EgeTürkiye

Eski Foça’da Gezilecek Yerler

Güzel ülkemiziniz en güzel şehirlerinden olan İzmir’in doğal ve tarihi güzelliklerle dolu olan İzmir Eski Foça’da gezilecek yerler Türkiye’nin en görülmeye değer turistik yerlerinden bir tanesidir. Foça tarihi ve kültürel yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin en sevdiği turistik mekanlardan birisi halini almıştır. Turistlerin göz bebeği olan Foça’da bulunan tarihi eserler geçmişten günümüze ışık tutmaktadır. Bu tarihi yerler turistlerin ilgisini çekmesiyle bölge ve ülke ekonomisine büyük ilgi çekmektedir.

Bir sahil ilçesi olan Foça’nın ismini antik yıllarda sahil kenarında olması ve çevresinde bulunan adalarda fokların yaşamasından dolayı zamanla isminin Foça olduğu bilinmektedir. Geçimini balıkçılık ve turizmden karşılayan Foça halkı Foça kadar sıcak kanlı ve iyimserdir.

Gezebileceğiniz birçok yer olan ilçenin tarihi ve turistik yerlerini şu şekilde örneklendirebiliriz.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Karakum Plajı

eski foça'da gezilecek yerler: karakum plajı
karakum plajı

Eski Foça’da gezilecek yerler listesinde en başta olan Karakum plajı Foça’nın merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan halka açık olan masmavi denizi ve inci gibi olan kumsalı ile bölge halkı ve turistlerin dikkatini çeken kumsallar arasında yer almaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Foça Antik Tiyatrosu

Foça antik tiyatrosu Milattan önce 400 ile 600 yılları arasında kullanıldığı düşünülen antik tiyatronun çok eski çağlarda tiyatro, mezarlık ve seramik çöplüğü olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Foça yolları üzerinde bulunan antik tiyatro mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Foça Frigya Tepesi

İzmir eski Foça’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olan Frigya tepesi turistlerin vazgeçilmez uğrak noktası haline gelmiştir. Eşsiz deniz manzarasına ve gün batımıyla birlikte yemyeşil bir doğa manzarasını izleyebileceğiniz seyir tepesidir.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Koz Beyli Köyü

Koz beyli köyü muhteşem mimari yapıları ve mükemmel köy sokakları ile deniz manzarasının birleştiği köy turist akınına uğramaktadır. Nostaljik yapısı ve doğanın eşsiz güzelliği insanlara huzurlu bir ortam sağlamaktadır. Koz beyli kalesi ’de bu köyde bulunmaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Beş Kapılar Kalesi

Kale ismini girişinde bulunan beş adet kapıdan almaktadır. Beş kapılar Kalesi kapısının üzerinde yazıldığına göre kaleyi en son Fatih Sultan Mehmet restore ettirmiştir. Kale içerisinde bulunan tarihi eser ve kalıntılar Foça’da görülmeye değer güzellikler arasında yer almaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Foça Adaları

Eski Foça’da gezilecek yerler listesinin en popüler uğrak noktaları arasında yer alan   Foça Adaları etrafında bulunan koylar Türkiye’de manzarası en güzel koylar arasında bulunmaktadır. Adalar etrafında nesilleri tükenmek üzere olan Akdeniz fokları bulunmaktadır. Adaların sahilleri sizlere suyun üzerinde yürüyor hissiyatı yaşatmaktadır.  Adalara düzenlenen tekne turları ile adaları gezebilir eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Şeytan Hamamı

eski foça'da gezilecek yerler: şeytan hamamı
foça şeytan hamamı

Şeytan hamamı olarak bilinen kalıntılar mezarlık olmaktadır. Kazı çalışmaları devam eden şeytan hamamının etrafında yeni bulunan birçok mezar odası bulunmaktadır. Kazı çalışmalarında pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Eski Foça Sokakları

eski foça'da gezilecek yerler: eski foça sokakları
eski foça sokakları

Eski Foça sokakları birçok tarihi eseri sokaklarında barındıran rengarenk sokakları ile insanları kendine haran bırakan eski Foça mimari yapısı ile dikkat çekmekte. Sevdikleriniz ile eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz Foça sokaklarında fotoğraflar çekebilir sıcak kanlı Foça halkıyla hoş dakikalar geçirebilirsiniz.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Eski Foça Limanı

eski foça'da gezilecek yerler: eski foça limanı
eski foça limanı

Tekne turlarına açılabileceğiniz. Foça’nın başından sonuna kadar uzanan eşsiz balıkçı teknelerinin oluşturmuş olduğu manzara fotoğraf çekmek için vazgeçilmez bir alan olmaktadır. Geçmişten günümüze faaliyetini sürdüren nadir limanlardan bir tanesidir.

Eski Foça’da Gezilecek Yerler: Siren Kayalıkları

eski foça'da gezilecek yerler: siren kayalıkları
siren kayalıkları

Eski Foça’da gezilecek yerler listesi oluşumunda büyük katkı sağlayan siren kayalıkları müthiş manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Fok balıklarının yaşam alanı olan siren kayalıklarının bir destana göre vücudunun yarısı kuş yarısı insan olan varlıkların bu kayalıklarda yaşayarak siren sesi çıkarıp şarkılar söyleyerek denizcilerin kayalıklara çekilmesini ve bu varlıklarla yaşamak istemesi nedeni ile gemilerini kayalıklara çarparak intihar ettikleri söylenmektedir. Siren kayalıkları şekil yapısı nedeni ile dalgaların kayalara çarparak çok güzel sesler çıkmasını sağlamaktadır.  Bu sesleri dinlemek insanlara huzur vermekte ve kulağa çok hoş gelmektedir.

Muhteşem Doğasıyla Tire’de Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu