EgeTürkiye

Kütahya’da Gezilecek Yerler

Zamanında Germiyanoğulları’na başkentlik yapan Kütahya, Osmanlı döneminde de şehzadelerin eğitildiği iller arasında yer almış ve şehzadeler şehri olarak bilinen bir başka şehir olarak tarihe geçmiştir. Kütahya’da gezilecek yerler arasında Germiyanoğulları Beyliği’nin yanı sıra, Osmanlı eserlerine de sıklıkta rastlamak mümkündür.

Kütahya’da Gezilecek Yerler

Aizanoi Antik Kenti

kütahya'da gezilecek yerler: aizanoi antik kenti
aizanoi antik kenti

Dünya genelindeki Zeus tapınakları arasında en iyi şekilde korunmuş Zeus tapınağına sahip olan Aizanoi Antik Kenti içerisinde, birbirinden değerli birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Dev sütunları ile dikkat çeken antik kent içerisinde, taştan oyulma Zeus heykelinin bulunması antik kente ayrı bir değer katmaktadır. Aynı zamanda dünyanın ilk borsa binasını bünyesinde barındıran antik kent, yaklaşık 15.000 kişilik kapasiteye sahip stadyum ve tiyatro gibi yapıları ile de dikkat çekmektedir.

Kütahya’da Gezilecek Yerler: Dönenler Mevlevihanesi ve Camii

kütahya'da gezilecek yerler: dönenler mevlevihanesi ve camii
dönenler mevlevihanesi ve camii

Büyük bir külliye olarak inşa edilen Dönenler Mevlevihanesi, ilk olarak 1237 yılında bir cami inşa edilmesi ile yapımına başlanmıştır. Mevlevi kültürünün Türkiye’deki önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Dönenler Mevlevihanesi ve Camii, Kütahya şehir merkezinde yer alır.

Kütahya Ulu Camii ile yakın olması nedeniyle, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir.

Kütahya Ulu Camii

kütahya'da gezilecek yerler: kütahya ulu camii
kütahya ulu camii

Kütahya’da gezilecek yerler arasında önemli ziyaret merkezlerinden biri olan bu Camii, Yıldırım Beyazıt döneminde 1381 yılında inşa edilmiştir. Bu nedenle Yıldırım Beyazıt Camii olarak da anılan tarihi yapı, Osmanlı’nın son döneminde Abdülhamit Han tarafından verilen talimat doğrultusunda geniş çaplı bir onarımdan geçmiştir.

Göz alıcı mimariye sahip şadırvanı ve çeşitli süslemelerin yer aldığı namazgâh bölümü, kendisini öne çıkan özellikleri arasındadır.

Kütahya’da Gezilecek Yerler: Kütahya Çinili Camii

kütahya'da gezilecek yerler: kütahya çinili camii
kütahya çinili camii

Küçük bir cami olmasının yanı sıra çini kültürünün Kütahya ile özdeşleşmesi nedeniyle şehrin simge yapılarından biri haline gelen Kütahya Çinili Camii, neyzen ve ressam olan Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Dış ve içyapısı tamamen çini süslemelerle kaplı olan cami, Kütahya şehir merkezinde olup 10 numaralı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

1000 Yıllık Kestane Ağacı

"<yoastmark

Doğa ile özdeşleşmiş unsurlara ilgi gösteriyorsanız, Kütahya şehir merkezindeki 1000 Yıllık Kestane Ağacını ziyaret edebilirsiniz. Toplamda 25 metre yüksekliğe ve 8 metre çapa sahip olan 1000 Yıllık Kestane Ağacı, dünyanın en yaşlı sayılı kestane ağaçları arasında yer almaktadır.

Kütahya’da Gezilecek Yerler: Yeşil Camii

"<yoastmark

1905 yılında inşa edilen Yeşil Camii, köşk tipi şerefeye sahip minaresi ile şehirde başka benzeri olmayan bir yapıdır. Kare plan üzerine inşa edilen tarihi Yeşil Camii, içerisinde bulunan tavana kadar tamamen kalem işçiliği ile yapılmış süslemeleri ve farklı bitkisel motifleri ile bir hayli dikkat çekicidir. Şehir merkezinde yer alan cami, 500 metrelik yürüme mesafesindedir.

Kütahya’da Gezilecek Yerler: Rüstem Paşa Medresesi

"<yoastmark

Tarihi yapılara meraklı olanların Kütahya gezi rehberi listelerinde yer alan Rüstem Paşa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. O dönemde sultanın veziri olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılan ve kendi adıyla anılan tarihi medrese, günümüze kadar birkaç kez restorasyon çalışmasından geçmiştir. 1550 yılında yaptırılan Rüstem Paşa Medresesi içerisinde, cafe gibi işletmeler hizmet vermektedir.

Frigya Vadisi

"<yoastmark

Şehirdeki doğal güzellikler arasında öne çıkan Frigya Vadisi, il merkezinden 7 kilometre uzaklıkta başlayıp 54 kilometre uzaklıkta bitmektedir. Oldukça uzun olan vadi içerisinde, Frigyalılar tarafından kayalar oyularak inşa edilen yaşam merkezleri dikkat çekmektedir.

Frigyalılar bir dönem vadi içerisinde yaşam sürmüş olup, Bizanslılar döneminde de vadinin çeşitli yerlerindeki yumuşak kayalar oyularak kilise ve şapeller inşa edilmiştir.

Kütahya Kent Ormanı

"<yoastmark

Şehrin oksijen kaynaklarından biri olan Kütahya Kent Ormanı, il merkezinin 15 kilometre uzaklığında yer alır. Yolları bakımlı olan kent ormanına araçla rahat bir şekilde ulaşarak, burada biraz zaman geçirebilir ve piknik yapabilirsiniz.

Semaverde çay gibi hizmetler sunan büfeler bulunan Kütahya Kent Ormanı içerisinde, kampçılık yapmak için elverişli alanlar bulunmaktadır.

Domaniç Ormanları

"<yoastmark

Yine önemli bir oksijen kaynağı olarak öne çıkan Domaniç Ormanları, ilkbahar ve yaz aylarında yeşilin farklı tonlarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Bölge halkının hava şartlarının uygun olduğu günlerde sıklıkla ziyaret ettiği Domaniç Ormanlarını ziyaret edip, içerisinde bir süre doğa yürüyüşü yapmanız size de huzur verecektir.

Murat Dağı Kaplıcaları

"<yoastmark

Kas, sinir, romatizma ve kadın hastalıkları gibi farklı birçok hastalığa faydası bulunan Murat Dağı Kaplıcaları, yapılan bakım çalışmalarının ardından 1987 yılında turizme kazandırılmıştır. Kaplıcaların bulunduğu alanda Germiyanoğulları tarafından yaptırılmış 2 tarihi hamamın bulunması, kaplıcaların aynı zamanda tarihi bir değer kazanmasına neden olmuştur.

Kütahya Kalesi

"<yoastmark

Bizanslıların Kütahya’da 5. Yüzyılda inşa ettiği Kütahya Kalesi, uzun bir dönem orijinal dokusunu korumuş olsa da Germiyanoğulları ile Osmanlı devleti döneminde çeşitli tadilatlardan geçmiştir. Yapılan tadilatlar sonucunda kaleye bu medeniyetler tarafından farklı eklemeler yapılmıştır.

Farklı üç bölümden meydana gelen Kütahya Kalesi’ne Seyahatname isimli kitabında yer veren Evliya Çelebi, kalenin toplam 72 burcu olduğunu belirtmiştir. Kale içerisinde 2 mescit ve çeşmeler bulunurken, cumhuriyet ilan edildikten sonra içerisine kır kahvesi ve döner gazino yaptırılmıştır.

Kütahya’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

"<yoastmark

Gezi için Kütahya’ya gittiğinizde, her şehirde olduğu gibi buranın da kendine özgü hediyelik eşyalarını alarak hatıra olarak saklayabilirsiniz.

Çini ve porselenin başkenti olarak nitelendirilen Kütahya’da alabileceğiniz en iyi hediyeler, yine bu yönde olmalıdır. Çini ile yapılmış el işlemesi birçok mutfak eşyasının yanı sıra, duvarlarınızı süsleyecek çeşitli tabloları da şehirdeki hediyelik eşya dükkânlarından alabilirsiniz.

Kütahya’da Ne Yenir?

Kütahya’da gezilecek yerler dışında, farklı bir mutfak kültürü ile de öne çıkmaktadır. Cimcik isimli mantıya benzer farklı bir lezzete ev sahipliği yapan Kütahya mutfağı, Kütahya küp kebabı olarak bilinen ve kuzu etinden aheste bir şekilde pişirilen muhteşem lezzeti ile damaklarda farklılık yaratmaktadır.

Doğal tereyağının önemli bir yere sahip olduğu Kütahya mutfağı; haşhaşlı gözleme, yufka tatlısı, sütlü incir tatlısı ve Kütahya usulü güveç gibi herkesin beğenisini kazanan lezzetleri misafirlerine sunmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle Domaniç Ormanları dikkat çekici. Şu yaşıma kadar şehir dışına sadece 1 defa çıktım. İlk gitmek istediğim yerlerden biri de Kütahya. Anlatım tarzınızı ve içeriklerinizi gerçekten beğendim, başarılar. Memleketim Sivas’ı da anlatın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu