MarmaraTürkiye
Trend

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler ne anlatmakla, ne dolaşmakla biter. Ama kalemimiz yettiğince bu hususta bir şeyler yazmazsak ayıp olur dedik ve kolları sıvadık. Bilindiği gibi İstanbul’un tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Pek çok medeniyeti misafir etmiş olan İstanbul, onca zaman değerinden bir şey kaybetmek şöyle dursun; güzelleştikçe güzelleşiyor.

Onu fethedebilmek için kimler ne kadar mücadele etmiş, uğruna ne savaşlar yapılmış. İstanbul’un her yeri tarih kokuyor, her köşesinde bir güzellik göz kırpıyor. Avrupa ve Asya arasında bir köprü olan İstanbul; Avrupa ile Anadolu yakası olarak ayrılıyor. 39 ilçesinin bütün semtlerinde ayrı ayrı hikâyeler barındıran İstanbul’da bakalım bizi gezilip görülecek hangi yerler bekliyor?

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

Avrupa yakasının gerek Bizans gerekse Osmanlı zamanında daha önemli olduğu biliniyor. Padişahların köşkleri buraya kuruluyor; Topkapı Sarayı’ndan Sultanahmet Camii’ne kadar birçok eser burada inşa ediliyor. Elbette Avrupa yakasının tamamını bir yazıya değil, 10 yazıya bile sığdırmak zor ama … En azından kısa bir keşfe çıksak iyi olacak:

Kapalıçarşı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: kapalı çarşı
istanbul, türkiye – 10 nisan 2015: kimliği belirsiz kişilerle istanbul’da kapalıçarşı. 61 kapalı cadde ve 3.000’den fazla mağaza ile dünyanın en büyük ve en eski kapalı pazarlarından biridir.

Avrupa yakası gezilecek yerler bakımından zengin ama Kapalıçarşı bu bölgenin kalbi denebilir. Fatih’in gözbebeği olan Kapalıçarşı, dünyadaki en eski alışveriş merkezlerinden biri. Çeşit çeşit dükkanların yer aldığı bu çarşıda aradığınızı bulmamanız imkânsız!

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Mısır Çarşısı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: mısır çarşısı
i̇stanbul’daki mısır çarşısı’nın uzun pozlama görüntüsü.şehrin en büyük çarşılarından biridir. fatih ilçesine bağlı eminönü semtinde yer almaktadır.

Fatih ilçesinin demirbaşlarından biri daha! 1661 yılına tarihlenen bu çarşı, buram buram baharat kokusuyla sizi sizden alacak!

Buraya gelmişken eli boş dönmeniz size hiç yakışmaz.

L biçiminde inşa edilmiş olan bu çarşı aslında iki çarşının birleşmesiyle oluşmuş. Bu kesişim noktası ise ‘Dua Meydanı’ diye isimlendirilmiş. Çeşitlilik o kadar çok ki âdeta içinde kayboluyorsunuz. Hele o tarihi dokusu, huzur dolu atmosferi yok mu; onun için burayı kolay kolay terk etmek istemiyorsunuz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Galata Kulesi

i̇stanbul'da gezilecek yerler: galata kulesi
galata kulesi ve boğaziçi i̇stanbul türkiye.

İstanbul’da gezilecek yerler bir bir ziyaret edilirken Beyoğlu’nun sembollerinden olan bu kuleyi unutmak olur mu hiç? Bizans döneminden itibaren birkaç kez yeniden yaptırılan bu muazzam kulenin 9. katında bir restoran var. Oraya da uğramayı ihmal etmemelisiniz. En tepeye çıkıp şehrin manzarasını seyretmeye doyulmaz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Dolmabahçe Sarayı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: dolmabahçe sarayı
i̇stanbul boğazı kıyısındaki dolmabahçe sarayı.

Beşiktaş ilçesinin medâr-ı iftihârı olan bu görkemli sarayın geçmişi ise 1853 yılına uzanıyor. Saray; Camlı Köşk, Saat Müzesi, Harem ve Selamlık gibi bölümlere ayrılıyor. Burada sizi unutamayacağınız anlar, ağzınızı açık bırakacak eserler bekliyor. Köklü tarihimize yakından tanık olup bir kez daha gurur duymak istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmemelisiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Yerebatan Sarnıcı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: yerebatan sarnıcı
yerebatan sarnıcı, i̇stanbul – türkiye. su üzerindeki bir yaya köprüsünden görüntüleyin.

Yine Bizanslılardan yâdigâr kalmış bir başka eserden söz ediyoruz. Ayasofya’nın güneybatısındaki bu sarnıç70 metre genişliğe ve 140 metre uzunluğa sahip. İçerisinde tam 336 sütun var. Medusa Başı da bu sarnıcın en dikkat çekici parçalarından.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Topkapı Sarayı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: topkapı sarayı
topkapı sarayı

İstanbul’da gezilecek yerler listesi yaparken mutlaka yazmanız gereken bu tarih âbidesine hayran kalmamak mümkün değil.

Kutsal Emânet’lerden paha biçilemez koleksiyonlara kadar tarihi ve mânevî bakımdan çok kıymetli binlerce eserin bulunduğu Topkapı Sarayı tek kelimeyle bir hazine. Japon ve Çin porselenleri, Padişah Elbiseleri, Silahlar burada göreceklerinizin sadece birkaçı.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Sultanahmet Camii

i̇stanbul'da gezilecek yerler: sultanahmet camii
i̇stanbul, türkiye sultanahmet camii ve boğaz üzerinde martılar

Şehrin en büyük simgeleri arasında yer alan bu cami Ayasofya’nın hemen karşısında. Çeşme, tabhane, türbe, dârüşşifâ, hamam, imâret ve dârü’l-kur’â gibi bölümleri ile bir külliye olarak inşa edilen cami İstanbul’un en değerli ziynetlerinden biri!

Caminin 6 minâresi mevcut ve İznik çinisiyle yapılan süslemeleri göz kamaştırıcı. Kısaca tam anlamıyla bir şâheser ve yolu Fatih’e düşenler bu heybetli camiye merhaba demeli!

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler

İstanbul gezi rehberi yazımızın bu bölümünde de yüzlerce şey sayabiliriz. Aralarından seçim yapmak çok zor olsa da birkaç tanesiyle yetineceğiz:

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Mihrabat Korusu

i̇stanbul'da gezilecek yerler: mihribat korusu
mihribat korusu

Beykoz’da yer alan bu koru, doğal güzelliklerin muhteşem âhengini izleyebileceğiniz büyük bir tabiat parkı. 20 hektarlık bir alanı kaplayan Mihrabat Korusu konser, toplantı ve düğün gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Kuş cıvıltılarını dinleyerek sevdiklerinizle beraber yemek yiyebileceğiniz sevimli bir kır lokantası da var. Hepsi bu kadar mı? Tabii ki hayır. Koruyu adım adım gezmek de size düşüyor.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Dragos Tepesi

i̇stanbul'da gezilecek yerler: dragos tepesi
dragos tepesi

Gezilecek yerler İstanbul şehrinin her yanını kaplamış durumda. Ama Kartal’daki Dragos Tepesi bir başka! Buraya gelince göreceğiniz şehir manzarası sizi büyüleyecek! İstanbul’a tekrar tekrar âşık olacağınız bu tepede gözleriniz bayram edecek!

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Büyükada

i̇stanbul'da gezilecek yerler: büyükada
büyükada, istanbul, türkiye-27 haziran 2017. mağazalar, çocuk bisiklete biniyor ve büyükada çarşı

Burası; ‘Prens Adaları’ olarak bilinen adalar içinde en büyük olanı. Tepeleriyle, plajlarıyla, müzeleriyle ve tarihi eserleriyle tüm ziyaretçilerini mükemmel bir şekilde ağırlıyor. Adalar Müzesi, Hamidiye Camii, Rum Yetimhanesi, Prenses Koyu, Adakule, Reşat Nuri Güntekin’in Evi Büyükada’da uğrayabileceğiniz başlıca yerler.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Kız Kulesi

i̇stanbul'da gezilecek yerler: kız kulesi
kız kulesi, uzakta ayasofya ve sultanahmet camii ile akşamın erken saatlerinde aydınlandı.

İstanbul’un gezilecek yerleri ciltler dolusu kitap olsa, bizce önsözünde Kız Kulesi yer almalı! Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan Kız Kulesi, Üsküdar’ı Üsküdar yapan nâdide bir eser. Burası iş yemeklerinden lansmanlara kadar pek çok etkinliğe de sahne oluyor. Manzarası nefis, atmosferi şâhâne! Buraya gelmemek için, var mı bir bahane?

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Beylerbeyi Sarayı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: beylerbeyi sarayı
i̇stanbul, türkiye’de boğaz kıyılarındaki beylerbeyi sarayı.

Üsküdar’ın en mühim gezi noktalarından biri olan Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı döneminde pâdişahlar tarafından önemli şahsiyetleri misafir etmek için kullanılmış. Sarayın bir de fıskiyeli havuzu var ki görülmeye değer!

Dekorasyonu ise Mısır’dan ithal edilen hasır örgülerden tutun Bohemya süslemelere ve avizelere kadar en müstesnâ parçalardan oluşuyor. Sarayın Ahır Köşkü, Sarı Köşk ve Mermer Köşk gibi bölümleri de ayrı güzel.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Çamlıca Tepesi

i̇stanbul'da gezilecek yerler: çamlıca tepesi
çamlıca tepesi

İstanbul’da nereye gidilir? sorusunun en iyi cevaplarından olan bu tepede Haliç, Marmara Denizi, Karadeniz ve Adalar ayaklarınızın altında olacak. Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca Tepesi diye ayrılmakta olup şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için harika bir destinasyon! Yani burada çekmeniz gereken çok fotoğraf var!

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Göztepe 60. Yıl Parkı

i̇stanbul'da gezilecek yerler: göztepe 60.cı yıl parkı
göztepe 60.cı yıl parkı

Göztepe’nin Bağdat Caddesi’nde konumlanmış olan bu park rengârenk çiçeklerle kaplı. Nefes kesici manzarası, bol oksijenli havası, müthiş doğasıyla ziyaret edilmeyi çoktan hak ediyor! Ligustrum ağacı birtakım işlemlerden geçirilmiş ve semâzenler ortaya çıkarılmış. İçinde türlü türlü balığın yüzmekte olduğu akvaryumlara ne demeli?

Kendi kendini temizleyen yapay gölet, gül ve lâle bahçeleri; hangi birini saysak, şaşırıyoruz. İyisi mi siz gidin ve hepsini kendi gözlerinizle görün!

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Boğa Heykeli

i̇stanbul'da gezilecek yerler: boğa heykeli
boğa heykeli

Kadıköy ilçesini temsil eden bu heykel orada buluşacak olan çoğu kişinin uğrak yeri. Bakmayın sadece bir heykelmiş gibi durduğuna, onun mâzisinde neler neler yatıyor! Şu kadarını söyleyelim; heykelin yapılışına Almanya’nın Fransa ile yaptığı savaşta yenilmesi sebep olmuş. Isidore Bonheure adlı Fransız bir heykeltraş, Almanya’ya ithâfen kızgın bir boğa heykeli yapmış.

Birkaç yıl sonra bu defa Almanlar zafer kazanıyor ve heykel onlara intikal ediyor. Tarihi süreçte Osmanlı’ya hediye edilen ve İstanbul’a geldikten sonra farklı noktaları dolaşan heykel bugünkü yerine ise 1990 yılında getiriliyor.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Bağdat Caddesi

i̇stanbul'da gezilecek yerler: bağdat caddesi
bağdat caddesi

İstanbul’da gezilecek yerler içerisinde en meşhurlarından biri bu cadde. Açık hava AVM’si olarak tanımlanabilecek bu caddede yok yok! Konsept barlar, lüks restoranlar ve geniş kaldırımlar ile –deyim yerindeyse- koca bir dünya olan bu caddeyi İstanbul gezisinde muhakkak ziyaret etmeli.

Türkiye’nin En Çok Ziyaretçi Çeken 10 Tarihi Yeri isimli yazımıza göz atmanızı öneririz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok keyifli bir yazı olmuş. Keşke herkes aşılansa da İstanbul’u eskisi gibi rahat rahat gezebilsek. Ama en azından böyle yazıları okuyunca oturduğumuz yerden bir nebze gezmiş gibi oluyoruz. Sitenizi takipteyim. Diğer gezi sitelerinden daha samimi geldi. Yazılarınızı bekliyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu