AvrupaDestinasyonlarGezi Rehberi

Britanya’da Gezilecek Yerler

Britanya'da Gezilecek Yerler Ve Yapılacak Aktiviteler

Britanya turistlerin gezmek ve eğlenmek için ziyaret ettiği bölgelerin başında geliyor. Britanya’da Gezilecek Yerler ve yapılacak aktivitelerin çeşitliliği de bu bölgeyi daha çekici kılıyor. Gezi planlarınızda mutlaka bulunması gereken Britanya’da gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Genelde yağışlı ve puslu iklimi olan bu bölge mistik havasıyla sizi içine çekecek ve size ömür boyu hatırlayacağınız güzel anılar sunacak. Bu makalemizde Britanya anılarınızda mutlaka yer edinmesi gereken yerlere ve aktivitelere yer verdik. Siz de Britanya diğer adıyla Birleşik Krallığın büyülü atmosferinde kendinizi

 

britanya'da gezilecek yerler: london eye
alacakaranlıkta londra. county hall, westminster bridge, big ben london eye ve parlamento binaları.

kaybetmek istiyorsanız, gelin hep beraber başlayım.

1- Britanya’da Gezilecek Yerler: London Eye

Gezimize bilindik yollarla başlamakta fayda var. London Eye 135 metrelik yüksekliği sayesinde Avrupa’nın en uzun dönme dolabı. Yılda üç milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan London Eye size dünyada şimdiye kadar görebileceğiniz en güzel manzaralardan birini sunar. Thames Nehri’nin kıyısında kurulan olan bu dolap neredeyse bütün Londra’yı kuşbakışı görmenize olanak sağlıyor. Merkezde olmasından dolayı hemen hemen her türlü toplu taşımayla ulaşabileceğiniz London Eye’ı Britanya gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2- Britanya’da Gezilecek Yerler: Thames Nehri Turlarına Katılın

britanya'da gezilecek yerler: thames nehri
londra ve thames nehri, i̇ngiltere, birleşik krallık havadan cityscape görünümü

London Eye turunuz ile birlikte ayarlayabileceğiniz bir tur programıyla Londra’nın bütün büyüsünü içinizde hissedebilirsiniz. Mola yerlerinde inmeden tekneden bütün Londra’nın kıyılarını gezmek hem şehri farklı bir bakış açısıyla görmenizi sağlayacak hem de sizi mistik ve gizemli bir havayla sarıp sarmalayacaktır.

3- Britanya’da Gezilecek Yerler: Buckingham Sarayı’nı Mutlaka Görün

britanya'da gezilecek yerler: buckingham sarayı
londra, birleşik krallık – 13 mayıs 2018: victoria anıtı, heykeltıraş (sir) thomas brock tarafından tasarlanan ve yürütülen buckingham sarayı önünde 16 mayıs 1911’de açıldı

Britanya diğer adıyla Birleşik Krallık yöneticilerinin yönetim merkezi olan Buckingham Sarayı, harika sanat eserleri ve mimarisiyle herkesi büyüleyecek nitelikte. Buckingham Sarayı’nı ziyaret etmek için düzenlenen turlara katılabilir, sarayın şatafatları odalarından müzelerine kadar birçok turistik bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Fakat Buckingham ziyaretiniz bu kadarla sınırlı kalabileceğini sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bir zamanlar Saray’ın bir parçası olan Green Park’ta mutlaka bir yürüyüş yapmalı, ardından Buckingham Saray Bahçelerini ziyaret etmelisiniz. Ayrıca dönmeden mutlaka muhafızların nöbet değiştirmesini izlemelisiniz.

 4- Britanya’da Gezilecek Yerler: Edinburg Kalesi

britanya'da gezilecek yerler: edinburg kalesi
edinburgh, i̇ngiltere – 29 aralık 2019: edinburgh kalesi, edinburgh, i̇skoçya, birleşik krallık. edinburgh kalesi, edinburgh şehri içinde castle rock’ın tepesinde bulunan tarihi bir kaledir. i̇nşa edilen ilk binalar 12. yüzyıla kadar uzanır ve 1633 yılına kadar kraliyet ikametgahı olarak kullanılmıştır.

İskoçya’nın en ünlü kalelerinden olan Edinburgh kalesi, bir çıkıntının tepesinde yer alan adeta bir görsel şölen. İskoçya’ya tepeden bakmanıza olanak sağlayan bu kalede şehrin bütün güzelliklerini ayaklarınız altında hissedebilirsiniz. Dışarıdan oldukça trajik ve dramatik görünen Edinburgh kalesi mimarisiyle de sizi içine çekiyor. İçerisinde birçok müzeye ve önemli eserlere yer veren bu kaleyi siz de mutlaka ziyaret etmeli, büyüleyici atmosferini solumalısınız.

5- Britanya’da Gezilecek Yerler: Hyde Park

britanya'da gezilecek yerler: hyde park
londra’nın merkezinde bir yaz günü, hyde parkındaki serpantin teknelerdeki insanlarla meşgul. arka planda parlamento binası görülebilir.

Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Hyde Park şehrin içindeki yeşilliğiyle sizi büyüleyecek yerlerden biri. İster güneşlenerek ister spor yapar ister tatlı yürüyüşlere çıkarak keyfini çıkarabileceğiniz Hyde Park aslında dönemin krallarının avlanması için kullanılmıştır. Daha sonra halka açılan Hyde Park size şehrin içindeki doğayı hissettirerek adeta kendine hapsedecektir. Ayrıca yine parkın içindeki Hyde Park Corner’a giderek içinizde tuttuğunuz her şeyi söyleyebilirsiniz.

6- Stonehenge’yi Ziyaret Etmek

britanya'da gezilecek yerler: stonehenge
stonehenge üzerinde renkli gün batımı

İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde bulunan bu anıtlar, dünyada en çok bilinen taş yapılardan biri olma özelliğine sahip. Güneş saati, gözlemevi, anıt, bilinmeyen cisimlerin iniş yeri olma gibi yapılış amacına dair birçok iddia olsa da günümüzde mezar olarak inşa edildikleri biliniyor. Günümüzde de gizemli ve mistik havasını hala koruyan bu yapının nasıl inşa edildiği ise hala merak konusu. İnsanoğlu tarafından taşınması neredeyse imkânsız olan tonlarca ağırlıktaki taşların oluşturduğu bu görsel şöleni siz de görmek isterseniz mutlaka Stonehenge’yi ziyaret etmelisiniz.

7- Britanya’nın Sokak Lezzetleri

britanya'da gezilecek yerler: cambridge
harvard meydanı, cambridge’in merkezine yakın, massachusetts caddesi, brattle caddesi ve john f.kennedy caddesi’nin kesişme noktasında bulunan üçgen bir plazadır.

Bir bölgeyi sokak lezzetlerini keşfetmeden asla tam olarak anlayamazsınız. Bunun için Britanya’nın her bir bölgesindeki sokak lezzetlerini tatmalı, kendinizi o sokaklarda kaybetmelisiniz. Öncelikle sokak lezzetleri dedik mi aklımıza ilk olarak fast food tarzı ürünler gelir. Siz de Britanya sokaklarının en ünlü fast food işletmelerinden Patty Smith’s Burger’a mutlaka uğramalı ve lezzetinin tadını çıkarmalısınız. Edinburgh ziyaretiniz sırasında mutlaka Jones and Son ve Ninja Buns’a uğramalı, eşsiz hamburger lezzetinin tadına varmalısınız. Adıyla özdeşleşmiş Cambridge’te mutlaka Jalan Jalan yemelisiniz.

8- Britanya’da Gece Hayatı

britanya'da gezilecek yerler: britanya gece hayatı
londra ve thames nehri, i̇ngiltere, birleşik krallık havadan cityscape görünümü

Bir bölgeyi tam anlamıyla tanıyabilmek için hem gündüzünü hem gecesini görmek gerek derler. Siz de ziyaretinizin gündüzle kısıtlı tutmamalı her anının tadına varmalısınız. Hayatın capcanlı yansımaları olan gece hayatı için ilk tavsiyemiz İngilizler’in ünlü publarını mutlaka ziyaret etmeniz. Sabahın ilk saatlerinden geceye kadar neredeyse bütün pubların dolu olduğu İngiltere’de özel eşyalarınıza karşı daha dikkatli olmanızda da fayda var.

Fakat tatilinizi daha sakin geçirmek istiyorsanız sanatın ve şiirin şehri Londra’da size hitap edecek noktalar da var. Uzun süre açık olan tiyatrolarda hayatınızda izleyebileceğiniz en güzeli oyunları izleyebilirsiniz. Özellikle İngiliz tarihi ile ilgili eserleri Londra tiyatrolarında izlemek sizi büyülerken bir tarihe yakından tanık olmanın verdiği sarhoşluğu yaşayabilirsiniz.

Eğer bir mekâna bağlı kalmak istemiyorsanız Thames Nehri kıyılarında gecenin keyfini yakınlarınızla beraber çıkarabilir, güneşin doğuşuna da bu
büyüleyici atmosferde şahit olabilirsiniz.

Mısır’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu