DestinasyonlarGezi RehberiOrtadoğu

Mısır’da Gezilecek Yerler

Mısır, Ortadoğu’nun en büyük ve en eski ülkelerinden birisidir. Öte yandan Mısır’ın görkemli ve oldukça değerli tarihi yapıları milattan önce 5.000 yılına kadar uzanmaktadır. Böylesine değerli bir Ortadoğu ülkesi olan Mısır’a gitmeyi planlıyorsanız bizler sizler için bir rehberlik olması adına kesinlikle Mısır’da Gezilecek Yerler ve kesinlikle görmeniz gereken doğa harikalarını listeledik. Dilerseniz yavaştan listemize başlayalım.

Mutlaka Mısır’da Gezilecek Yerler Ve Tarihi Yapılar:

Mısır’da Gezilecek Yerler: Mısır Piramitleri

Listemizin ilk sırasında yer alan Mısır Piramitleri, binlerce yıldır nasıl inşa edildiğini çözümleyemediğimiz dünyanın en değerli yapılarından, Mısır’ın adeta sembollerinden birisidir diyebiliriz. Bundan yıllar yıllar önce MÖ 2630 ve 2611 yılları arasında inşa edildiği düşünülen bu muhteşem ötesi yapıların nasıl inşa edildiği hala gizemini koruyor. Birçok piramidin bir arada bulunduğu Mısır Piramitleri’nin en büyüğü sıklıkla ismini duyduğumuz Keops Piramidi’dir.

mısır'da gezilecek yerler: mısır piramitleri
mısır piramitleri

Mısır’ın turistik yerleri listesindeki bu şahane yapılar, sizleri Eski ve Orta Krallık dönemine götürecek. Bununla beraber Mısır Piramitleri’nin devasa boyutları ve gerek içerisinde gerekse çevresinde bulundurduğu yapılar oldukça hoşunuza gidecek. Araştırmalara göre piramitler, Eski ve Orta Krallık dönemlerinde firavunlara ve eşlerine özel mezarlar amacıyla oluşturulmuştur. Bunların yanı sıra Mısır Piramitleri, Dünyanın 7 Harikası’ndan birisidir.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Keops Piramidi

mısır'da gezilecek yerler: keops piramidi
keops piramidi

Mısır’ın en büyük piramidi olan Keops Piramidi, büyüklüğü sebebiyle “Büyük Piramit” olarak da nitelendirilmektedir. Gize’de yer alan Keops Piramidi’nin tarihi milattan önce 2560 ve 2540 yıllarına dayanmaktadır. Öte yandan bu piramidin adının Keops olmasının nedeni Keops tarafından yaptırılmış olmasıdır. Buna ek olarak zamanın ünlü mimarları Imhotep ve Hemiunu’nun da Keops Piramitleri’nin inşa edilmesinde katkıları vardır.

Keops Piramidi’nin boyutlarına baktığımızda ise Piramit, 922 metre çevre uzunluğa, 139 metre yüksekliğe sahiptir. Ek olarak Mısır’da yer alan piramitler arasında en fazla turist çeken yapı da Keops Piramidi’dir.

Mısır’daki En Önemli Müzeler Hangileri?

Mısır’da Gezilecek Yerler: Kahire Mısır Müzesi

mısır'da gezilecek yerler: kahire mısır müzesi
kahire mısır müzesi

Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan ve Kahire Mısır Müzesi 1858 yılında kurulmuştur. 1902 yılında Neo-Klasik mimari tarzı ile inşa edilmiş olan bu bina, her yıl binlerce turiste kapılarını açmıştır. Öte yandan Mısır’ın tarihi yapısıyla yakından ilgilenmek ve arkeolojik öğelerine göz atmak isterseniz kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Mısır’daki Tarihi Mekanlar Hangileridir?

Mısır’da Gezilecek Yerler: Büyük Gize Sfenksi

mısır'da gezilecek yerler: büyük gize sfenksi
büyük gize sfenksi

Gize Piramitleri’nin yakınında yer alan Büyük Gize Sfenksi, gerek boyutları gerekse tasarımıyla büyüleyecek cinsten. Öte yandan Büyük Gize Sfenksi, 6 metre genişliğinde, 73,5 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindedir. Bununla beraber Büyük Gize Sfenksi, dünyanın en büyük tek parça taş yapısı olarak nitelendirilmektedir.

Mısır’daki Tarihi Yerler denildiğinde akla gelen belki de ikinci yapı olan ve birçok filmde de karşılaştığımız Büyük Gize Sfenksi, görünüm bakımından firavun başlı bir aslanı andırmaktadır. Mısır’a gelen hemen hemen tüm turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği bu yapı Antik Mısır mitolojisinde aslanlara ve kedilere büyük ölçüde değer verildiğini gözler önüne seriyor.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Krallar Vadisi

mısır'da gezilecek yerler: krallar vadisi
krallar vadisi

Tarihi yapılar ve eşsiz doğa harikalarına sahip olan Mısır’ın 18. ve 20. Yüzyıldaki hükümdarlıklar dönemindeki firavunlar ve asiller adına oluşturulan mezarlar bu lokasyonda yer almaktadır. Öte yandan Krallar Vadisi’nde dev Memnon Heykelleri olarak bilinen yaklaşık olarak 3,400 yıllık iki heykel yer almaktadır.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Karnak Tapınağı

mısır'da gezilecek yerler: karnak tapınağı
karnak tapınağı

Geçmiş yıllarda çeşitli amaçlarla inşa edilmiş yapılardan birisi olan Karnak Tapınağı, “Karnak” adlı bir bölgede yer alan çürümüş sütunlar ve şapelden oluşturulmuş bir tapınak çeşididir. Öte yandan Orta Krallık yıllarında I. Senusret döneminde inşasına başlanan yapının inşası Yeni Krallık dönemine kadar devam etmiştir. Öte yandan bu tarihi yapı adını, Luksor şehrinin yaklaşık olarak 3 kilometre uzağında yer alan Karnak Köyü’nden almaktadır. Ayrıca Karnak köyü, bölgede artan turist sayısı sebebiyle Mısır’ın turistik yerlerinden birisi haline getirilmiştir.

Karnak Tapınağı hala dünyanın en büyük tapınaklarından birisi olmakla beraber tapınak, çeşitli bölümlere sahiptir. Tapınağın, Hipostol bölümü yakın aralıklarla sahip 10 metre yüksekliğe ve 134 masif sütunu içerisinde bulundurmakla beraber ayrıca tapınak, 12 ile 21 metre arasında yüksekliğe sahip 3 metre uzunluğunda sütunlara da sahiptir.

Mısır’daki Turistik Yerler Nerelerdir?

Mısır’da Gezilecek Yerler: Gize Nekropolü

mısır'da gezilecek yerler: gize nekropolü
gize nekropolü

Ülkenin Gize merkezinde yer alan en eski mezarlık olarak bilinmektedir. Öte yandan gize Nekropolü, Başkent’e yarım saat kadar kısa ulaşım mesafesine sahiptir. Büyük Gize Sfenksi, Mısır Piramidi, Keops Piramitleri gibi birçok yapının yakınlarında yer alan devasa kabristan, ülkenin en değerli arkeolojik bölgelerinden birisi olarak bilinmektedir. Mısır’da yer alan yapıların yanı sıra Gize Nekropolü’ne gitmek gezinize farklılık getirecektir.

 

Mısır’da Gezilecek Yerler: Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

mısır'da gezilecek yerler: kahire mehmet ali paşa camii
kahire mehmet ali paşa camii

Mehmet Ali Paşa tarafından ülkenin başkenti Kahire’de inşa ettirilen bu muhteşem yapı, 1830 ile 1843 yıllarında tamamlanmıştır. Öte yandan bu yapı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun hem de Mısır topraklarının mimari tasarımını içerisine almaktadır. Öte yandan Rokoko ve Barok mimari yapılarını da hissettiren Kahire Mehmet Ali Paşa Camii’nin yapı stilleri o yıllarda İstanbul civarında da çokça görülmüştür. Tüm bunların yanı sıra Kahire Mehmet Ali Paşa Camii, Mısır’ın en önemli ve en değerli İslam mimari eserlerindendir.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Tolunoğulları Camii

mısır'da gezilecek yerler: tolunoğlu ahmet camii
tolunoğlu ahmet camii

Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan bir diğer İslami yapılardan birisi de Tolunoğulları Camii, Mısır’ın en eski camilerinde ilk sıralarda yer alıyor. Öte yandan Abbasiler’den sonra Mısır topraklarında hüküm sürmüş bir diğer hükümdarlık Tolunoğulları’nın asıl kurucusu olan Tolunoğlu Ahmet’in emri üzerine zamanın en başarılı mimarları tarafından inşa edilmiştir. 879 yılından bu yana ibadet eden insanların yanı sıra gezginlerin ve tüccarların da ziyaret ettiği yapı şimdilerde turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Ras Muhammad Ulusal Parkı

mısır'da gezilecek yerler: ras muhammad ulusal parkı
ras muhammad ulusal parkı

Aslında bu park çok eski zamanlarda inşa edilmemiştir. Yalnızca 40 yıldır var olan Ras Muhammad Ulusal Parkı, milli park olarak şehrin 480 kilometrelik bir alanını kapsamaktadır. Bununla beraber Sina Yarımadası’nın güney bölgesinde yer alan park, balık ve diğer canlı popülasyonunu koruma altına almak amacıyla milli park olarak kullanılmaktadır. Oldukça geniş bir su havzasını kapsayan park, dalış yapmak ve deniz sporlarıyla ilgilenmeyi seven gezginler için biçilmiş kaftan.

Mısır’da Gezilecek Yerler: Nil Nehri

mısır'da gezilecek yerler: nil nehri
nil nehri

Mısır’ın kuru bir çöl olarak görülmemesinin en büyük sebebi olarak bilinen Nil Nehri, yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış gerek çevresindeki doğal kaynaklar gerekse besinlerle milyonlarca yıldır koskoca Afrika kıtasına yön vermektedir. Sadece Mısır’ın değil bunun yanı sıra diğer ülkelerin de gelişmesinde büyük payı olan Nil Nehri’nin uzunluğu tam 6.853 metre. Dünyanın en uzun nehri olarak bilinen Nil Nehri, birçok kola da ayrılmaktadır. Sırasıyla Mavi Nil, Beyaz Nil ve Atbarah Nehri’ne ayrılan bu kolların çevresinden birçok ülke faydalanmaktadır. Belki de Mısır’ı Mısır yapan en önemli yapı taşı olarak nitelendirebileceğimiz Nil Nehri’nin, gerek Piramitlerin gerekse diğer birçok yapının inşa edilmesi için birçok yönünden faydalanılmıştır.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu