MarmaraTürkiye

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bir dönem Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapmış olan Bursa, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı şehir olarak tarihe geçmiştir. Bu nedenle başta Osmanlı eserleri olmak üzere, Bursa’da gezilecek yerler arasında birçok tarihi yapı ve doğal güzellik öne çıkmaktadır. Aynı zamanda birbirinden muhteşem lezzetleri zengin bir mutfak kültürüne sahip Bursa, yerli ve yabancı turistler için Türkiye’deki önemli keşif noktaları arasında yer almaktadır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Kapalıçarşı

bursa'da gezilecek yerler: kapalı çarşı
bursa kapalıçarşı

Yıldırım Beyazıt’ın talimatı ile yaptırılan Kapalıçarşı, günümüzde başta hediyelik eşya dükkânları olmak üzere farklı ürünlerin satışının yapıldığı dükkânlar ile hizmet vermeye devam etmektedir. İçerisinde 130 dükkânın bulunduğu Bursa Kapalıçarşı, tamamen Osmanlı Kapalıçarşı mimarisi uygun bir şekilde yapılmıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Eski Aynalı Çarşı

bursa'da gezilecek yerler: eski aynalı çarşı
bursa eski aynalı çarşı

Eski Aynalı Çarşı 1339 yılında Osmanlı Devleti döneminde, hamam olarak yaptırılmıştır. Ancak 1584 yılında büyük bir yangına maruz kalan hamam, tamirat görerek çarşı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Bursa Kalesi

bursa'da gezilecek yerler: bursa kalesi
bursa kalesi

Bursa’nın en eski yapıları arasında yer alan tarihi Bursa Kalesi’nin, milattan önce Britanyalılar tarafından yaptırıldığına dair tahminler bulunmaktadır. O dönemden günümüze kadar farklı medeniyetlerin Bursa’da hâkimiyet kurması nedeniyle, Bursa kalesi de bundan payını alarak her medeniyetin kendine has eklemeleri ile günümüzdeki halini almıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Uludağ

bursa'da gezilecek yerler: uludağ
bursa uludağ

Bursa’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli kayak merkezlerinden biri olan Uludağ, Bursa’nın sembollerinden biridir. Kış sporları kadar doğa sporları için de elverişli bir yapıya sahip olması nedeniyle, özellikle dağcılık faaliyeti ile ilgilenen kişiler Uludağ’ı her mevsim ziyaret etmektedir.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Üftade Camii

bursa'da gezilecek yerler: üftade camii
üftade camii

1579 yılında yapılan Üftade Camii, günümüze kadar aktif bir şekilde hizmet vermeye devam etmiştir. Caminin avlusunda camiyi yaptıran kişi olan Mehmet Muhittin’in türbesi bulunmakta olup, Abdülmecit üzerine Kâbe örtüsü örterek türbeyi onurlandırmıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Ulu Camii

bursa'da gezilecek yerler: üftade camii
bursa ulu camii

Bursa’nın en simge yapılarından biri olan ulu Camii, Yıldırım Beyazıt’ın Niğbolu Savaşı’nı kazanmasının ardından yaptırılmıştır. Aslında Yıldırım Beyazıt Niğbolu Zaferinden sonra sevincinden şehre 20 cami yapılmasını istemiş olsa da, çevresinde bulunan âlimler bu kadar caminin şehir için fazla olacağını söyleyince Yıldırım Beyazıt’ta 20 kubbeli Bursa Ulu Camii’ni yaptırmıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Tophane Saat Kulesi

bursa'da gezilecek yerler: tophane saat kulesi
tophane saat kulesi

Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılan saat kulesi, bir dönem Bursa belediyesi tarafından yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Tophane parkı içerisinde bulunan saat kulesinin hemen yanı başında ise, Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri bulunmaktadır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Bakacak Seyir Terası

bursa'da gezilecek yerler: bakacak seyir terası
bakacak seyir terası

Uludağ’ın zirvesine yakın bir konumda bulunan seyir terası, şehri yüksek bir noktadan seyretmenin keyfine varmak isteyenlerin ziyaret ettiği önemli noktalardan biridir.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Cumhuriyet Caddesi

bursa'da gezilecek yerler: cumhuriyet caddesi
cumhuriyet caddesi

Bursa’nın en hareketli caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi, Osmanlı döneminde açılmıştır. Cadde üzerinde 200’den fazla dükkân ve sosyal yaşam alanının bulunması nedeniyle, Bursa halkının fazlaca ilgi gösterdiği alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Kurşunlu Plajı

bursa'da gezilecek yerler: kurşunlu plajı
kurşunlu plajı

Gemlik ilçesinde bulunan kurşunlu plajı, Bursa’da denize girmek için en elverişli plajlardan biridir. İl merkezinden yaklaşık 40 kilometre mesafedeki plaj, 3 kilometre sahil uzunluğuna sahiptir.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Uluabat Kuş Cenneti

bursa'da gezilecek yerler: uluabat kuş cenneti
uluabat kuş cenneti

Bursa gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere meraklı kişilerin ziyaret ettiği Uluabat Kuş Cenneti, yaklaşık 150’den fazla kuş türünü ağırlamaktadır. Çevresi ormanlarla çevrili olan kuş cennetine, doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri yoğun ilgi göstermektedir.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Küreklidere Şelalesi

bursa'da gezilecek yerler: küreklidere şelalesi
küreklidere şelalesi

Şehrin önemli doğal güzellikleri arasındaki Küreklidere Şelalesi, 80 metre yükseklikten akan suyun verdiği huzurla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Şelalenin yakınlarında bulunan balık restoranlarında, birbirinden lezzetli balıkları tadabilir ve genel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Sansarak Kanyonu

bursa'da gezilecek yerler: sansarak kanyonu
sansarak kanyonu

İznik ilçesi sınırlarında bulunan kanyon, içerisinden akan dere ve birkaç şelale ile doğa ile iç içe olmak isteyenlere tüm cömertliğini sunmaktadır.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Bursa Hayvanat Bahçesi

bursa'da gezilecek yerler: bursa hayvanat bahçesi
bursa hayvanat bahçesi

İçerisinde 60’tan fazla hayvan türünün bulunduğu Bursa hayvanat bahçesinde, toplamda ise 500 hayvan yer almaktadır. Osmangazi’de yer alan Bursa hayvanat bahçesi, 1998 yılından beri hizmet vermektedir. Hayvanat bahçesi içerisinde zebralar, maymunlar, develer, leoparlar, aslanlar, kurtlar ve ayılar gibi birçok hayvan yer almaktadır.

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’nın meşhur yiyecekleri arasında, Türkiye’nin her yerinde ünlü olan İskender kebap ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda İnegöl köfte ve tahinli pide gibi şehre özel lezzetlerde, yine Bursa’da yenilebilecek şeyler arasındadır. Bunların dışında Kemalpaşa tatlısı ve kestane şekeri gibi yine şehre özgü damak tatlarını da unutmamak gerek.

Keşan’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu