzmek
 • Kedrai Antik Kenti ziyaret etmek

Çatal Ada

muğla'da gezilecek yerler: çatal adası
çatal adası

Muğla bünyesinde yer alan ve ziyaret edilmesi tavsiye edilen bir diğer ada ise Çatal Adadır. Adaların ne kadar hoş bir atmosfer sunduğu hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektedir. Çatal Ada da kendi çapında sunduğu imkanlar kapsamında beğenilen noktalar arasında yer almaktadır.

Diğer adalardan farklı olarak üzerinde gezilecek yer bulunmasa da tüplü dalış aktivitesi için uygun olan bir adadır. Suyunun berrak olması sayesinde dalış yapmak için oldukça ideal olan bu ada, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Karadan ulaşım olmaması nedeniyle kendi güzelliğini koruyan noktalar arasındadır.

Yaylalar

Hemen hemen her tatil yöresinde yayla olduğu bilinmektedir. Muğla da bahsi geçen tatil noktaları arasında yer almaktadır ve ziyaret edilmesi tavsiye edilen yaylaya sahiptir. Muğla’da görülmesi gereken yaylalar denildiği zaman bu noktada tavsiye edilecek tek bir yayla bulunmaktadır.

muğla'da gezilecek yerler: karabağlar yaylası
karabağlar yaylası

Muğla’ya yolunuz düştüğü zaman Karabağlar Yaylası’nı mutlaka görmeniz önerilmektedir. Yaylalar, havası ve suyu itibarıyla temiz olarak değerlendirilen ve aynı zamanda sahip olduğu manzara sayesinde ziyaret edilen noktalardan biridir. Yaz sıcaklarından kurtulmak istiyorsanız siz de mutlaka bu yaylayı yakından görmelisiniz.

Koylar

Sahil şeridinde yer alan şehirlerde koy görmek oldukça normaldir. Pek çok koy, bahsi geçen şehirlerin sahip olduğu güzellikler arasında değerlendirilmektedir. Muğla’da hangi koyları görmeliyim diyenler için de 2 seçenek sunulmaktadır. Bunlar;

 • Günlüklü Koyu
 • Gökgemile Koyu
 • Ekincik Koyu
 • Kabak Koyu şeklindedir.

Bahsi geçen bu koylar, pek çok kişinin muhakkak ziyaret ettiği ve vakit geçirdiği noktalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Her bir koy hakkında özellikler ve neden gidilmesi gerektiği aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Günlüklü Koyu

muğla'da gezilecek yerler: günlüklü koyu
günlüklü koyu

Muğla’nın en güzel koyları arasında yer alan Günlüklü Koyu, Fethiye’de yer almaktadır. Bölge üzerinde yer alan ağaçlar bu koya ismini vermiştir. Maviliği ve yeşilliği ile birlikte pek çok kişinin uğrak noktası olan Günlüklü Koyu, pek çok avantaja imkan tanımaktadır.

Bahsi geçen koyda yapılabilecekler;

 • Tekne turu yapmak
 • Kamp yapmak
 • Hamak kurmak
 • Piknik yapmak şeklindedir.

Gökgemile Koyu

muğla'da gezilecek yerler: gökgemile koyu
gökgemile koyu

Muğla’da görülmesi tavsiye edilen koylar arasında Gökgemile Koyu da ilk seçenekler arasında yer almaktadır. Tekne turlarının mutlaka yapıldığı ve moda verildiği alan olan bu koy, Dalaman’da yer almaktadır.

Yüzme ve trekking aktiviteleri için oldukça ideal olan bu durak, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Ekincik Koyu

muğla'da gezilecek yerler: ekincik koyu
ekincik koyu

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Ekincik Koyu, yalnızca günübirlik ziyaret edilen bir alan değildir. Yerleşim yerinin de bulunduğu ve aynı zamanda aynı isimde plaja sahip olan bir koy olarak bilinmektedir.

Pek çok antik kenti ziyaret edebileceğiniz gibi yine bu alan içerisinde tekne turlarına katılabilirsiniz. Aile tatilleri için ideal konumlar arasında yer almaktadır.

Kabak Koyu

muğla'da gezilecek yerler: kabak koyu
kabak koyu

Kamp yapmayı planlayan ve bu konu kapsamında Muğla’yı araştıran kişilerin karşısına ilk olarak Kabak Koyu çıkmaktadır. Ölüdeniz mevkiinde yer alan ve ulaşılması zor olan bu koy, doğa severler tarafından tercih edilmektedir. Bölgeye ulaşım genellikle tekne ile yapılsa da zorlu yürüyüş sonucunda da ulaşılabilmektedir.

Kabak Koyu bölgesinde yer alan tesisler sayesinde çadır kampı, bungalov evler ve diğer konaklama tesislerinden yararlanabilirsiniz. Böylece doğa içerisinde tatil yapmanın keyfini doyasıya yaşadığınız anlara şahit olabilirsiniz.

Şelaleler

Tatil planı yapılan bölge hakkında nerelerin görülmesi gerektiği sıklıkla incelenmektedir. Muğla şehri de tatilcilerin başlıca incelediği konular arasında yer almaktadır. Muğla’da ziyaret edilmesi gereken noktalar denildiği zaman çıkan seçenekler arasında şelaleler de bulunmaktadır.

Bu konu dahilinde ziyaretçilere sunulabilecek iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

 • Toparlar Şelalesi
 • Gizlikent Şelalesidir.

Bahsi geçen bu şelaleler hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Toparlar Şelalesi

muğla'da gezilecek yerler: toparlar şelalesi
toparlar şelalesi

Şelalelerin doğal güzellikler arasında yer aldığı bilinen gerçeklerden biridir. Doğa ile içli dışlı olan ve aynı zamanda ziyaret edilecek noktaları araştıran kişiler için Toparlar Şelalesi ideal öneriler arasında görülmektedir.

Muğla’da görülmesi gereken şelaleler arasında ilk sırada yer alan Toparlar Şelalesi, gerek bölge halkı gerekse de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Şelalenin aktığı alanda ufak bir göl bulunmakta ve bu gölde yüzme imkanı sağlanmaktadır. Böylece sıcak yaz günlerinde bunalan insanlar bu noktaya gelerek serinlemeyi tercih etmektedir.

Gizlikent Şelalesi

muğla'da gezilecek yerler: gizlikent şelalesi
gizlikent şelalesi

Muğla civarında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer şelale önerisi ise Gizlikent Şelalesi olacaktır. Adının da ilgi çekici olması sayesinde insanlar bu konumu oldukça merak etmektedir. Çoğu kişi tarafından bilinmese de ziyaret eden kişiler tarafından önerilenler arasında yer almaktadır.

Bu konuma gelecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır.

Yürünen yol akarsu olduğu için yanınızda buna uygun ayakkabı bulundurmanız gerekmektedir.

Şelaleye giderken merdiven kullanmanız gerekmektedir ancak bu merdivenlerde ilerlerken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Göller

Tercih edilecek tatil noktalarında görülmesi gereken yerler arasında göller de bulunmaktadır. Çünkü göller, birden fazla aktivite için imkan tanıyan alanlar olarak değerlendirilmektedir. İnsanlar, gidecekleri şehir hakkında sahip olduğu gölleri de göz önünde bulundurmaktadır.

muğla'da gezilecek yerler: saklıgöl
saklıgöl

Muğla’nın gölleri arasında yer alan ve pek çok aktiviteye imkan tanıyan Saklı Göl, Marmaris ilçe sınırları arasında yer almaktadır. Göl kapsamında yapılabilecek aktiviteler ise şunlardır:

 • Tekne turu
 • Safari turu
 • Kahvaltı
 • Kamp yapmak
 • Kano ile gezmek
 • Piknik yapmak

Kanyonlar

Muğla şehrinde tatil yapacak olan veya bu şehri günübirlik ziyaret edecek olan kişiler, Muğla’da nereyi ziyaret etmeliyim sorusu üzerine plan yapmaktadır. Tatil bölgeleri arasında yer alması nedeniyle görülebilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi de şehrin bünyesinde bulunan kanyonlardır.

muğla'da gezilecek yerler: saklıkent kanyonu
saklıkent kanyonu

Kanyonlar, doğal güzellikler arasında yer almakla birlikte büyüleyici bir konum olarak da değerlendirilmektedir. Muğla şehri dahilinde ziyaret edilebilecek kanyon ise Saklıkent Kanyonudur. Oldukça soğuk olan suyu ile ziyaretçilerin serinlemesini sağlayan bu nokta görülmeye değer alanlar arasında yer almaktadır.

Nehirler

Muğla şehri, sahip olduğu Azmak Nehri ile tanınmaktadır. Muğla denildiği zaman akla ilk gelenler arasında bahsi geçen nehir yer almaktadır. Muğla’nın Akyaka ilçesinin sembolü haline gelen Azmak Nehri, her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

muğla'da gezilecek yerler: azmak nehri
azmak nehri

Bahsi geçen nehir üzerinde tekne veya kano ile gezintiye çıkma imkanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda mutlaka önerilen aktiviteler arasında nehrin etrafında bulunan restoranlarda manzara eşliğinde yemek yeme de bulunmaktadır.

Aquaparklar

Çocuklu aileler için Muğla’da gidilmesi gereken yerler arasında aquaparklar yer almaktadır. Tamamen eğlence için gidilebilecek bir konum olan aquaparklar, keyifli bir gün geçirmeniz için ideal olacaktır. Bu kapsamda sunulabilecek başlıca noktalar şunlardır:

 • Marmaris Atlantis Su Parkı
 • Ölüdeniz Water World
 • Aqua Dream Su Parkı
 • Bodrum Aquapark

Her bir konum için gerekli olabilecek tüm açıklamaları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Marmaris Atlantis Su Parkı

muğla'da gezilecek yerler: atlantis su parkı
atlantis su parkı

Çocuklar için oldukça eğlenceli olabilecek aquparklara Muğla’da rastlamanız mümkündür. Deniz turizmi açısından zengin olan Muğla, bu konuda da pek çok seçenek sunmaktadır. Yetişkin ve 6-12 yaş arası çocuklar için belirli ücret belirlenmekte ve bu ücret karşısında düzenlenen tüm etkinliklere katılma imkanı sunulmaktadır. Yaz aylarında yolunuz Muğla’ya düşerse mutlaka bu noktayı değerlendirmeniz ve keyifli vakit geçirmeniz tavsiye edilmektedir.

Ölüdeniz Water World

muğla'da gezilecek yerler: ölüdeniz water world
ölüdeniz water world

Muğla’da bulunan aquparklar arasında dikkat çekenlerden biri de Ölüdeniz Water World olarak bilinmektedir. Belirli yaş aralığında olan her birey, ödeyecekleri ücret karşısında gün içerisinde hoş vakit geçirme şansı bulabilmektedir.

Fethiye’de bulunan bu eğlence noktası, ailelerin hoş vakit geçirmesine imkan tanımaktadır. Bahsi geçen bu su parkını inceleyerek gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Aqua Dream Su Parkı

Muğla’da tatil yapacak olan kişilerin değerlendirebileceği bir diğer aquapark önerisi Aqua Dream Su Parkı olacaktır. Toplamda bin kişiye hizmet verebilecek bir kapasiteye sahip olan bu su parkı, ziyaretçilerin başlıca tercih ettiği eğlence noktaları arasında yer almaktadır.

Bodrum Aquapark

muğla'da gezilecek yerler: bodrum aqua park
bodrum aqua park

Daha önceden Dedeman Aquapark olarak anılan ve zaman içerisinde yeni ismine sahip olan Bodrum Aquapark, bu bölgeye gelen pek çok birey tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Muğla’da eğlenceli yerler şeklinde yapılacak olan bir araştırmada bu konumu görmeniz oldukça mümkündür.

Bünyesinde pek çok eğlenceli araç bulunan ve aynı zamanda farklı etkinlikler düzenlenen Bodrum Aquapark, her yaşa hitap etmesi sayesinde beğenilen noktalar arasında yer almaktadır.

Mağaralar

Muğla ziyareti esnasında görülmesi gereken yerlerden birisi de Muğla’da bulunan mağaralar olacaktır. Çünkü her bir mağara, kendine özgü özellikleri sayesinde pek çok kişinin dikkatini çekmektedir.

muğla'da gezilecek yerler: fosforlu mağara
fosforlu mağara

Hem yüzmek hem de keşif yapabilmek için mutlaka Fosforlu Mağara’yı ziyaret etmelisiniz. Cennet Adası üzerinde bulunan bu mağaraya tekne ile ulaşım sağlanması mümkündür. Yapılabilecek bir diğer aktivite ise para atıp dilek dilemek olarak bilinmektedir.

AVM’ler

Doğal güzelliklerin görülmesinin yanı sıra hayatın bir parçası haline gelen AVM’ler de ziyaret edilebilecek alanlar arasında yer almaktadır. Muğla’da gezilebilecek AVM’ler, çoğu kişinin ilgisini bir hayli çekmektedir. Başlıca önerilen konumlar ise aşağıda listelenmiştir.

 • Midtown Bodrum AVM
 • Erasta Fethiye AVM

Bu iki AVM hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki alt başlıkları okuyup inceleyebilirsiniz.

Midtown Bodrum AVM

muğla'da gezilecek yerler: midtown avm
midtown avm

Muğla’nın uğrak tatil noktaları arasında ilk sırada bulunan Bodrum, AVM konusunda da seçenek sunmaktadır. Burada bulunan Midtown AVM sayesinde pek çok ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Pek çok markaya ait mağazalar, açık ve kapalı sinema salonları, yemek alanları ve daha pek çok imkan, bu AVM kapsamında ziyaretçilere sunulmaktadır. Tüm tatil noktalarını gezdikten sonra bu adresi de ziyaret ederek kendinizi gün içerisinde ödüllendirebilirsiniz.

Erasta Fethiye AVM

muğla'da gezilecek yerler: erasta avm
erasta avm

Muğla’da hangi AVM’ler var sorusuna karşı verilebilecek bir diğer cevap da Erasta Fethiye AVM olacaktır. Adından da anlaşılabileceği gibi Fethiye’de bulunan bu AVM, pek çok imkan sunması sayesinde tercih edilmektedir.

Yemek yiyebilir, kahve içebilir, alışveriş yapabilir ve hatta sinema salonunu ziyaret edebilirsiniz. Fethiye’de tatil yapacak olan kişilerin bu noktayı görmesi tavsiye edilmektedir.

Tema Parklar

Tema park denildiği zaman birbirinden farklı parkurlar ve çeşitli aktiviteler göz önüne gelmektedir. Hal böyle olunca Muğla tema parklar başlığı da bir hayli incelenmektedir. Bu kapsamda sunulan tema park ise Marmaris Burunucu Macera Parkıdır.

muğla'da gezilecek yerler: burunucu macera parkı
burunucu macera parkı

Bahsi geçen bu park, çocuklarınız için oldukça eğlenceli olacaktır. Onlar eğlenirken siz de etrafta yürüyüş yapabilir veya onlara eşlik edebilirsiniz.

Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Tatil bölgelerinden biri olan Muğla hakkında Muğla’ya nasıl gidilir sorusu da sıkça araştırılmaktadır. İlk kez bu şehre gelecek olan kişiler, gidiş seçeneklerini araştırmaktadır. Bu kapsamda sunulan seçenekler ise şunlardır:

Türkiye’nin her noktasından rahatlıkla ulaşım sağlanan Muğla; karadan, havadan ve hatta denizden de ulaşım imkanı tanımaktadır.

Muğla’ya Ne Zaman Gidilir?

Muğla’ya ne zaman gidilir diyorsanız aklınıza ilk gelen zaman mutlaka yaz ayları olacaktır. Yazları sıcak ve kurak olan Muğla, genellikle yazları ziyaret edilmektedir. Ancak fazla sıcaklardan etkilenmek istemiyorsanız ilkbahar veya sonbahar aylarında da gelebilirsiniz.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu şehirde kış aylarında da ziyaretçi görmek mümkündür. Ancak tavsiye edilen zaman yaz aylarıdır.

Muğla İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Özel aracı olmayan kişilerin sıklıkla merak ettiği sorular arasında Muğla içi ulaşım nasıl sağlanır sorusu da yer almaktadır. Muğla içi ulaşımlar hemen hemen her ilde olduğu gibi şehir içi otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Belirlenen durakları ve gidilen güzergahları öğrenerek otobüs ile şehir turunuzu tamamlayabilirsiniz. İmkanı olan kişiler de taksi ile anlaşma sağlayarak şehir turuna çıkabilmektedir.

Muğla’da Nerede Kalınır?

Muğla’da nerede kalınır diyorsanız her bütçeye uygun pek çok seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Tatil noktalarından biri olan Muğla’da;

 • Lüks oteller
 • Kiralık daireler
 • Apart oteller
 • Yarım pansiyonlar

Gelen ziyaretçilerin değerlendirebileceği konaklama noktaları arasında yer almaktadır. Kısacası bu konu başlığını araştırarak sizin için uygun olan noktaları belirleyebilirsiniz.

Muğla’da Alışveriş

Muğla, pek çok etkinlik için imkan tanıdığı gibi alışveriş yapmak isteyen kişiler için de farklı noktalarda hizmet vermektedir. Muğla dahilinde bulunan alışveriş merkezlerini araştırabilir veya mağazaların olduğu caddeleri gezebilirsiniz.

Yapacağınız tatil öncesinde Muğla’da alışveriş noktaları kapsamında araştırma yaparak bu soruya yanıt alabilirsiniz.

Muğla’da Gece Hayatı ve Festivaller

Muğla, tatil noktaları arasında en çok sevilen ve tercih edilen şehirlerden birisidir. Muğla’da gece hayatı, belirli konumlarda oldukça canlıdır. Gece hayatına düşkünseniz ve tatil planınıza eklemek istiyorsanız bu noktaları belirleyebilirsiniz.

Muğla dahilinde düzenlenen festivallere de katılarak tatilinizin daha anlamlı olmasını ve unutulmaz olmasını sağlayabilirsiniz.

Muğla Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tatil bölgelerinden biri olan Muğla hakkında sıkça sorulan sorular da bulunmakta ve insanlar bu sorulara verilen yanıtlar sayesinde tatil planlarını düzenlemektedir. Başlıca merak edilen sorular şunlardır:

 • Muğla’da ne yenir?
 • Yapılacak gezi kaç günde biter?
 • Ne zaman ziyaret edilmelidir?

Bu sorular karşısında verilen yanıtlar oldukça fazladır. Öncelikle Muğla’nın çökertme kebabı ile ünlü olduğu bilinmektedir. Diğer sorunun yanıtı ise ortalama verilen süre 2-3 gün şeklindedir. Son olarak da yaz aylarında tatil yapılması tavsiye edilmektedir.

Ankara’da’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Gitmiş kadar olduk. 🙂 Gayet zengin içerikli bir yazı, ben çok beğendim. Devamını da en kısa zamanda bekliyoruz. Muğla plajlarını da yazın. 🙂

 2. Muğla harika bir yer. Kesinlikle herkesin gidip görmesi gerekiyor. Özellikle Çatal Ada ve Cennet Adası eşsiz yerler. Geçen sene gidip görme fırsatım oldu. Ülkemizde gezilmesi gereken hatta dünyada gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda diyebilirim.

  Ayrıca yazınızdan Muğlada bikaç yer daha öğrenmiş oldum. Tekrar gittiğimde yazınızı göz önünde bulunduracağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu