AsyaDestinasyonlar

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

Zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olan Azerbaycan’da Gezilecek Yerler ise saymakla bitmez. Başkenti Bakü olan Azerbaycan cumhuriyeti 1918 yılında bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur. Azerbaycan Hazar denizi kıyısında bulunur ve ülkemize 2, 5 saatlik mesafededir.

Azerbaycan tıpkı Türkiye gibi insanlarıyla ve kültürleriyle bizden biri gibidir. Bu nedenle Azerbaycan gittiğinizde yabancılık çekmeyeceğiniz ülkeler arasında yerini alır. Türkiye ile Azerbaycan arasında vize problemi de yoktur. Sadece pasaportunuz ile dilediğiniz gibi ülkeye girip çıkabilirsiniz. Azerbaycan bize göre 1 saat ileriden gelir. Bu güzel devlette gezmek muhteşem keşiflerden biri olsa gerek. Azerbaycan’da Türkiye için meşhur bir söz vardır ‘ iki devlet, bir millet ‘. Bu söz Azerbaycan’la ne kadar yakın ilişki içerisinde olduğumuzu da kanıtlar. Azerbaycan’da güzel bir rota oluşturmak için Azerbaycan’da Gezilecek Yerler yazımızın tamda size göre olacağını düşünüyoruz.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler: Hazar Denizi

Bakü’nün hemen yanında bulunan bu deniz aslında bir Kafkas nehridir. Bakü’ye kıyısı olması nedeniyle ticaret bakımından oldukça önemli bir limana sahiptir. Aslında Hazar denizinin hiçbir deniz ve ya okyanusla bağlantısı yoktur. Ona deniz diye isimlendirilmesi doluluk oranının çok fazla olmasından ileri geliyor. 371 bin küp alanı kaplayan Hazar denizi çok büyük bir göldür.

azerbaycan'da gezilecek yerler : hazar denizi bakü
bakü’nün çok sayıda modern yüksek katlı bina ile havadan görünümü kıyı şeridi baku, azerbaycan’ın başkenti ve en büyük şehri olmasının yanı sıra hazar denizi’nin en büyük şehridir.

Hazar denizi Azerbaycan’la birlikte İran, Türkmenistan, Kazakistan ve Rusya’nın su ihtiyacını karşılıyor. Aynı zamanda bu ülkeler arasında önemli ticaret ağını sağlamasıyla da önemli bir görev üstleniyor. Ticari anlamda oldukça hareketli bir limana sahiptir.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler listesinin başında gelen Hazar denizi bilinenin aksine normal deniz renginde değildir. Aksine daha çok kahverengindedir. Bunun nedeni ise altında çok zengin petrol yatağının olmasıdır. Bu petrol sebebiyle suya renk kahverengi olarak yansır.

Hazar denizi boyunca yürüyüş yolu mevcuttur. Burada vakit geçirmek ve bu eşsiz manzarayı doya doya seyretmek için mükemmel bir yerdir. Gününüzün neredeyse tamamını bu kıyı çevresinde hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz.

 

azerbaycan'da gezilecek yerler : bakü
7 ocak 2020: halı müzesi, bakü’nün en yeni yerlerinden biri

 

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler: Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü gün geçtikçe mimarlar ve iş adamları tarafından daha da gelişme kaydetmiştir. Öyle ki burası âdeta bir Dubai şehrini anımsatır. Sıradışı mimarilere ev sahipliği yapar.

Azerbaycan zengin petrolleriyle kısa sürede gelişim göstermiştir. Bunu da savunma alanında yaptığı anlaşmalar ve yapılan ilginç gökdelenlerle anlamak mümkün. Kısa sürede şehri yeniden dizayn etmesi de ekonomik bakımından ne kadar çok kuvvetlendiğini gösterir.

azerbaycan'da gezilecek yerler - bakü
hazar denizi kıyısındaki bakü manzarası

Azerbaycan’ın Bakü’sünde en ilgi çeken yapılar alev gök delenleridir. Bunlar gibi sıradışı mimariler hâlâ da yapılmaya devam ediyor. Bu nedenle de Bakü Kafkasların Dubai’si olarak adlandırılıyor.

Alev ismi mimarinin alev biçiminde olması ve Bakü’ ye alevler şehri denilmesinden dolayı geliyor. 40 kat olan alev gökdelenlerinde alışveriş yerleri ve oteller bulunuyor. Bu gökdelenlere gece alev şeklinde ışıklandırma veriliyor. Buda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye yetiyor.

Azerbaycan Gezilecek Yerler: Şirvan Şahlar Sarayı

Şirvan Şahlar 9 ile 15. Yüzyıllar arasında Azerbaycan’da hüküm sürer. Bu nedenle burada en köklü medeniyetin temelini oluşturmuşlardır. Şirvan Şahlar deniz ticareti sebebiyle kalesini Hazar denizinin yanına yani Bakü’ye taşımıştır. Bu sebeple burada muhteşem bir saray bulunur. Bu vesileyle Selçuklu döneminde yeni ve farklı bir medeniyetin ışıkları yanar.

15. Yüzyılın temsilcisi olan bu saray aynı zamanda UNESCO tarafından dünya mirası listesinde de yerini alır. Saray aynı zamanda bir müze olarakta kullanılır. Bu nedenle içerisinde Azerbaycan’ın geçmiş tarihinde kullanılan kılıç gibi aletler de yerini alır. Taç giyme salonunda yine eskiden kullanılan halılar, taçlar ve enstrümanlar bulunur.

Azerbaycan dokumacılıkta ve sanatta da köklü bir tarihe sahiptir. Bu nedenle bu müzede halı dokuma ve eski takılarda sergilenir. Bu müzelerden geçerken sanatının önemini bir kez daha anlıyoruz.

Türk Şehitliği

1918 yılında Ermeniler Azerbaycanlı Türklere saldırıyorlardı. Öyle ki erkekler katledilirken, kadınların namuslarıyla oynuyorlardı. Bu dönemde de Türkiye sessiz kalmamış ve binlerce asker buraya gelerek çatışmaya katılmıştır. 1100’ den fazla olan Mehmetçik bu topraklarda şehit düştü. Aslına bakıldığında bu şehitlik Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşliği de pekiştiren bir yapıttır. Azerbaycan 70 yıl Sovyetler birliği altındaydı ancak Ermenilerin bu tacizlerine karşı sessiz kalması sebebiyle Azerbaycan bağımsızlığını istemiş ve Türkiye’nin de yardımıyla bağımsızlığını ilan etmiştir.

Her bir Azeri Ninesinin, dedesinin o döneme ait anisi vardır. Bunlardan bir ise şöyledir. Bir köyde savaş çıkmıştır. Baba olan kişi karisini ve kızlarını ocaklığın içine kitler. Ve ‘ eğer benden başkası bu kilidi açarsa yakın kendinizi ‘ der. Aradan günler geçer ve o kilit evin babası tarafından açılır. Baba ‘ bizi Türkler kurtardı ‘ der.

azerbaycan'da gezilecek yerler : azerbaycan şehitlik
bakü, azerbaycan 10 ağustos 2019 bakü’de 20 ocak 1990 trajedisi dağlık parkta şehitler sokağı

 

Kız Kalesi

12. Yüzyılda yapılan bu yapı daha çok liman gözetleme kalesi olarak kullanılmıştır. Duvarlarında küçük taşlar kullanılan bu yapının mimari Mesut bin Davud’ dur. Yalnız yine de rivayetlere göre kimi tarihçiler Sasaniler döneminde yapılmıştır der. Kimi tarihçiler ise Şirvan Şahlar zamanında yani Selçuklu dönemine aittir demişlerdir. Azerbaycan’da Gezilecek Yerler sıralamasında liste başı olan kalede Şirvan Şahlar Sarayına giden gizli geçitler olduğu da söylenir. Kale dairesel bir şekilde yapılmış olup, sekiz katlıdır.

Britanya’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

Bir Yorum

  1. Azerbeycan güzel bir ülke insanı candan gidenlern dikkat etmesi gereken birşey taksi ücretlerini bizlerede fazla söylüyorlar özellikle bakü ile oteller arasına 25 manat diyorlar ortalama 5 ile 8 manat arasından fazlasını vermeyin ayrıca şekerleri çok güzel nargileleri de güzel doğası güzel insanları güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu