İç AnadoluTürkiye

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin yönetildiği başkent olmasıyla, biriktirdiği büyük tarihiyle ve neredeyse herkesi mutlaka bir noktada ilgilendirdiği için, Ankara’da gezilecek yerler listemiz, ayrıntılı bir yazı olarak karşınıza çıkacak. Hazırlarken, başkent için önemli hiçbir detayı atlamamaya çalıştık.

Ülkemizin her yeri o kadar güzel ki, kendi şehirlerinde ikamet edenler dahi, detaylı araştırmalar yaptığında, aslında bilmedikleri birçok önemli bilgi ve bölge olduğunu fark ediyor. Evet, her ne kadar klasik bir cümle gibi dursa da “Ülkemizin her yeri çok güzel” sözü, tam olarak gerçeği yansıtıyor. Eminiz, bu cümlenin ne kadar doğru olduğunu, burada bir kez daha anlayacaksınız.

Ankara için söylenen bazı sözlerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söylemeliyiz. Büyük ihtimal sizin de şöyle sözler aklınızdan geçmiştir; “Ankara; memur, öğrenci kenti”, “Ankara’da protokol çok, resmiyet fazla, bu yüzden stresli şehir.”, “Denizi yok, doğası yok”. Bu yazıdan sonra bu sözleri, sadece Ankara’yı iyi tanımayanların söylediğini göreceksiniz. Ankara’nın güzel yerleri gerçekten çok fazla.

Tamam; denizi yok ama, pırıl pırıl göllerinin, akarsularının seslerini duyduğunuzda, yemyeşil ormanlarının güzelliğini gördüğünüzde, Ankara’ya artık başka gözlerle bakacaksınız. Hatta sizi heyecanlandıracak küçük bir şey söyleyelim de bu konuda ne kadar ciddi olduğumuzu anlayın. Örneğin, Ankara’da bazı ormanlarda mangalınızı yakmış keyif yaparken veya bir doğa yürüyüşü halindeyken, doğal yaşam bölgesinde yaşayan bir ayı veya vahşi bir kurt bile görmeniz mümkün. Evet, emin olun bu bilgiyi Ankara’da bile herkes bilmiyor. Hatta Ankara’da ağaçların ortasında çok güzel bir şelale olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımızda Ankara’yı çok geniş çaplı ele alacağız. Bunun için Ankara’da gezilecek yerler listemizi temel olarak 2 kısma ayırdık. Birinci kısımda, şehir merkezini ve merkeze çok uzak sayılmayan yerleri anlattık. Yani birinci kısım Ankara’nın en meşhur, tarihi ve turistik bölgelerini içeriyor. 2 kısımda ise Ankara’nın merkeze en uzak olan yerlerinden bahsettik. Aramızda Ankaralılar varsa, onlar 2. bölümü daha çok seveceklerdir. Çünkü bu kısımdaki bölgeler stresli iş yaşamından uzaklaşıp, temiz hava ile ferahlamak isteyenler için, akarsuları, yeşillikleri ve ormanları içeriyor.

Ankara’nın çevresindeki göllere, yeşilliklere, kısaca doğayla baş başa kalabileceğiniz yerlerden birçoğuna, her fırsat bulduğunuzda gitmek isteyeceğinize emin olabilirsiniz. Abartı gibi durmasın, bunu yürekten söylüyoruz. Bizim sürekli gittiğimiz ve her defasında “Burası da mı Ankara?”, “Burası hiç Ankara gibi değil” diye arkadaş arasında şakalaştığımız yerler var.

O halde başkentin önemli olan bazı bilgileriyle açılışımızı yapıyor ve sonrasında hemen Ankara’nın en güzel yerleri hakkında detaylara geçiyoruz.

 • Ankara, başkent ilan edildiği 13 Ekim 1923 tarihinden sonra hızlı şekilde gelişmiştir,
 • 5,5 milyondan fazla nüfusu ile İstanbul’dan sonra en kalabalık 2. şehirdir,
 • Tarım ve hayvancılık uzun zamandır yapılsa da giderek azalmaktadır. Ekonomisi, sanayi ve ticarete dayalıdır,
 • Tarihi açıdan da çok değerli olan Ankara’da; Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi birçok medeniyet yaşamıştır,
 • Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi Polatlı yakınlarında, Yıldırım Bayezid ile Timur arasındaki Ankara Muharebesi Çubuk yakınlarında yapılmıştır.
İçerik Hakkında gizle

Ankara’ya Ne Zaman Gidilir, Nerede Kalınır

Burada karasal iklim etkili olduğu için kış aylarında oldukça sert soğuklarla karşılaşırsınız. Soğuklarla karşılaşmamak için Nisan- Eylül arasındaki ayları seçmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Ankara’da gezilecek yerler listesi yaparken, konaklama bölgenizi listenize göre seçmeniz çok önemli. Örneğin şehir içi rotanız fazla ise, merkezi bir nokta seçmeniz en iyisi diyebiliriz. Çünkü bu noktalardan hem şehir içi olduğu gibi hem de Ankara’nın çevre ilçelerine çok daha kolay ulaşım imkanlarına sahip olursunuz. Çankaya, Kızılay, Tunalı Hilmi Caddesi ve Ulus bölgeleri, şehrin en merkezi noktaları olarak sayabileceğimiz yerlerin başında geliyor. Konaklama açısından lüks ve uygun fiyatlı olarak birçok seçenek bulunduğundan bu konuda hiç de zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.

Ankara’da Ne Yenir- Yöresel Lezzetler

Yeme- içme konusunda da Ankara’da öne çıkan birçok lezzet var. Özellikle gittiğiniz bölgelere özgü lezzetlerin aklınızdan çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Sadece en ünlü yiyecekleri buraya bırakıyoruz. Bu yüzden yazdıklarımızdan en az ikisini denemeden Ankara’dan ayrılmayın.

  • Yaprak Döner

Tabi ki Ankara’nın en ünlü yemeklerinden biri yaprak döner. Ankara gezi listesi yaparken, yemek duraklarınıza, meşhur yaprak dönerini tadabileceğiniz bir yer eklemek hiç de fena bir fikir değil. Bu işi gerçekten çok güzel yapan yerler fazlasıyla var. Döner, aslında genel olarak çok sevilen bir yiyecek olsa da Ankara yaprak dönerini farklı yapan, pişirilme şekli ve malzemesidir. Ankara’da bu farkı tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

  • Ankara Tava

Et ve pilav ile yapılan bir yemek olan Ankara Tava da çok meşhurdur. Bazı yerlerde pilav pirinçten, bazı yerlerde şehriyeden yapılır. Bu konuda Ankaralılar ikiye bölünmüş olsa da siz en iyisi, hangisini severseniz ondan yaptırıp yiyin.

  • Beypazarı Güveci ve Beypazarı Kurusu

Hem yemekleriyle hem kendine has diğer özellikleri ile Beypazarı’nın, Ankara gezi rehberi için ayrı bir önemi olduğu kesin.

Tarihi, 500 yıl gibi çok eskilere dayanan güveç yemeğinin özellikleri de şaşırtıcı. Gerçek bir güveç için kullanılan et, özel olarak seçilmeli. Yem ile beslenen değil, doğada kendi kendine yem bulan hayvanların eti kullanılmalı. Ayrıca odun ateşinde ve taş fırında 5 saat pişirilmeli.

Beypazarı kurusu ise, kıtır kıtır bir yiyecektir. Hamur çok sert bir hale gelene kadar pişirilir ve içinde bol tereyağı bulunur. Üzerine peynir koyup ya da nutellaya batırarak yiyenler vardır.

Ayrıca ek olarak Beypazarı’nda bir baklavadan söz etmek istiyoruz. Burada 80 kat olarak yapılan bir baklava vardır ki, bildiğiniz pastane baklavalarına hiç benzemez. Bu lezzeti de mutlaka tavsiye ediyoruz. Bu lezzeti tattıktan sonra klasik baklavaları kolay kolay tercih etmeyenler bile var.

 • Ankara Simidi

İzmirliler her ne kadar gevrek dese de burada bu ismi neredeyse hiç duyamazsınız. Özelliği ise gerçek pekmezle yapılmalıdır ve çıtır çıtır olmalıdır.

Yeme- içme adına son olarak şunu söyleyelim. Ankara’da gezilecek köyler ve böyle küçük yerleşim yerleri, sadece güzellikleriyle ve şirinlikleriyle ön plana çıkmıyor. Böyle bölgelerde yöre halklarının kendi evlerinde, elleriyle yaptıkları yiyecekler var. Bilirsiniz, ev yapımı ürünlerin tadı ayrı olur. Yolunuz düşerse, bu ürünlerden de denemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Ankara’da Gezilecek Yerler 1. Bölüm- Ankara Şehir Merkezi

Ankara Kalesi

ankara'da gezilecek yerler: ankara kalesi
ankara’da gezilecek yerler: ankara kalesi

Şehrin simgelerinden olan bu kalenin, ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber, Persler ya da Hititler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Ankara’da bulunan birçok medeniyete şahit olmuş bu tarihi kale, Altındağ ilçesinde, Ankara’nın en yüksek tepesinde konumlanmıştır.

Kale için önemli birkaç tarihi bilgi şu şekilde;

 • Romalılar Galatya’yı işgal ettikten sonra Roma İmparatoru Caracalla, kalenin surlarını onarma işlerini yaptırdı,
 • Bizans döneminde, İmparator II. Justiniaos, dış kaleyi yaptırmıştır,
 • Selçuklular döneminde, önceki savaşlardan dolayı hasar gören Ankara Kalesi, I. Alâeddin Keykubat tarafından tekrar onartılmıştır.
 • Osmanlı döneminde, Kavalalı İbrahim Paşa tarafından kalenin dış duvarları genişletilmiştir.

Burası Ankara’da görebileceğiniz en eski yapılardandır. Ankara’da tarihi yerler arasında en önemlilerinden diyebiliriz. Ayrıca kaleyi gezerken antikacılar, hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafelere rastlayacaksınız. Ankara Kalesi, yüksek bir konumda bulunduğundan, o kadar tepe tırmandıktan sonra buralarda molalar verin. Ankara’yı tepelerden izleyerek bir şeyler yiyip için. Burada sokaklar buram buram tarih kokuyor. Burada yaşayacağınız tarihi havayı, Ankara’da başka yerde görmeniz çok zor. Tarihte birçok savaş görmüş, birçok farklı medeniyetin izlerinin bulunduğu bu kaleyi mutlaka ziyaret edin.

Hacı Bayram Camii

ankara'da gezilecek yerler: hacı bayram camii
hacı bayram camii

“Oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et.”

“Karşısındaki insanın iyi olmasını isteyen, önce kendisi iyi olmalıdır”

Osmanlı padişahı II. Murad’ın kendisi ve talebeleri için, ilim ile meşgul olmaları adına ferman yazdığı, ülkemizin en önemli İslam büyüklerinden Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin türbesi, burada bulunmaktadır. Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ne büyük saygı duyulur ve kendisi çok sevilir. Ayrıca Altındağ Solfasol’da doğduğu ev ve Hasköy Dörtyol kavşağında annesinin türbeleri de bulunmaktadır. 1429 yılında inşa edilen türbe, kalem ve çini süslemeleri ile zengin bir yapıdadır. Camii içerisindeki ahşaplarda Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait nakışlar bulunur. Mimari yapısı ile 17. ve 18. yüzyıl camilerinin karakterlerini taşır. En son Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından orijinaline uygun olarak restore edilen camide, toplamda 6 bin kişi ibadet yapabilmektedir.

Yazımızın başlarındayken şunu da ifade edelim, hazırladığımız Ankara seyahat rehberi, İslami ziyaretler yapmak isteyenler için de böyle çok güzel bilgiler içermektedir.

Augustus Tapınağı

ankara'da gezilecek yerler: augustus tapınağı
augustus tapınağı

Hacı Bayram Camii’nin çok yakınında olan bu yapı, MÖ 20 yıllarında inşa edilmiştir. Tahminlere göre Roma İmparatoru Augustus adına yaptırılmıştır. Önceki medeniyetlerin inandığı Frig tanrıları adına yaptırıldığı da düşünülmektedir. İçerisinde İmparator Augustus’un vasiyet metni ve hayatta iken yaptığı işleri anlatan yazıtlar gibi önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Bölge deprem gibi birçok yıkıcı doğal olaylar yüzünden çok fazla zarar görmüş ve bunun daha da fazla olmaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, destekte bulunan birçok kurumla beraber imar planı hazırlamıştır.

Bu özellikleri ile hem Roma hem Ankara hem de dünya tarihi açısından önemli bir konumdadır.

Hamamönü

ankara'da gezilecek yerler: hamamönü
hamamönü

Ankara’nın güzel yerleri saymakla bitmiyor. Tarihi semtlerden olan Hamamönü ile devam ediyoruz. Buraya geldiğinizde, kendinizi eski Osmanlıya veya Cumhuriyetin ilk yıllarına gelmiş bir zaman yolcusu gibi hissediyorsunuz. Burada evlerden camilere kadar tüm yapılar, 17., 18. ve 19. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyor. Hamamönü, adını ise, Karacabey’in yaptırmış olduğu Çifte Hamam’dan alır. Karacabey, Türk boyu olan Oğuzların, Bayındır boyu beylerindendir.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Tarihi Karacabey Hamamı ve Muhsin Yazıcıoğlu kabri de buradadır. Buraları da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca burada çok güzel kahvaltı yapabileceğiniz kahve içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz yerler de fazlasıyla mevcut. Gezinizde biraz mola verip, en azından bir kahve içmeden ayrılmayın deriz.

Kızılay Meydanı

ankara'da gezilecek yerler: kızılay meydanı
kızılay meydanı

Ankara’da görülecek yerler arasında en ünlü meydanları burada yazdık. Bunlardan en meşhuru Kızılay Meydanı’dır. Her ne kadar Ankara’nın diğer meydanları da çok popüler olsa bile, burası kadar değildir. Ankara’da günlük yaşamın merkezi, geceleri bile en aktif bölgesi Kızılay’dır.

Ankara’da şehir hayatını gözlemlemek, en popüler alışveriş merkezlerini, en bilinen sokaklarını, kafelerini, caddelerini görmek isterseniz, Kızılay’ın merkezinde, sokaklarında mutlaka vakit geçirin. Yürüyüşler yapın, bazı mekanlara oturup sevdiğiniz bir şeyler yiyip için. Ayrıca burada bulunan ve en özel noktalardan olan Güvenpark’ta kısa da olsa mola verip gözlem yapın.

Tunalı Hilmi Caddesi

ankara'da gezilecek yerler: tunalı hilmi caddesi
tunalı hilmi caddesi

Kızılay’ın üst tarafında bulunan bu cadde, girişindeki Kuğulu Park, çeşitli markaların mağazaları, yeme-içme mekanları ile hem Ankaralıların hem de şehir dışı ziyaretçilerin en gözde bölgelerindendir. Lüks ve pahalı yerleri de ziyaret etme niyetiniz varsa Tunalı Hilmi Caddesi’ni, Ankara’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Cadde, ismini eski bir milletvekili olan Tunalı Hilmi’den almıştır. Caddenin başında bulunan Kuğulu Park ise, çınar, kavak, leylak ve alıç gibi bitki türlerini ve rengarenk mevsimlik çiçekleri de içinde barındıran bir sit alanıdır. Tarihi ve canlı çeşitliliği nedeniyle Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altındadır.

Bölgeyi gezdikten sonra Kuğulu Park’ta küçük havuzda süzüle süzüle gezen kuğuları izleyerek keyifle oturmayı da ihmal etmeyin.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: ulucanlar cezaevi müzesi
ulucanlar cezaevi müzesi

Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş, Yılmaz Güney, Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu ve Necip Fazıl Kısakürek gibi birçok ünlü ismin hapis yattığı bu cezaevi 2009-2010 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarından sonra ziyarete açılmıştır.

Ulucanlar Cezaevi 81 yıl açık kalmış, 18 idama şahitlik etmiştir.

İçeride mahkumların balmumundan yapılmış heykellerini, günlük kullandıkları aletleri ve bazı belgeleri görebilirsiniz. Ayrıca içindeki karanlık hücreleri, en dikkat çekici bölümlerdendir. Özel seslendirme ve ışıklarla canlandırılan bölümde, işkence edilen mahkumların çığlıkları, gardiyanların bağırmaları ile çok farklı duygular içine giriyorsunuz. Baştan söyleyelim, eğer hassas bir insansanız müzeyi gezdikten sonra kendinize gelmeniz biraz uzun sürebilir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi- I. TBMM

ankara'da gezilecek yerler: kurtuluş savaşı müzesi 1ci tbmm
kurtuluş savaşı müzesi 1ci tbmm

Ankara’da gezilecek tarihi yerler ayrı bir önem taşıyor. Çünkü sadece Ankara için değil, Türkiye için de çok önemli olan bilgileri, belgeleri tam yerinde görebiliyorsunuz. Bu yerlerin en önemlilerinden birisi de 1. Meclistir. Çünkü burada Cumhuriyetin ilk yıllarına dair belgeleri görebilir, Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis edilen odaya bakabilir ve ülke adına önemli toplantıların yapıldığı odaları gezebilirsiniz.

Cumhuriyet Müzesi II. TBMM

ankara'da gezilecek yerler: cumhuriyet müzesi 2ci tbmm
cumhuriyet müzesi 2ci tbmm

Zamanla I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası yetersiz kalmış, bazı değişiklikler ve eklemeler ile 18 Ekim 1924 tarihinde II. TBMM olarak hizmete açılmıştır. I. Meclise 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu mecliste, ilk 3 cumhurbaşkanına ait kişisel eşyalar, o dönemde alınan kanunlar, kendilerine ait sözler ve ülkemiz açısından çok önemli diğer eserler sergilenmektedir.

Eymir Gölü

ankara'da gezilecek yerler: eymir gölü
eymir gölü

Bu göl Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alır. ODTÜ spor kulübünün Kürek ve Yelken takımları burada çalışmalar yapar. Bu özellikleriyle ODTÜ ile özdeşleşen bir yerdir. 1930’larda gölün çevresinde hiç yeşillik bulunmadığı için çalışmalar başlatılmış, 1960’lı yıllarda özel çabalarla ağaçlandırma ve yeşillendirme yapılmış ve böylece daha yeşil bir hale gelmesi sağlanmıştır.

Gölü besleyen asıl kaynak yakınlarındaki Mogan Gölü’dür. Burada gölün harika manzarası, bitki ve canlı çeşitliliğin sunduğu güzellikler ile çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Eğer Barış Çeşmesine de uğrarsanız, su sesinin insana verdiği huzuru doya doya çıkarabilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

ankara'da gezilecek yerler: elmadağ kayak merkezi
elmadağ kayak merkezi

Hep yaz tatili sevenler için yazacak değiliz tabi ki. Ankara’da gezilecek yerler listesi için kış tatili adına harika bir yer eklemezsek olmazdı.

 • Ocak-mart ayları burada kayak sezonudur. Bu dönemde kar kalınlığı 60 cm’ye kadar ulaşabilir.
 • Burada kayakçıları çekmek için kullanılan teleskilerden biri 548 metre uzunluğundadır,
 • Toplam pist uzunluğu 700 metredir ve pistlerde ağaç yoktur.

Burada eğim fazla olmadığından, yeni başlayan kayak meraklıları için de oldukça uygundur. Kızakla veya snowboard ile de kayak yapabileceğiniz gibi at üstünde gezilere katılarak karların üzerinde çok keyifli turlar yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, burada müthiş kış manzaraları yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bu bölge yazın da doğa yürüyüşleri için çok uygun bir alan olduğundan, sıcak günlerde de ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak kayak merkezi için şu uyarıyı yapalım. Buraya her ne kadar Elmadağ Kayak Merkezi denilse de buranın Elmadağ ile alakası yok. Evet, bunu Ankara’da yaşayan biri olarak söylüyorum. Ciddi ciddi yok. İki bölge arasında 40 km gibi bir fark bulunuyor. İlçe olan Elmadağ, Kırıkkale- Samsun yolu üzerindedir. Kayak merkezi olan Elmadağ ise, şehir merkezinin güneyinde kalıyor. Ulaşım sağlarken, eğer navigasyon kullanırsanız, bunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Sonra navigasyona sadece Elmadağ yazıp yanlış gitmeyin.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: anadolu medeniyetleri müzesi
anadolu medeniyetleri müzesi

Ankara’nın gezilecek tarihi yerleri arasında çok önemli bir noktada bu müze, tarih ve arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Böylesine önemli olmasının sebebi ise, Osmanlı mimarisi iki tarihi yapının arasında olmasıdır. Ayrıca 1997 yılında “Avrupa Yılın Müzesi” ödülünü almıştır. Koleksiyonları ile de dünyanın sayılı müzeleri arasındadır.

Yabancı turistlerin de büyük ilgi gösterdiği bu müzede eserler, Paleolitik çağdan itibaren kronolojik bir sıra ile sergilenmektedir.

Müze, Osmanlı mimarisi olan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han yapılarının arasında yer alır.

Burada görülmesi gereken o kadar değerli eserler var ki hangilerini seçip yazacağımızı şaşırıyoruz. En önemlilerinden birkaç tanesini buraya yazıyoruz. Diğer eserleri de yerinde görmeniz daha iyi bir deneyim olacaktır.

 • M.Ö 6200 yıllarında yapılan, Çatalhöyük kent planını gösteren harita, dünyada bilinen en eski haritadır,
 • Mısır Kraliçesinin Hitit Kralına yazdığı mektup,
 • MÖ 3000 yıllarına ait emziren kadın heykelciği,
 • Helenistik döneme ait medusa başlı kolye,
 • Üzerinde bir savaşçı rölyefi bulunan Kral kapısı ve daha birçok orijinal eseri burada gözlemleyebilirsiniz.

Atakule

ankara'da gezilecek yerler: atakule
atakule

Atakule’nin ismini duymayan herhalde kalmamıştır. Çünkü Ankara deyince ilk akla gelen yerlerdendir. Ankara’da böylesine sembol olmuş bir yeri ziyaret etmeden kimsenin ayrılmak isteyeceğini düşünmüyoruz. O yüzden sizde Ankara gezi rehberi hazırlarken Atakule’yi atlamayın.

Çankaya’da bulunan Atakule;

 • 1989’da dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılmıştır,
 • Altındaki alışveriş merkezi Ankara’da ilk Türkiye’de ikincidir,
 • Üst katında döner platformlu bir lokantaya sahiptir.

Atakule; nikah, düğün, seminer gibi etkinlikler, çocuk oyun alanları ve alışveriş için kullanılmaktadır. İçindeki alışveriş merkezini gezebilir, sinemasına gidebilir, üst katlara çıkarak Ankara’yı tepeden gözlemleyebilirsiniz.

Atakule’nin hemen dibindeki botanik parkı da oldukça ünlüdür. Hazır gelmişken bu parkta şöyle bir tur atın deriz.

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: tabiat tarihi müzesi
tabiat tarihi müzesi

Bu müze özellikle çocukların ve dinozorlara ilgi duyanların bayılacağı cinsten. 1968 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmete açılmıştır. 3 katlı ve 5 bölümden oluşan müze 4000 m2 alan üzerine kuruludur. Ankara’da gezilecek yerler listemizde en sevdiğimiz müzelerden biri burasıdır. İçerisindeki eserlerden kısaca bahsetmek gerekirse; üst katta, Ay’dan getirilen bir ay taşı, Sivas tarafına düşen göktaşları ve Türkiye’de bulunan mermer örnekleri gibi ilgi çekici eserler vardır.

Giriş katında ise tamamıyla fosil materyaller göreceksiniz. Etobur bir dinozorun fosil iskeleti benim favorim. Bunun yanında bir Maraş filine ait olan iskelet gibi fosilleri inceleyebilirsiniz. En alt katta ise soyu tükenen bitki ve hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Gençlik Parkı

ankara'da gezilecek yerler: gençlik parkı
gençlik parkı

Ankara’da neredeyse herkesin mutlaka yolunun geçtiği Gençlik Parkı’nın, Ankara için yeri çok farklıdır. Bunun sebebi ise her ne kadar Ankara’da çok güzel parklar olsa da hiçbiri Gençlik Parkı kadar hatıra biriktirememiştir. Bir dönem, bakımsızlık nedeniyle pek de uğrak olmayan bir park olarak zorlu dönemler geçirmiş, fakat 2007’de yapılan restore çalışmaları ile Ankara’nın en güzel yerleri arasında yerini almıştır.

Bu park öyle bir yer ki yıllardır müdavimleri olanlar vardır. Aileler küçük çocuklarını burada bulunan lunaparka getirir. Buradaki çılgın oyuncaklara doyasıya binilir. Sonra parkın içinde biraz gezilir. Mısırcılardan patlamış mısırlar, şekercilerden pamuk şekerler, lolipoplar, kâğıt helvalar alınır, havuz kenarlarına veya yeşilliklere oturularak alınan yiyecekler yenilir. Sonra eve dönülür.

Buraya gelirseniz lunaparktaki oyuncaklardan en az birine binip, bir çocuk gibi eğlenmeden dönmeyin.

Harikalar Diyarı

ankara'da gezilecek yerler : harikalar diyarı
harikalar diyarı

Sincan’da bulunan bu park, masal dünyasından çıkıp gelmiş gibi görünen figürleri ile çok güzel duygular yaşatıyor. Toplamda 1 milyon 300 bin metrekare üzerine kurulmuştur ve Avrupa’nın en büyük parklarından biridir. İçinde amfi tiyatro, Gençlik Merkezi, Masal Adası gibi birçok yer bulunur. Ayrıca halı sahalar, basketbol sahaları, mini golf sahaları, go kart ve kaykay alanları ile çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 40 bine yakın ağaç ve bitki türünü barındıran bu parkta yapılacak o kadar çok şey var ki, sadece yürüyüş için bile çok güzel bir yer. Ankara’da gezilecek parklar arasında en güzellerinden biridir.

Devlerle, cücelerle, Keloğlan ile fotoğraf çekinebilir, tren turları ile veya yunuslara binerek gezebilirsiniz. Ayrıca lunaparktaki oyuncaklara da binebilirsiniz.

Kısaca çocuklarınızı unutamayacakları bir yere getirip, sabahtan akşama kadar gezdirip eğlendirebilir ya da onlarla beraber çocuk olup hep beraber her şeyi unutabilirsiniz.

Hava Kuvvetleri Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: hava kuvvetleri müzesi
hava kuvvetleri müzesi

Gökyüzünün aşıkları, aramızda mısınız? Sizin hayran kalacağınız bir yeri de listemize dahil ediyoruz. Burası 18 Eylül 1998’de Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in katılımıyla açılmıştır. Askeri havacılık müzesidir. Toplamda 62 bin metrekareden fazla bir alana sahiptir. Burada MİG-17, MIG-21MF, F-5 ve T-33 gibi çeşitli ülkelerden gelen uçakları yakından görebilirsiniz. Ayrıca dünya havacılık tarihi için önemli belgeleri inceleyebilirsiniz. Örneğin burada Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemelerini anlatan canlandırmalar bile yapılmaktadır.

Dikmen Vadisi

ankara'da gezilecek yerler: dikmen vadisi
dikmen vadisi

Önceden burası çarpık kentleşme ve bakımsızlık gibi nedenlerle hayli kötü bir durumdaydı. Sonradan yapılan çalışmalar ile çok güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Şu anda Türkiye’nin en güzel kentsel parklarından biridir. Bu özellikleri ile Ankara’da gezilecek yerler arasında yerini çoktan almıştır. 3 Etaptan oluşan Dikmen Vadisi, yürüyüş yolları, oturma alanları, seyredebileceğiniz doğası ile içinizi huzur dolduracak. Çeşitli bitkilerle süslenen etrafı, rengarenk çiçekleri vadiye ayrı bir güzel hava katıyor. Merkezinde bir gölet de bulunduruyor. Özellikle yaz aylarında vadinin tepeden izlenebildiği bölgelere gidip, muhteşem manzarasını seyretmelisiniz.

Mogan Gölü

ankara'da gezilecek yerler: mogan gölü
mogan gölü

Burası şehrin kalabalık atmosferinden uzaklaşmak isteyen Ankaralıların en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Göl, bazı mevsimlerde çok fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Gölün içinde de çeşitli balık türleri yaşamaktadır. Buradaki piknik alanları, koşuyolu, spor merkezi, binicilik merkezi, tenis, golf gibi alanlar sayesinde çok çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

İsminin hikayesi ise en ilginç özelliklerinden. “Mogan” kelimesinin bir kökeni bulunmuyor. Tam olarak neden Mogan ismi verildiği de bilinmiyor. Fakat şöyle bir olay anlatılmaktadır. Olay gerçek mi bilinmez ama biz yine de bu güzel hikâyeyi kısaca anlatma gereği duyuyoruz.

Eski zamanlarda, bu gölün çevresinde yaşayan Monza ve Ganey isimli iki kişi, birbirine fena halde âşık olmuş. Fakat her nedense aileleri bu birlikteliğe şiddetle karşı çıkmışlar. Gençler de bu olay yüzünden çok üzülürler ve ümitlerini kaybederler. Sonra üzüntülerinden dolayı ikisi de gölün farklı yakalarına giderek, göz pınarları kuruyuncaya kadar, gece gündüz ağlarlar. İşte bu aşıkların gözyaşları zamanla birikir ve göl oluşturur. Halk da bu olayı öğrenir ve göle, Monza ve Ganey’in baş harfleri olan “Mogan” ismini verir.

Ya, işte hikâye bu. Masal gibi değil mi? Kim bilir? Belki de doğrudur.

Anıtkabir

ankara'da gezilecek yerler: anıtkabir
anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler arasında en çok bilinenlerden biri de Anıtkabir’dir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir, hem manevi değeriyle hem de içindeki müzesi ile büyük öneme sahiptir.

Hakkındaki bilgiler ise şöyle;

 • İnşası 1953 yılında tamamlanmıştır.
 • Anıtkabir iki ana bölümden oluşur,
 • Anıt mezar binasında sembolik bir lahit yer alır, asıl mezar ise bu yapının tam altında mezar odası adı verilen bölümdedir.

Ayrıca burada; Atatürk mozolesinin bulunduğu, Şeref Salonu’nun altındaki alanda, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi yer alır. Burada Atatürk’ün şahsi eşyaları ve köpeği Fox’un dondurulan bedenini görebilirsiniz. En etkileyici kısımlardan biri de Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan bazı olayların canlandırıldığı bölümdür. Burada maketlerle üç boyutlu bir savaş alanı tasarlanmış, at nallarının çıkardığı sesler, top sesleri, gemi düdükleri ve “Allah Allah” sesleri eklenerek inanılmaz bir atmosfer oluşturulmuştur. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Etnografya Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: etnografya müzesi
etnografya müzesi

Ankara’nın tarihi bölgeleri olan Ulus ve Sıhhıye arasında bulunur. Müze kurulmadan önce burada, Kurtuluş Savaşı zamanlarında Cuma namazları kılınıyordu. Bu sebeple buradaki tepeye Namazgâh Tepesi denir.

Önceden Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmış, sonra Resim ve Heykel Müzesi olarak değiştirilmiştir. Şu anda Selçuklu devrinden zamanımıza kadar gelen Türk sanatının örnekleri sergilenmektedir. Ayrıca Anıtkabir’in inşası tamamlanana kadar Atatürk’ün naaşı burada bekletilmiştir.

Sergilenen eserlerden bazıları şöyledir;

 • Anadolu’da çeşitli yörelere ait halk giysileri, oyalar, süs eşyaları,
 • Yine farklı illere ait halı ve kilim koleksiyonları,
 • Osmanlı şerbet kazanları, tepsiler, siniler,
 • Türk çini porselenleri gibi birçok ilgi çekici eser mevcuttur.

Kocatepe Camii

ankara'da gezilecek yerler: kocatepe camii
kocatepe camii

Ankara’nın en önemli mimari eserlerinden Kocatepe Cami’nin, ilk olarak inşa edilme hikayesi göze çarpıyor. Ankara’da gezilecek yerler arasında, tarihi olarak çok eski olmadığı halde, hikayesi ile merak uyandırdığı kesin diyebiliriz.

1957 yılında Cami için bir yarışma düzenleniyor ve yarışmayı, Mimar Vedat Dalokay kazanıyor. Hatta Kocatepe Camii’nin temelleri bu projeye göre atılmasına rağmen sonradan fazla modern bulunuyor ve başka bir projeye göre temeller yeniden atılıyor. Bu olaylar nedeniyle açılışı 1987 yılına kadar uzuyor ve açılışı da dönemin Başbakanı Turgut Özal yapıyor.

Vedat Dalokay’ın projesi ise, 1969 yılında Pakistan İslamabad’da, 43 ülkenin katıldığı bir proje yarışmasında birinci oluyor. Sonra bu proje ile Faysal Camii inşa ediliyor ve şu anda 74 binlik kapasitesi ile dünyanın en büyük ve gözde camilerinden biridir.

Vedat Dalokay aynı zamanda Ankara’da 1973-1977 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yapmıştır.

Büyük ve heybetli yapısı ile dikkat çeken Kocatepe Camii’nin mihrabı, minberi, çinileri özel olarak tasarlanmış. Avizesi ise 9.5 ton ağırlığındadır. Bu özellikleri ve hikayesi ile siz de burayı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Seğmenler Parkı

ankara'da gezilecek yerler: seğmenler parkı
seğmenler parkı

Çankaya’da 67 bin metrekarelik alana kurulu bu güzel park, huzur dolu yapısı ve etkinlikleri sayesinde çok ilgi görüyor. Burada su savaşlarına katılabilir, konser ya da tiyatro etkinliklerini izleyebilirsiniz. Bu eğlenceli etkinlikleri de bünyesinde bulundurduğu için Ankara gezi rehberi listemize eklemek istedik.

Atatürk Orman Çiftliği

ankara'da gezilecek yerler: atatürk orman çiftliği
atatürk orman çiftliği

Burası Ankara’da gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi olduğu gibi Ankaralıların da hafta sonları veya izin günlerinde yeşilliği ve güzelliği için sık sık ziyaret ettiği bir yer.

Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle 1925 yılında kurulmuştur. İçerisinde Karadeniz Havuzu, Devlet mezarlığı, Gazi Orman çiftliği, Atatürk Evi ve Gazi piknik alanı bulunur.  Ayrıca bir dönem Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi de buradaydı fakat 2013 yılında kapatılmıştır. Siz de bu güzel alanları ziyaret edebilir, keyifle piknik yapabilir veya çiftlikte bulunan kokoreççilerden ve diğer enfes lezzetlerden faydalanabilirsiniz.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

ankara'da gezilecek yerler: devlet resim ve heykel müzesi
devlet resim ve heykel müzesi

Burası da Namazgâh tepesinde bulunan bir müzedir. 1200’den fazla eser sergilenmektedir. Burada, Osman Hamdi Bey, Emel Korutürk, Fikret Mualla gibi 350’den fazla usta sanatçının eserlerini inceleyebilirsiniz.

Müzenin alt katında Seramik eserleri, Türk süsleme sanatına dair eserler de bulunmaktadır. Ayrıca sergilerin dışında konser, tiyatro gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

Estergon Kalesi

ankara'da gezilecek yerler: estergon kalesi
estergon kalesi

Kalenin aslı, bildiğiniz gibi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alıyor. Burada bahsedeceğimiz Estergon Kalesi ise bir kopyası. Fakat yapımında birçok eser de örnek alındığı için ortaya değişik ama zengin bir mimari çıkmış. Ankara Keçiören’de, şelalenin çok yakınında olan bu kaleyi Keçiören’de oturanlar çok sevdiği için Ankara’da gezilecek yerler listemize eklemek istedik. Kalenin üst tarafındaki geniş manzarayı seyredebileceğiniz gibi etnografya bölümünde de 17. ve 18. yüzyıllara ait farklı tarihi eserleri de görebilirsiniz.

Eğer buraya gelirseniz kalenin çok yakınında bulunan teleferiğe de binmek isteyebilirsiniz ya da yolunuzun üstündeki şelalede çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Göksu Parkı

ankara'da gezilecek yerler: göksu parkı
ankara’da gezilecek yerler: göksu parkı

Ankara parklarıyla çok iddialı bir şehir. Bunu ziyaretiniz esnasında rahatlıkla fark edeceksiniz. Bu parkın ise en önemli özelliklerinden biri, Susuz Göleti’nin etrafına yapılarak sanki bir sahil kasabası havasında olması.

Burada balık tutmak isteyenler için 9 tane yüzer iskele inşa edilmiştir. Mangal yakmak isteyenler için de mangal yerleri bulunmaktadır. 508 bin metrekare büyüklüğünde olan Göksu Parkı’nda yapılabilecekler tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Burada plaj voleybolu bile oynayabiliyorsunuz. Böylesine çeşitli aktiviteleri barındıran bu park da Ankara’da gezilecek yerler listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Ayrıca;

 • Gölette gezi yapmak için Missisipi adında bir gemi ve kayıklar bulunmaktadır,
 • Koşu ve yürüme alanı vardır,
 • Sinema salonu, spor salonu ve lunapark da bulunmaktadır.
 • Yeme -içme adına restoranlar ve çay bahçeleri de mevcuttur.
 • Tenis ve basketbol da oynayabilirsiniz.

Roma Hamamı

ankara'da gezilecek yerler: roma hamamı
ankara’da gezilecek yerler: roma hamamı

Burayı 3. yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla, sağlık tanrısı olarak inandığı Asklepias adına yaptırmıştır. Bu bölgede bir höyük tespit edilmiştir. Bu höyükte Frig, Roma ve Bizans kalıntıları bulunmuştur. Yapının imparatorluk standartlarına göre inşa edildiği anlaşılmıştır. Girişteki ilk bölüm güreş alanı olarak inşa edilmiştir. Ayrıca yıkanma kısımları, yüzme havuzu gibi bölümler yapıldığı anlaşılmıştır. Kazı çalışmaları sırasında bulunan sikkeler sayesinde, bu yapının yaklaşık 500 yıl kullanıldığı ve bazen onarıldığı anlaşılmıştır.

Ankara’da Gezilecek Yerler 2. Bölüm- Merkeze En Uzak İlçeler

Bu bölümde alışılmış gezi programlarının dışına çıkacağız. Milli parkları, özel tesis gibi yerleri çok fazla yazmayacağız. Ankara’da gezilecek köyler, doğallığı bozulmamış bölgeler, orman alanları gibi yerlere daha fazla ağırlık vereceğiz. Bunu tercih etmemizin sebebi ise, özellikle doğa için geziler yapıyorsanız keşfetmenin tadını almanızı sağlamak. Çünkü, zaten nereye giderseniz gidin, milli parklar, yapay oluşturulmuş alanlar çoğunlukla ücretlidir ve tabelalarla, navigasyonlardaki işaretleri ile sizi kendilerine çekmeye çalışırlar.

Fakat doğada en güzel yerleri görmek için bazen asfaltın dışına, toprak yollara çıkmanız gerekir. Ormanların arasında gezerken, kendi seçtiğiniz gürül gürül akan bir su kenarında bir çay demleyip, doğal yetişmiş yeşilliklere uzanmanın tadını, bazen en iyi restoranlarda alamazsınız. Tabi bu tür şeyleri yaparken güvenlik önlemlerinizi almayı ve iyi bilmediğiniz yerlerden fazla uzaklaşmamanız gerektiğini de aklınızda bulundurun.

Beypazarı

ankara'da gezilecek yerler: beypazarı
beypazarı

Beypazarı yabancı turistlerin de çok ziyaret ettiği bir bölge. Aynı zamanda başkentte yaşayanlar, Ankara’da hafta sonu gidilecek yerler arasında Beypazarı’nı çok tercih ederler. İşte yerli ve yabancı turistlerin gösterdiği bu ilgi, Beypazarı’nın ne kadar çok sevildiğini ispatlıyor. Tarihi çarşısı, Anadolu’ya özgü evleri, konakları ile çok güzel zamanlar geçirebileceğiniz bir yer. Önce doğal güzelliklerini görebileceğiniz bölgelerden başlıyoruz.

İnözü Vadisi

ankara'da gezilecek yerler: i̇nözü vadisi
i̇nözü vadisi

Temiz havasını doya doya içinize çekebileceğiniz ve doğal güzelliğine hayran olunacak bir yer burası. Burada İnözü Çayı akar. Su kenarında seçeceğiniz bir yere oturup, su sesinin verdiği huzur ile mangal yapabilirsiniz. Gelmişken kayalara oyulmuş mağaraları yakından görmek ve vadinin yeşilliğinin tadını çıkarmak için kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Eğer kendiniz bir etkinlik yapmak istemezseniz, vadi boyunca farklı işletmeler yer alıyor. Buralara da gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

ankara'da gezilecek yerler: kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

Kuş cıvıltıları arasında uzun uzun oturup kafa dinleyebileceğiniz, Ankara’nın en güzel yerleri arasındadır. Ayrıca bu vadide birçok hayvan türü yaşamaktadır. Vadiyi keşfe çıkıp kuş seslerinin cıvıltıları ile harika yürüyüşler yapabilirsiniz. Burada 60 çeşit kelebek türü yaşamaktadır. Akbaba, tavşan, kurt, tilki ve yaban domuzu gibi hayvanlar da burada bulunur. Ayrıca bisiklet sürmeyi severseniz burada doğanın içinde bisiklet sürebileceğiniz çok güzel yerler de var.

Suluhan (Nasuh Paşa Hanı)

ankara'da gezilecek yerler: suluhan
suluhan

Beypazarı ilçe merkezinde de çok güzel çarşılar, sokaklar ve tarihi yerler var. Burası 1613’te İstanbul- Ankara arasını giden kervanlar için inşa edilmiş tarihi bir Osmanlı hanıdır. İki katlı bu hanın içindeki dükkanları mutlaka gezip, avluda bir bardak çay içmeyi ihmal etmeyin.

Demirciler Sokak

ankara'da gezilecek yerler: demirciler sokak
demirciler sokak

Şahsen böyle sıcak insanları olan, sizi güler yüzüyle karşılayan esnafların olduğu bölgeleri görünce çok seviyorum. Bu sokakta gezerken burnunuza mis gibi farklı farklı kokular gelecek, esnafın sürekli ücretsiz ikramlarını göreceksiniz. Bir şey almak istediğinizde rahat rahat tadına bakma şansına sahipsiniz.

Bu tür çarşıları sizde severseniz, Alaaddin sokağa, gümüşçüler çarşısına da mutlaka uğrayın. Aralarında mesafe yürüyerek bile çok kısadır. Ayrıca burada gezebileceğiniz birçok müze, tarihi konaklar ve işini ustalıkla yapan lokantalar var.

Beypazarı oldukça küçük bir yer. Korkmayın, tadını çıkararak sokaklarda kaybolun.

Kızılcahamam

ankara'da gezilecek yerler: kızılcahamam
kızılcahamam

Burası da harika doğası ile Ankara’nın en güzel yerleri arasındadır. Kızılcahamam, kapladığı 1712 kilometrekarelik alanı ile Ankara’nın dağlık ve ormanlık alanlardan oluşan bölgesidir. Haliyle doğal güzellikleri ile oldukça ilgi çekici bir yerdir. En önemli dağı Köroğlu Dağı’dır. Kirmir Çayı da Sakarya ırmağının bir koludur ve bölgenin en önemli akarsuyudur. Roma döneminden beri kullanılan kaplıcaları çok meşhurdur.

Alicin Manastırı

ankara'da gezilecek yerler: alicin manastırı
alicin manastırı

Burayı ilk gördüğünüzde aklınıza Trabzon’daki ünlü Sümela Manastırı gelebilir. Burası daha küçük, fakat Sümela Manastırından eski bir yapıdır. Manastırı yakından görmek isterseniz bu iş hiç kolay değil. Çünkü gidenlerin birçoğu ulaşamıyor. Bunun sebebi ise manastıra ulaşmak için tırmanış gerekiyor. Bu işin çok tehlikeli olduğunu belirtelim. Hem çıkarken hem de inerken ciddi derecede tehlikeli.

Biz 4 kişi gittiğimizde önce tırmanmaya karar verdik. 10-15 dakika kadar tırmandıktan sonra geriye baktım. Çok güzel bir manzara fakat, aşağısı bildiğiniz uçurum ve en ufak bir ayak kayması durumunda bile durmanız çok zor. Bunu yanımdaki arkadaşlarıma belirttim ve geri döndük. Ayrıca geri dönerken de zorlandık.

Manastıra çıkmasanız da aşağıdan görüntüsü de çok güzel.  Çevresindeki güzellikleri sayesinde Ankara’da gezilmesi gereken yerler arasında.

Burada kamp yapabileceğiniz alanlar da var. Doğanın içinde kamp fikri için oldukça güzel bir yer. Ayrıca burada doğal küçük göller var. Bazılarında yüzülebiliyor. Fakat yine de yüzmek istediğiniz yeri iyi bilmeniz gerekiyor. Bilmediğiniz bir göle küçük de olsa girmeyin. Gelmişken etrafı keşfe çıkın. Sanki özel yapılmış bahçeler gibi, ağaçlarla çevrili olan yeşilliklerin içinde çok güzel alanlar var.

Soğuksu Milli Parkı

ankara'da gezilecek yerler: soğuksu milli parkı
ankara’da gezilecek yerler: soğuksu milli parkı

Burası Kızılcahamam’ın en meşhur yeri. Girişine doğru giderken yolda birçok otel ve kaplıca göreceksiniz. İçeride de çam ve meşe ağaçlarının arasında piknik, mangal yapabileceğiniz yerler mevcut.

Taşlıca Köyü

ankara'da gezilecek yerler: taşlıca köyü
taşlıca köyü

Gezdiğiniz yerlerde yaşanmış tarihi olayları öğrenmek veya halk arasında dolaşan hikayeleri dinlemek, seyahatinize farklı bir anlam kazandıracaktır. Rehberimizde her ne kadar hepsini anlatamasak da siz, Ankara’nın en güzel yerleri hakkında bilgi toplarken, bölgelerin kendine has hikayelerini de araştırın. Yöredeki halk ile sohbet ederek en bilinen olayları onların ağzından dinleyin. Sonuçta her tarihi olay kanıtlanamıyor. Bazen, belge olmadan sadece sözlere güvenmek gerekiyor.

Anadolu’da hemen hemen her yerde Mutasavvıfların türbeleri bulunur. Hayat hikayeleri, öğretileri ile Anadolu’da büyük saygı görürler. Sultanlarla, Padişahlarla olan olayları, konuşmaları da dilden dile anlatılır. Bu olaylardan bir tanesi de şöyledir. Ülkemize Anadolu isminin verilmesinin sebebinin Kırmızı Ebe olduğu söylenir.

Selçuklu Hükümdarı Alâeddin Keykubat sefer sırasında Kızılcahamam’ın Taşlıca köyünden geçer. Ordunun köyden geçeceğini haber alan Kırmızı Ebe, sıcakta askerler ferahlasın diye ayran ikram etmek ister. Bir bakraç ayran doldurur. Askerlere sırasıyla ayranı doldurmaya başlar.

Bu sırada Kırmızı Ebe bir yandan doldururken, bir yandan seslenir.

 • Doldurun Gazilerim.
 • Doldurun Yiğitlerim.

Askerler hep aynı cevabı verir.

 • Ana. Dolu.

İşte buradaki diyalog Anadolu isminin çıkmasını sağlamıştır.

Dahası, koca orduya bir bakraç ayran yeterli gelmiştir. Bu olay askerler arasında dilden dile dolaşır. Sonunda Alâeddin Keykubat’a kadar bu haber gelir. Köyde bir kadın evliyanın olduğu, bir bakraç ayranı tüm orduya dağıttığı anlatılır. Sultan Alâeddin Keykubat, Kırmızı Ebe’yi ziyaret eder. Sonra bu toprakları Kırmızı Ebe ve oğlu Oruç Gazi’ye bağışlar ve vergi alınmaması yönünde ferman buyurur.

Taşlıca köyünde ziyaret edebileceğiniz birçok türbe vardır. Doğal güzellikleri ve temiz havası ile de görülmeye değer bir yer.

Çamlıdere

ankara'da gezilecek yerler: çamlıdere
çamlıdere

Ankara’da görülmesi gereken yerler denildiğinde, Çamlıdere, doğasıyla en ön sıralara çıkıyor. Çünkü hem doğa hem de tarihi bir gezi yapmak için çok güzel bir yer. Doğanın içindeyken tarihi keşfetmek, insanda bir hayli güzel duygular uyandırıyor. Böyle güzel duyguları Çamlıdere’de sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Fosil Ormanı

ankara'da gezilecek yerler: fosil ormanı
fosil ormanı

Burası dünyanın en büyük 5. fosil ormanıdır. Buradaki eserlerin 23 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bitki türlerine ilginiz varsa mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Çamkoru Tabiat Parkı

ankara'da gezilecek yerler: çamkoru tabiat parkı
çamkoru tabiat parkı

Ormanlık alanları ve göletiyle muhteşem güzellikler sunan bu yerde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada vaktin nasıl geçtiğini anlamak çok zor. Güzelliğini ve temiz havasını görünce insan her gün buraya gelmek istiyor.

Benli Yaylası

ankara'da gezilecek yerler: benli yaylası
benli yaylası

Etrafa baktığınızda gözlerinizin gördüğü son noktaya kadar yeşillik görmek istiyorsanız burası tam da size göre bir yer. Özellikle yaz aylarında en çok rağbet gören Benli Yaylası’na geldiğinizde çok doğru bir tercih yaptığınızı hissedeceksiniz.

Işık Dağı Karagöl

ankara'da gezilecek yerler: işık dağı - karagöl
işık dağı – karagöl

Burası da göl kenarında kamp yapmak için çok özel bir yer. Göl 80 metre uzunluğunda 35 metre genişliğindedir. Piknik de yapılabileceği gibi, temiz dağ havasında yürüyüş yapmak için çok güzeldir.

Nallıhan

nallıhan: tapduk emre türbesi
nallıhan: tapduk emre türbesi

Nallıhan, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir ilçedir. Ankara çevresinde gezilecek yerler arasında çok farklı bir yeri vardır. Çünkü burada gözlerin görebileceği en uzak noktalara kadar uzanan yeşilliğin, doğanın, tertemiz havanın tadını çıkarmak isteyenler için çok güzel olanaklar vardır. Ayrıca önemli turistik yerleri de bulunduran bu bölgede, birçok tarihi yapı, cami ve türbe de görebilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti

ankara'da gezilecek yerler: nallıhan kuş cenneti
nallıhan kuş cenneti

Burası için Nallıhan’ın en ünlü yeri diyebiliriz. Sulak alan yönünden zengin olan bölgede 179 çeşit kuş türü yaşamaktadır. Ayrıca soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Kara Leylek, Peçeli Baykuş, Gökdoğan ve Kara Akbaba gibi birçok canlının doğal yaşam alanıdır. Çok güzel vakitler geçirebileceğiniz bir bölgedir.

Ilıca- Uyuzsuyu Şelalesi

ankara'da gezilecek yerler: uyuzsuyu şelalesi
uyuzsuyu şelalesi

Burası, içindeki suyun cilt hastalıklarına iyi geldiği düşünüldüğü için bu ismi almıştır. Ayrıca Ankara’daki tek şelaledir. Çam ormanlarının ortasında kalan bu şelale, doğa sevenler için vazgeçilmez bir durak diyebiliriz.

Anıt Ağaç

ankara'da gezilecek yerler: anıt ağaç
anıt ağaç

Ağaçları eminiz seversiniz. Fakat buradaki ağaç, yaklaşık 750 yaşında olması nedeniyle diğer çoğu bitki türlerinden ayrılıyor. 20 metre uzunluğu ve 2,8 metre genişliğiyle fazlasıyla ilgi çekiyor.

Kuzucular Köyü Kanyonu

ankara'da gezilecek yerler: kuzucular köyü kanyonu
kuzucular köyü kanyonu

Buradaki kanyon çok az bilinen bir bölge. Kanyon gibi yerler ilginizi çekiyorsa kesinlikle Ankara’da Gezilecek Yerler listenize alınması gerek. Kanyon, kayalıklar ve tepeleri ile çok ilginç bir görünüme sahip. Sanki bir yer altı şehri gün yüzüne çıkarılmış gibi duruyor.

Rehberimiz burada sonlanıyor. Ankara ve çevresinde gezilecek yerler listesi için aslında eklenmesi gereken yerler yok değil. Fakat buradakileri yapmak en az 3-4 gün zaman alır. Ayrıca, buradan kendi belirlediğiniz rotaya göre ayıracağınız bir listenin, Ankara’yı iyi derecede tanımanıza çok iyi derecede yardımcı olacağını düşünüyoruz. Umarız beğenirsiniz.

Muğla’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ankaraya 2-3 kez gitmiş biri olarak her gittiğimde gençlik parkında yarım ekmek köfte yerdim. Havasından mı yoksa suyundan mı bilemiyorum ama tadı çok güzeldi. Gerçi çeşme suyu içilmiyordu. Tek kötü tarafıda bu sanırım Ankaranın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu