İç AnadoluTürkiye

Akşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizde çok sayıda kültür mirasa sahip olan il ve ilçelere sahiptir. Bu il ve ilçelerden biride Konya ya bağlı olan Akşehir ilçesidir. İlçe merkezinde dini anıtsal yapılarla birlikte müze ve parkları mevcuttur. Bu yerlerin en önemli olarak kabul edilen yerlerden biride Nasreddin Hocanın maya çaldığı göl olarak da bilinen doğal güzelliğe sahip Akşehir gölüdür. Birçok canlının yaşadığı Akşehir Gölü, Konya Akşehir’de gezilecek yerler sıralamasında en tepelerde yer almaktadır.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Akşehir gölü

Sultan Dağları ve Emir dağının arasında bulunan Akşehir Gölü ilçenin doğal güzelliklerinden olup Akşehir’de Gezilecek Yerler arasındadır. Dışarıya herhangi bir akıntısı olmayıp tuz oranı az olan bu gölde ayrıca saza ve turna gibi balık türlerinin beslenme alanıdır. Buna mukabil Akşehir Gölünde yaklaşık olarak 60 ila 80 bin kuş türü bulunmaktadır. Nasreddin hocanın maya çalmasıyla da bilinen bu göl Akşehir de görülmesi gereken yerlerdendir.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Nasreddin Hoca Kabristanı Ve Türbesi

Konya denilince akla ilk gelenlerden biride dünyaca bilinen mizah ve filozof ustası olan Nasreddin hoca Akşehir’e yerleşip burada vefat etmiş olup, türbesi ise Selçuklunun en eski kabristanlarından birinde bulunur. Bu kabristan 1284 senesinden beri 6 sütunlu kubbeli türbede olup Akşehir de ziyaret edilecek yerler arasında yer alır.

akşehir'de gezilecek yerler: nasreddin hoca türbesi
nasreddin hoca türbesi

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Taş medrese

İmaret, çeşme ve türbeden oluşan Taş medrese Akşehir de gezilecek yerlerdendir. Akşehir’in merkezinde bulunan yer alan bu mescit Selçuklu döneminin sultanlarından II. Keykubat tarafından 1250 senesinde yaptırılmıştır.

akşehir'de gezilecek yerler: taş medrese
taş medrese

İçerisindeki çini süslemeleriyle de dikkat çeken bu medrese 1965 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müze içinde Neolitik dönemden 19. Yüzyıla kadar insan hayatıyla alakalı bir çok eseri barındıran Taş Medresede göze çarpan en önemli kalıntılar ise Selçuklu Dönemine ait figürlü figürlü mezar taşları dikkat çekmektedir.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Akşehir Evleri

Kendine has yapılarıyla dikkat çeken Akşehir Evleri Anadolu’nun sivil mimari özelliklerini günümüze kadar taşımaktadır. Ahşap işlemeleriyle ilgi odağı olan evler iki katlıdır. Konya Akşehir’de gezilecek yerlerden biri olan Akşehir Evleri ilçede bulunan Orta hamam sokağından başlayıp Gavur Hamamı sokağına kadar uzanmaktadır.

akşehir'de gezilecek yerler: akşehir evleri
akşehir evleri
  • Evlerinin giriş yapıları
  • Kendine has kapı yapıları
  • Cumbaları ile sokakları ve Akşehir Evleri kimliğine anlam ve çeşitlilik katan bu evler sit içerisinde yer alıp Akşehir’de görülmesi yerlerdendir.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık tepesi, Akşehir’e 4 km uzaklıkta olan atmosferiyle birlikte temiz suyuyla da öne çıkan Konya Akşehir’de gezilecek yerlerdendir. Nasreddin Hocanın maya çaldığı göl olan Akşehir Gölünün manzarasına sahip olan bu mesire alanı akarsu çevresinde bulunmaktadır.

akşehir'de gezilecek yerler: hıdırlık tepesi
hıdırlık tepesi

Akşehir’in eşsiz manzarasına sahip olan bu alanda sevdiklerinizle birlikte mutlu dakikalar sağlıklı ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: İmaret Camii

1.Beyazıt döneminde 1510 yılında dönemin Rumeli Beylerbeyi Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Akşehir’deki tek Osmanlı Camisi olma özelliğini de taşıyan bu cami yoksullara yemek veren aşevi olmasında dolayı İmaret adını almıştır. Dünyanın en büyük tek parça halısı bu caminin içinde bulunması caminin ayrıcalıklarından birsidir. Akşehir’de gezilecek yerler oldukça fazladır ve bu cami Osmanlının eşsiz mimari özelliklerini yansıtmaktadır.

akşehir'de gezilecek yerler: i̇maret camii
i̇maret camii

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Gülmece parkı

Akşehir merkezinde bulunan Nasreddin Hoca Türbesinin yanında bulunan Gülmece Parkında çok sayıda Nasreddin Hoca fıkralarını anlatan heykelleri bulabilirisiniz. Gülmece ustalarının büstlerinin bulunmasından dolayı adının Gülmece parkı denilen bu parkta hafta sonu sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz.

akşehir'de gezilecek yerler: gülmece parkı
gülmece parkı

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Batı cephesi Karargâh Müzesi

Akşehir merkezinde bulunan Batı Cephesi Karargâh müzesi 1904 senesinde belediye binası olarak yaptırılıp 1922 de ise Büyük Taarruz Savaşında ise batı cephesi karargâh müzesi olarak hizmet sunmuştur.

akşehir'de gezilecek yerler: batı cephesi karargâh müzesi
batı cephesi karargâh müzesi

1966 yılında restorasyon çalışması yapılarak müzeye dönüştürülen bu bina tarih açısından büyük öneme sahiptir. Konya Akşehir de gezilecek yerler arasında bulunan bu müze iki katlı olup, içerisinde Büyük Taarruzu anlatan bir pano, balmumundan yapılmış olan heykeller, Atatürk’ün çalışma odası ve Nutuktan bölümler bulunmamaktadır.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Karapınar Çölü

Akşehir’de gezilecek yerlere verilebilecek örneklerden biride Türkiye’de bulunan tek çöl olma özelliğine sahip Karapınar Çölüdür. Bölgenin çölleşmesini engellemek adına 1960 yılından itibaren çalışmalar yapılmaktadır.

akşehir'de gezilecek yerler: karapına çölü
karapınar çölü

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Meram Bağları

Evliya çelebinin Seyehatnamesinde de adı geçen bu doğal güzellik olan Meram Bağları Konya Akşehir de Gezilecek Yerler arasında yer almakla beraber yaz aylarında nefes almak dinlemek adına eşsiz bir yerdir.

akşehir'de gezilecek yerler: meram bağları
meram bağları

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Küçük Ayasofya Mescidi

1235 yılında Ömer oğlu Şemseddin Hasan tarafından inşa ettirilmiştir. Kare planına göre kesme taşlarla yapılan bu medrese firuze ve mor çinilerle meydana gelen kûfi yazı kubbenin kasnağını çevreleyerek dolaşmaktadır. Sırlı olma özelliğine sahip tuğlalar ile zikzak şeklinde örülen kubbesinin ortasında firuze ve mor renk çinilerden meydana gelen bir şekil bulunması Konya Akşehir de gezilecek yerlerden birisidir.

akşehir'de gezilecek yerler: küçük ayasofya mescidi
küçük ayasofya mescidi

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Tarihi Arasta Çarşısı

Akşehir’in merkezinde bulunan Tarihi Arasta çarşısı esnaf ile zanaatkarların bir arda oldukları tarihi bir çarşıdır. Modern iş ve alışveriş merkezlerine inatla günümüzde unutulmaya yüz tutan mesleklerin son temsilcilerini bulabilirsiniz. Tarihi Arasta Çarşısı Konya Akşehir’de gezilecek yerler listesinde önemli bir yerdir.

Akşehir’de Gezilecek Yerler: Akşehir Aziz Meryem Ana Ermeni Kilisesi

Akşehir’in Çimenli mahallesinde bulunan bu tarihi kilise 1870 yılında inşa edilmiş olup papaz evi ile aynı yerde bulunmaktadır. kiliseye ait bir abide olmaması yapım tarihi bulunmamaktadır. Akşehir de gezilecek yerler arasına Aziz Meryem Ana Kilisesini de ekleyebilirsiniz.

akşehir'de gezilecek yerler: aziz meryem ana kilisesi
aziz meryem ana kilisesi
Kesan’da Gezilecek Yerler makalemize göz attınız mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu