Güney Doğu AnadoluTürkiye

Halfeti Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’nın en büyük miraslarından biridir. Bu yüzden Halfeti, bir bölümü sular altında kalsa bile görenleri büyülerken aynı zamanda hüzünlendirmeyi de başarıyor. Halfeti mutlaka gezilmesi gereken bir şehirdir. Şanlıurfa Halfeti gezilecek yerler şöyle sıralanabilir.

Halfeti Gezilecek Yerler: Savaşan Köyü

halfeti gezilecek yerler
savaşan köyü

Savaşan köyü, Birecik barajının talihsizliğine uğramış bir köydür. Bu köy Fırat nehrinin etkileyici görüntüsüne karşın yapılmıştır. Bundan ziyade savaşan köyünün muazzam bir görüntüsü vardır. Savaşan köyünün yapıları da oldukça ilgi çekicidir. Bu yapılar taş evler ve Arnavut kaldırımlarının da bulunduğu sokaklardan oluşmaktadır. Savaşan köyünün en göze çarpan yapısı suların içerisine gömülmüş olan camidir.

Savaşan köyü sular altında kaldığından dolayı, köy halkı 30 km uzaklıktaki bir başka köye yerleştirilmiştir. Köy halkı hüzünlerini, mutluluklarını savaşan köyü ile birlikte sular altında bırakmışlardır. Bu olay dan ziyad3e savaşan köyünün havası üzüntülerle doludur ve günümüzde bu hava rahatlıkla hissedilmektedir.

Bu bölgeye gelen turist kafileleri köyün bazı evlerinde kamp kurmaktadır. Köy sakinlerinden bazıları köylerini terk etmemiştir. Köylerini terk etmeye vatandaşlar sahillerde bulunan çeşitli bölgelere kendi imkânları doğrultusunda mekânlar açmışlardır ve bu mekânları çok güzel bir şekilde işletmektedirler.

Urfa Halfeti şehrinden hareket eden tekneler turistleri savaşan köyünü gezmek için yola çıkmaktadır. Bu tekneler Fırat nehrinin üzerinde adeta dans ederek dolaşmaktadır. Savaşan köyü için en olası ulaşım alternatifi tekne ulaşımı ile gerçekleşmektedir. Halfeti gezilecek yerler listesinde en önemli yerlerden birisi olan Savaşan Köyü mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir.

Perre Antik Kenti

halfeti gezilecek yerler: perre antik kenti
perre antik kenti

Zamanında kervanlar ve hatta ordular için hizmet veren Perre Antik Kenti , İznik İncil Konsili’ne vekil yetiştiren  dini bir merkez olarak ta kullanılmıştır. Bu tarihi kentte kazı çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir.

Halfeti Evleri

halfeti gezilecek yerler: halfeti evleri
halfeti evleri

Bu evler, aynı bahçenin içinde bulunmaktadır. Bu da Halfeti evlerini merkez odaklı hale getirmiştir. Bu yapılar birbirlerine bakacak şekilde tasarlanmıştır. Bu mimariler yapıları itibariyle göz alıcı bir tutum ortaya koymaktadır. Bu yapıların göze çarpan kısımları çatılar yerine taraça şeklinde olmasıdır.

Halfeti Gerdanı

halfeti gezilecek yerler: halfeti gerdanı
halfeti gerdanı

Fırat nehrinde bulunan asma köprüdür. Köprünün bu ismi almasının sebebi gerdan şeklinde bir yapı olmasından kaynaklıdır. Halfeti gezilecek yerler arasında en görkemli görüntüye sahip olan yerdir.

Halfeti Gezilecek Yerler : Kral Kızı Mağarası

halfeti gezilecek yerler: kral kızı mağarası
kral kızı mağarası

Urfa Halfeti’de bulunan Kral kızı mağarası, uzaktan görünmesinden dolayı oldukça zor bir yerde bulunduğunu söyleye biliriz. Bu yüzden kral kızı mağarasının sadece teknelerle gezinilmesi uygun görülmektedir. Aynı zamanda bu mağaranın hikâyesi de oldukça ilgi çekici ve kahredicidir. Ancak Halfeti gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Halfeti Gezilecek Yerler : Rum Kalesi

halfeti gezilecek yerler: rum kalesi
rum kalesi

Urfa Halfeti gezilecek yerler arasında yer alan Rum kalesi, Birecik barajının bir kolu olan göl üzerindeki bir adacık da bulunur. Rum kalesi de teknelerle gezilmesi gereken bir mekândır.

Batık Köy

halfeti gezilecek yerler: batık köy
batık köy

Buraya bu ismin verilmesinin sebebi aslında, bu köyün çukur bir alanda bulunmasından dolayı sular altında kalmasıdır. Batık köyde bulunan camiyi gezmek ve görmek mümkündür.

Değirmendere Sokağı

Değirmendere Sokağı Fırat nehrinden gelen suların kısıtlı ve yavaş akmasından oluşur. Bu bölge Urfa Halfeti şehrinin yüksek ölçüde görkemli aynı zamanda gezilmesi gereken bir yeridir.

Urfa Halfeti, gezilmesi ve görülmesi gereken çok önemli tarih miraslarımızdan bir tanesidir. Halfeti turistlerin beğeniyle ve hayretle gezdikleri bir şehirdir. Burayı gezen misafirlerimiz buradan çok memnun ve mutlu bir şekilde ayrılmaktadırlar. Misafirlerin bu ilgisi Halfeti halkını da memnun etmektedir.

Sürmene’de Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu